روزنامه های کابل: سه شنبه، ۷ سرطان

موشک باران مناطق شرقی پاکستان، که گفته شده است این موشک ها از خاک پاکستان پرتاب شده و همچنین جنجالهای انتخاباتی افغانستان، از موضوع های اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل هستند.

اراده در مطلب صفحه نخست خود با عنوان "از افغانستان گفتار، از پاکستان انکار"، موضوع پرتاب صدها موشک از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان را بررسی کرده است. به نوشته این روزنامه، از ۱۵ روز پیش تا حال بیش از ۴۷۰ موشک از پاکستان به افغانستان پرتاب شده است.

بر اساس اطلاعاتی که این روزنامه به دست آورده تا حال این موشک باران ها ۴۰ کشته و ۴۵ زخمی بجا گذاشته و بیش از ۷۰۰ خانواده را از مناطق خود در ولایت کنر در شرق افغانستان آواره کرده است.

به نظر اراده، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پس از "سکوت طولانی" لب به "شکایت" از پاکستان گشوده و دفتر او اعلامیه شدید الحنی در این مورد صادر کرده است. نویسنده افزوده که وزارت خارجه در پی انتقادهای پارلمان و اپوزیسیون، سفیر پاکستان در کابل را برای توضیح این موضوع احضار کرد. در اعلامیه دفتر آقای کرزی آمده است که او پاکستان را در پرتاب این موشک ها دخیل دانسته و تاکید کرده که این موشک بارانها باید به طور فوری متوقف شود و اگر دولت پاکستان این موشکها را پرتاب نکرده باید روشن شود که چه کسی در پشت این حملات موشکی هست.

روزنامه اظهار بی خبری آصف علی زرداری رئیس جمهوری از پرتاب این موشکها را "مضحک" خوانده و نوشته که او و مقامهای نظامی این کشور "با بی شرمی" گفته اند که از این حملات خبر ندارند. به باور اراده، عدم اقدام جدی دولت افغانستان باعث شده که پاکستانی ها "گستاخ تر" شوند و به حملات خود ادامه دهند. هشت صبح این حملات موشکی را "بی حیایی" و "ماجراجویی" دولت پاکستان خوانده و افزوده که حکام پاکستان "برای انحراف افکار عمومی" در مورد رسوایی به میان آمده پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر فقید گروه القاعد در نزدیک اسلام آباد، دست به پرتاب صدها موشک به افغانستان زده اند.

هشت صبح با اشاره به فراخوانده شدن وزیران دفاع، داخله (کشور) و خارجه و سرپرست اداره امنیت ملی در این مورد از سوی مجلس نمایندگان افغانستان، نوشته است که پاسخگویی این مقامها به نمایندگان مجلس قضیه را حل نخواهد کرد.

به باور سرمقاله‌نویس این روزنامه، "انفعال و اثرپذیری" رهبران گذشته و کنونی افغانستان در برابر "مداخلات پاکستان"، این کشور را "جسورتر" کرده است. به تعبیر هشت صبح، "سیاستهای بزدلانه حکام افغانی" همیشه در این زمینه به دولت پاکستان کمک کرده است.

نویسنده افزوده که موضوع موشک‌باران مناطق شرقی افغانستان، پارلمان کشور را مشغول کاری خواهد کرد تا از پرداختن به وظایف اصلی خود باز بماند. هشت صبح تاکید کرده که دولتمردان افغانستان باید باور کنند که "پاکستان هرگز دوست ما نبوده و نخواهد بود. این را تاریخ بیش از نیم قرن اخیر نشان می‌دهد".

ادامه جنجالها بر سر مسائل انتخابات پارلمانی افغانستان و حاشیه‌های این جنجال امروز هم موضوع اصلی تترهای اول برخی از روزنامه‌های چاپ امروز کابل را تشکیل داده است.

ماندگار در مطلب صفحه نخست خود آقای کرزی را "همه کاره" این جنجالها دانسته و نوشته که او به عنوان رئیس هر سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه، "می‌داند که بحران را چگونه دامن بزند". به تعبیر این روزنامه، آقای کرزی نه به نمایندگان حذف شده علاقه‌ای دارد و نه به افرادی که به عوض آنها معرفی شده است.

به نظر این روزنامه، آقای کرزی "در اصل در پی از میان برداشتن پارلمان کشور است تا راه برای یکه‌تازی‌های بیشتر در صحنه سیاسی باز شود". به باور نویسنده ماندگار، آقای کرزی اهدافی دارد که با موجودیت پارلمان قابل اجرا نیستند.

به نوشته روزنامه، "بحث توافق با طالبان، خروج نیروهای خارجی، ایجاد پایگاههای دایمی آمریکا در کشور و ادامه قدرت، از مهمترین دغدغه‌های آقای کرزی هستند". ماندگار در ادامه این مطلب هشدار داده است که ادامه این جنجالها به هیچ صورت خوب نیست.

روزنامه‌های ماندگار و هشت صبح همچنین به بررسی درخواست حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مورد حذف بخشهایی از متن سخنرانی عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان در اجلاس گروه تماس در کابل پرداخته اند.

این اجلاس روز دوشنبه، ۶ سرطان/تیر با حضور نمایندگان شماری از کشورهایی که دولت افغانستان را در زمینه‌های امنیتی و اقتصادی کمک می کنند در کابل برگزار شد. ادامه کمکها به افغانستان در زمینه های مختلف، از موضوع های اصلی مورد بحث در این اجلاس بود.

ماندگار نوشته که آقای کرزی "التماس" کرده بود که آقای ابراهیمی بخشی از متن سخنرانی خود را که مربوط به "مداخله حکومت در کار انتخابات" بوده است "حذف" کند. روزنامه به نقل از "یک منبع آگاه" نوشته که آقای کرزی گفته این موضوع داخلی افغانها است و نباید به خارجی ها گفته شود.

این روزنامه افزوده که متن این سخنرانی برای برگرداندن به انگلیسی به وزارت خارجه فرستاده شده بود، اما به نظر می رسد که "جزئیات آن از نظر آقای کرزی نیز گذشته است". به نوشته ماندگار، رئیس مجلس این موضوع را با نمایندگان در میان گذاشت و آنها این درخواست را رد کردند.

هشت صبح درخواست آقای کرزی را به "سانسور" سخنان رئیس مجلس تعبیر کرده و از قول محمد رفیق شهیر، نماینده مجلس نوشته که موضوع بخشی از سخنرانی آقای ابراهیمی که آقای کرزی درخواست حذف آن را کرده "مداخله حکومت و قوه قضائیه و درخواست حمایت جامعه جهانی از پارلمان" بوده است.

روزنامه اراده در سرمقاله خود نسبت به پیامدهای "زیانبار" تنشها بر سر انتخابات هشدار داده و نوشته که این تنشها هر روز جدی‌تر می‌شود و در حال "بحران‌زا شدن است". به نظر روزنامه، حالا پارلمان، حکومت و قوقه قضائیه، هر سه به وسیله یک دیگر "بی‌اعتبار" شده‌اند.

به تعبیر این روزنامه، هر سه قوه در چرخ "بازیهای زنجیره‌ای و مداوم" گیر مانده و ملت و کشور از یاد همه رفته است. اراده هشدار داده که قربانی اصلی این بازی مردم بیگناه هستند که همواره در چنین "معاملات" منافع آنها بر باد رفته است.

مطالب مرتبط