هیگ: بریتانیا تا ۲۰۱۵ از افغانستان خارج می شود

ویلیام هیگ حق نشر عکس PA

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، یک بار دیگر تاکید کرده است نیروهای رزمی کشورش، افغانستان را در سال ۲۰۱۵ میلادی ترک خواهند کرد.

آقای هیگ که پس از بازگشت از منطقه در جلسه ای در وزارت خارجه بریتانیا صحبت می کرد، از پیشرفت در انتقال مسئولیت تامین امنیت افغانستان به نیروهای افغان ابراز خشنودی کرد.

او گفت بریتانیا، همچنان خود را متعهد می داند در تامین رفاه و توسعه مردم افغانستان به دولت این کشور کمک کند.

او از پیشرفت های امنیتی استقبال کرد و گفت که افغانستان در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار نیروی نظامی دارد که در سالهای آینده می تواند آن را به یکی از بزرگترین ارتش های دنیا تبدیل کند.

وی درباره آینده طالبان در افغانستان گفت که معتقد است که مرگ اسامه بن لادن این فرصت را در اختیار طالبان گذاشته تا پیوندهای خود را با القاعده قطع کند و بصورت نیرویی مثبت در آینده افغانستان سهیم باشد.

ویلیام هیگ که در این سفر از اسلام آباد نیز دیدار کرده گفت که بریتانیا با پاکستان پیوندهای تاریخی، خانوادگی، سیاسی و فرهنگی عمیقی دارد و روابط این دو کشور گسست ناپذیر است.

وی گفت که دو کشور تلاش خواهند کرد بسوی یک اتحاد استراتژیک پیش بروند و بریتانیا قول داده دسترسی پاکستان به بازار کشورهای اروپایی را تسهیل کند که این به وضع اقتصادی پاکستان کمک خواهد کرد.

مهدی پرپنچی، خبرنگار بی بی سی که در این کنفرانس خبری شرکت داشت گفت که آقای هیگ به شواهد "مستدلی" مبنی بر دخالت ایران در افغانستان اشاره و ابراز نگرانی کرده است.

ایران همواره اتهام دخالت و ایجاد ناآرامی در افغانستان را رد کرده و اشغال این کشور توسط نیروهای خارجی را عامل بی ثباتی در منطقه می داند.

به گفته خبرنگار ما، وزیر خارجه بریتانیا تاکید کرد لندن همچون گذشته تلاش خواهد کرد در چهارچوب اتحادیه اروپا و همینطور شورای همکاری خلیج فارس بر ایران فشار آورد.

مطالب مرتبط