مجلس افغانستان جرگه بزرگ سنتی را 'غیرقانونی' اعلام کرد

مجلس حق نشر عکس AP
Image caption اخیرا تنش ها میان مجلس و حامد کرزی شدت یافته است

مجلس نمایندگان افغانستان (ولسی جرگه) برگزاری جرگه سنتی متشکل از سران قبائل (لویه جرگه) برای تصویب پیمان استراتژیک با آمریکا را غیرقانونی خوانده است.

پیش از این حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، کمیسیونی را برای فراهم کردن مقدمات برگزاری این جرگه تشکیل کرده و گفته است که متن پیمان استراتژیک با آمریکا را در این جرگه ارائه می‌کند.

بر اساس این پیمان همکاری های دراز مدت نظامی آمریکا و افغانستان جنبه قانونی خواهد یافت و گفته شده است که این پیمان به آمریکا اجازه ایجاد پایگاه های دایمی نظامی را در افغانستان خواهد داد.

شماری از افراد با نفوذ و از جمله صبغت الله مجددی رئیس پیشین مجلس سنا (مشرانو جرگه) در کمیسیون برگزاری جرگه بزرگ سنتی عضویت دارند و آنها در هفته های اخیر به طور مرتب در باره چگونگی برگزاری این جرگه جلساتی برگزار کرده اند.

مقامهای نزدیک به آقای کرزی گفته اند که رئیس جمهوری صلاحیت دارد که در مورد تصمیم گیری های کلان ملی لویه جرگه (جرگه بزرگ) را فرا بخواند.

اما مجلس نمایندگان در نشست روز چهارشنبه، ۸ سرطان/تیر خود با تصویب مصوبه ای برگزاری چنین جرگه ای را غیرقانونی خوانده است و نمایندگان مجلس گفته اند که در قانون اساسی تنها یک لویه جرگه پیش‌بینی شده و به جرگه سنتی اشاره ای نشده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کرزی نسبت به تصمیم‌های اخیر مجلس "سکوت" کرده است

جرگه ای که در قانون اساسی پیش‌بینی شده متشکل از اعضای مجلس های نمایندگان و سنا، روسای شوراهای ولایتی و ولسوالی ها (شهرستانها) است. اما در حال حاضر شوراهای ولسوالی ها اصلا تشکیل نشده اند. افغانستان حدود ۳۵۰ ولسوالی دارد.

اعضای مجلس نمایندگان تاکید کرده اند که اگر جرگه بزرگ سنتی برگزار شود، این جرگه صلاحیت تصمیم گیری را ندارد و مقامهای مالی دولت در مورد صرف هزینه سنگین و این که مصارف آن از چه طریقی تامین می شود، پاسخگو هستند.

نمایندگان مجلس با همین استدلال تاکید کرده اند که در صورت برگزاری جرگه سنتی در آن شرکت نخواهند کرد.

خالد پشتون معاون اول مجلس، مصوبه ای را که با اتفاق آرا در مجلس به تصویب رسید، این گونه قرائت کرد: "جرگه سنتی بنیاد قانونی ندارد، ولسی جرگه در آن شرکت نمی کند. (و) بودجه آن را مورد بازخواست قرار می‌دهد."

این موضوع در گذشته هم در مواردی از سوی اعضای مجلس مطرح شده بود و آنها بر غیرقانونی بودن جرگه بزرگ سنتی تاکید نهاده بودند، اما در نشست روز چهارشنبه مجلس، محمد محقق عضو این مجلس از سایر اعضا خواست که موضع خود در قبال این جرگه مشخص کنند.

نمایندگان مجلس که اخیرا با صدور حکم دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی خشمگین شده اند، در مواردی تصمیم های حامد کرزی، رئیس جمهوری و مقامهای قضایی را به چالش کشیده اند.

این دادگاه اخیرا حکم کرده است که ۶۲ عضو کنونی مجلس جای خود را به نامزدهایی که در انتخابات ۲۷ سنبله/شهریور ۱۳۸۹ از سوی کمیسیون مستقل انتخابات "ناکام" شناخته شده بودند بدهند.

اما مجلس و کمیسیون مستقل انتخابات این حکم را غیرقانونی دانسته اند.

مجلس روز دوم سرطان اسحاق الکو، دادستان کل کشور و روز چهارم این ماه عبدالسلام عظیمی رئیس و پنج دادگاه عالی را رد صلاحیت کرد. همچنین مجلس در هشتم سرطان از آقای کرزی خواست که این مقامها را به دلیل تشکیل دادگاه ویژه به دادگاه بکشاند و به عوض آنها افراد دیگری را معرفی کند.

اما آقای کرزی نسبت به این درخواست ها و تصمیم های مجلس سکوت کرده و مقامهای دادستانی و دادگاه عالی تصمیم های مجلس را "غیرقانونی" خوانده و به کار خود همچنان ادامه می دهند.

مطالب مرتبط