روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۸ سرطان

عبدالقدیر فطرت حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای فطرت استعفای خود را در آمریکا اعلام کرده است.

استعفای عبدلقدیر فطرت رئیس پیشین بانک مرکزی افغانستان در آمریکا، در صدر مطالب مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

آقای فطرت دو روز پیش به خبرنگاران در آمریکا گفت که او به دلیل این که در پی افشای نامهای افراد دخیل در بحران کابل بانک جانش در معرض خطر قرار گرفته، استعفایش را در آمریکا اعلام می کند. اما دادستانی کل کشور او در این بحران دخیل دانسته و دستور بازداشت او را صادر کرده است.

هشت صبح در مطلب صفحه نخست خود از قول رحمت الله نظری معاون دادستان کل افغانستان نوشته که "فطرت شریک جرم است" و او پیش از آن که تحت پیگرد قرار گیرد، "از افغانستان فرار کرده است". آقای نظری گفته که تحقیقات نشان داده که آقای فطرت در بحران کابل بانک دست داشته است.

این روزنامه در سرمقاله خود پرسیده که دادستانی کل چرا پیش از این که آقای فطرت استعفای خود را اعلام کند، حکم بازداشت او را صادر نکرده است. به نظر نویسنده، این که دادستانی کل می گوید پرونده مربوط به آقای فطرت در دست بررسی بود که او از افغانستان فرار کرد، مساله کابل بانک را پیچیده تر کرده است.

هشت صبح افزوده که بحران کابل بانک و پیچیدگی آن به نظام بانکداری خصوصی در افغانستان آسیب رسانده و بر اقتصاد این کشور تاثیر منفی بجا گذاشته است. به نظر روزنامه، ممکن است بحران کابل بانک حل شود، اما پیامدهای منفی آن و بی اعتمادی مردم و نسبت به بانکهای خصوصی از میان نخواهد رفت.

این روزنامه در ادامه تاکید کرده که آقای فطرت باید در کابل استعفای خود را اعلام می کرد و به اتهامهای وارد شده هم پاسخ می گفت، اما کاری که او انجام داد، ممکن است به عنوان "بدعتی" در کارنامه مدیران دولتی به شمار رود.

روزنامه افغانستان پرسیده که آقای فطرت از چه چیزی فرار کرده، از "جرمی که مرتکب شده و از اجرای عدالت یا از این که می خواسته عدالت تامین شود و نتوانسته و در نتیجه از ترس جان خود. به باور نویسنده، حالا نگرانی از این وجود دارد که اصل قضیه بحران بانک تحت تاثیر "مسائل سیاسی" قرار گیرد.

روزنامه افزوده که بحران این بانک با "دخالت" برخی افراد و شخصیت ها "به یک مشکل سیاسی" تبدیل شده و نامهای شمار زیادی از افراد بانفوذ کشور در فهرست وام گیرندگان این بانک قرار گرفته و جنجالها میان صندوق بین المللی پول و دولت افغانستان هم در این مورد بالا گرفته است.

به نظر این روزنامه در پی این بحران، نزدیک به یک میلیارد دلار به همراه اعتماد مردم از دست رفته و شیوه مدیریت این بحران "زنگ خطر جدی را برای اقتصاد افغانستان" به صدا درآورده است. نویسنده تاکید کرده که حکومت باید در مورد چگونگی آغاز این بحران و "بی خبری" حکومت از آن پاسخ دهد.

چراغ در سرمقاله خود نوشته که آقای فطرت "بازی را نیمه تمام گذاشت و با اعلام استعفای خود تسلیم حریفان شد" و سرنوشت خود را به دست دادستانی کل کشور قرار داد تا نام او در فهرست نامهای کسانی قرار گیرد که دستگاه قضائی کشور پیش از این ناتوانی خود را در بازداشت و محاکمه آنها ثابت کرده است.

به باور این روزنامه، "فرار" او پایان بدون درد سر نخواهد داشت و به او اطمینان خاطر نخواهد داد؛ به دلیل این که "فرار از حادثه، مسئولیت را دو چند می سازد". به تعبیر چراغ، حالا "مهر خیانت ملی" بر پرونده سوابق کاری او کوبیده شده و این پرونده دست به دست خواهد شد.

چراغ افزوده که آقای فطرت باید با بازگرداندن میلیونها دلار "سرقت شده" کابل بانک، کشور را ترک می کرد و این امر "سند صداقت" او می شد. به نظر نویسنده، تنها کاری که آقای فطرت انجام داد افشای نامهای افرادی بود که مردم "سوء استفاده های" آنها به طور غیررسمی آگاهی داشتند.

اراده در سرمقاله خود با انتقاد از همسایگان افغانستان نوشته که این کشورها همواره روابط خود با افغانستان را بر اساس اهداف خاص بنا نهاده و دست به "فتنه انگیزی، آشوبگری، تبلیغات و مداخلات پنهان و آشکار" می زنند تا زمینه نفاق و آشوب را در افغانستان هموار کنند.

روزنامه حملات موشکی به افغانستان، متوقف کردن تانکرهای نفتی، اعدام شماری از مهاجران و اخراج اجباری شماری دیگر را مثالی از این برخورد همسایگان افغانستان با این کشور دانسته است و افزوده که این کشورها قصد دارند با اعمال این فشارها، افغانستان برنامه های آنها با بپذیرد.

ظاهرا اشاره نویسنده به پرتاب صدها موشکی است که گفته شده از خاک پاکستان به ولایت کنر در شرق افغانستان فرود آمده و همچنین این مطلب نویسنده بر توقف صدها تانکرهای حامل مواد نفتی در مرزهای ایران با افغانستان در چند ماه پیش اشاره دارد.

اراده افزوده که اگر نظامیان پاکستان نیت شومی نداشته باشند، چرا حتی به طور اشتباهی هم که شده یک موشک هم از جانب افغانستان به سوی پاکستان پرتاب نشده، در حالی که صدها موشک از جانب پاکستان به افغانستان پرتاب شده و منجر به قتل دهها تن شده است.

نویسنده اراده از رهبران مذهبی ایران هم به شدت انتقاد کرده که گفته اند تا زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان، امنیت در منطقه تامین نخواهد شد. به نظر اراده، آنها خود فراموش کرده اند که تا زمانی که گروه های افراطگرا از سوی "کشورهای ادعادار" حمایت شوند، در منطقه و جهان صلح برقرار نخواهد شد.

مطالب مرتبط