تردید دو ژنرال آمریکایی در مورد عزم پاکستان در مبارزه با ستیزه‌جویان

سربازان پاکستانی (عکس از آرشیو) حق نشر عکس AP
Image caption بر اساس گزارشها حدود صد هزار سرباز پاکستانی در مناطق قبیله‌نشین مرزی این کشور، مستقراند.

دو ژنرال ارشد آمریکایی می‌گویند تردید دارند که پاکستان به این زودی‌ها پناهگاه‌های شورشیان در خاک خود را از بین ببرد.

ژنرال جان الن که برای فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان نامزد است، می‌گوید نابودی پناهگاه شورشیان به نفع پاکستان هم است.

همزمان ژنرال ولیام مک‌روین که قرار است فرماندهی عملیات‌‌ ویژه آمریکا را به عهده بگیرد، نیز گفته است که احتمالاً ملا محمد عمر، رهبر طالبان در پاکستان پناه گرفته است.

ژنرال ولیام مک‌روین به فرماندهی همان نیروهایی قرار است منصوب شود که دو ماه پیش اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده را در پاکستان کشتند.

این دو فرمانده آمریکایی این سخنان را در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا ایراد کردند.

ژنرال الن در برابر سناتورهای آمریکایی از تصمیم باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به خروج ۳۳ هزار سرباز طی دو سال آینده حمایت کرد، اما در پاسخ به سوالات سناتورها گفت که اگر اوضاع افغانستان رو به وخامت بگذارد، به فرماندهان خود توصیه خواهد کرد که برنامه خروج را متوقف کند.

در حالی که پاکستان از افزایش ناامنی‌ها در این کشور شکایت دارد و می‌گوید بیشترین قربانی را در جنگ با تروریسم بیش از هر کشور دیگر داده است، ژنرالهای آمریکایی به صراحت از کم کاری ارتش پاکستان در این جنگ انتقاد کرده‌اند.

ارتش پاکستان اما تاکید می کند که پراکندگی بیش از حد سربازانش در امتداد مرز افغانستان و استقرار سربازان بیشتر در جنگ با تروریسم از توانش خارج است.

بر اساس گزارشها حدود صد هزار سرباز پاکستانی در مناطق قبیله‌نشین مرزی این کشور، مستقراند.

هارون نجفی‌زاده خبرنگار ما در اسلام آباد می‌گوید، گفته‌های اخیرا فرماندهان آمریکایی نشانه‌ای دیگر از بدتر شدن رابطه اسلام‌آباد و واشنگتن است که در دو ماه گذشته دچار تنشهای جدی شده است.

به گفته خبرنگار ما چنین موضع‌گیری ژنرالهای آمریکایی که در عمل و در نبرد با تروریسم نیاز به همراهی همتایان پاکستانی خود دارند، دولت و ارتش پاکستان را به شدت آزرده خاطر می سازد.