یک مقام ارشد پلیس افغانستان استعفا داد

پلیس افغانستان حق نشر عکس Getty
Image caption ژنرال امرخیل حدود شش ماه به عنوان فرمانده پلیس حوزه شرق کار کرد

یک ژنرال ارشد نیروهای امنیتی افغانستان در اعتراض به حملات موشکی اخیر به مناطق شرقی این کشور از مقام خود استعفا داد.

ژنرال امین الله امرخیل که فرمانده پلیس مرزی حوزه شرق افغانستان بود، می گوید، دولت افغانستان و جامعه جهانی تلاش جدی برای متوقف کردن این حملات نکرده اند.

اخیرا گفته شده است که صدها راکت از خاک پاکستان به مناطقی در شرق افغانستان پرتاب شده است.

مقامات افغان می گویند، در این حملات، دهها غیرنظامی، از جمله چندین کودک کشته شده اند.

ژنرال امرخیل که در گفتگو با بی بی سی استعفای خود را اعلام می کرد، گفت: "ما تنها مسئولیت نداریم که شهید شدن و ویرانی خانه های مردم را ببینم و فردا نام ما در تاریخ با خط سیاه نوشته شود. برای من دیگر ویرانی و کشتن مردم قابل تحمل نیست."

او افزود: "به هر شکلی که می شود باید جلو ریختن خون مردم گرفته شود. جامعه جهانی، سازمان ملل متحد، نیروهای ناتو و مقامات پاکستان، همه از حملات راکتی پاکستان بر خاک افغانستان انکار می کنند."

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز اخیرا از پاکستان خواست تا در مورد عاملان حملات راکتی به خاک افغانستان تحقیق کند.

آقای کرزی که با آصف علی زرداری، همتای پاکستانی خود در حاشیه یک اجلاس منطقه ای در تهران دیدار می کرد، گفت که ظرف سه هفته اخیر حدود چهارصد و پنجاه راکت از پاکستان به طرف افغانستان شلیک شده است.

آقای کرزی در این دیدار گفت: "اگر این حملات از طرف نیروهای پاکستانی صورت گرفته، باید به طور فوری متوقف شود و اگر چنین نیست، باید پاکستان این مسئله را واضح کند و بگوید که چه کسانی در عقب این حملات هستند."

مقامات پاکستانی می گویند، از این حملات آگاهی ندارند و اینکه نیروهای امنیتی پاکستان در چنین حملاتی دست نداشته اند.

ارتش پاکستان نیز گفته است که حمله ای به افغانستان صورت نگرفته، اما یک ژنرال پاکستانی گفت که احتمالا در جریان درگیری با شورشیان، "چند راکت" به خاک افغانستان نیز برخورد کرده باشد.

افغانستان و پاکستان مرزهای طولانی مشترک دارند که ظرف سالهای اخیر، همواره نا امن بوده و گروه های شورشی در آن مستقر بوده اند.

مطالب مرتبط