طالبان گروگان های فرانسوی را 'مبادله' کردند

ارو گسکویر و استفان تاپونیه حق نشر عکس Getty
Image caption این دو شهروند فرانسوی در دسامبر سال ۲۰۰۹ هنگام فیلمبرداری یک فیلم مستند، ربوده شدند

یکی از گروگان های فرانسوی که روز چهارشنبه توسط طالبان در افغانستان آزاد شده می گوید باور دارد که رهایی او در مقابل پول و مبادله اسرا بوده است.

ارو گسکویر که یک گزارشگر تلویزیونی است به بی بی سی گفت که هیچ مدرکی برای اثبات این ادعای خود ندارد.

طالبان گفته اند چند نفر از اعضایشان از زندان آزاد شده اند.

اما دولت افغانستان هر نوع مبادله زندانیان را با طالبان رد کرده است. دولت فرانسه نیز گفته است برای آزادی شهروندانش پولی نداده است.

آقای گسکویر و فیلمبردار او، استفان تاپونیه، همراه با مترجمشان، رضا دین، در دسامبر ۲۰۰۹ در مناطق کوهستانی شمال شرق افغانستان ربوده شدند.

مقام های فرانسوی تاکنون درباره علت آزادی این گروگانها پس از ۱۸ ماه سکوت کرده اند، اما آقای گسکویر می گوید که به طالبان قول "پول و آزادی حداقل دو زندانی داده شده بود."

وی به سرویس جهانی بی بی سی گفت: "من هیچ مدرکی برای اثبات ندارم. رسما هیچ باجی در کار نبوده است. اما البته در مقابل شکلات هم که نبوده است."

او افزود گروگانگیر ها هرگز دلیل ربودن آنها را نگفتند، اما "از ابتدا روشن بود" که بدنبال مبادله بودند.

آقای گسکویر گفت که زنده بودن آنها نشان می دهد که سرویس مخفی فرانسه مذاکرات بسیار طولانی و موفقیت آمیزی با طالبان داشته است.

وی افزود پس از ۱۵ ژوئن دیگر در یک خانه محبوس نبودند و طالبان آنها را به اماکن مختلفی منتقل کرده و با ابراز خوش بینی می گفتند که اتفاقاتی برای آزادی آنها در جریان است.

در همین رابطه ایمیلی از ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان طالبان، به رسانه ها ارسال شده که در آن طالبان می‌گوید که در قبال آزادی این دو روزنامه نگار فرانسوی، "اسرای طالبان آزاد شده اند .... و به خواست خدا مجاهدین در بند به خانه باز می‌گردند."

مطالب مرتبط