مجلس افغانستان ادعای حملات توپخانه ای پاکستان به افغانستان را بررسی می کند

مجلس نمایندگان افغانستان حق نشر عکس Getty
Image caption توضیحات مقامهای امنیتی قناعت نمایندگان مجلس را فراهم نکرد

مجلس نمایندگان افغانستان در پی شنیدن توضیحات مقامهای امنیتی و وزیر خارجه، تصمیم به بررسی حملات توپخانه ای از پاکستان به شرق افغانستان گرفته است.

مجلس نمایندگان افغانستان پس از انتشار گزارشهایی مبنی بر شلیک چندین راکت از خاک پاکستان به مناطق جنوب شرقی افغانستان، وزرای خارجه، داخله/کشور و دفاع و همچنین رئیس اداره امنیت ملی را برای توضیح این مساله به مجلس فراخواند.

بسم الله محمدی، وزیر داخله (کشور) روز شنبه، ۱۱ سرطان/تیر به مجلس گفت که صدها گلوله توپ از خاک پاکستان شلیک شده و به مناطقی در ولایت های کنر و ننگرهار اصابت کرده است.

به گفته آقای محمدی، این حملات توپخانه ای ۴۲ کشته و ۵۱ زخمی بجا گذاشته است که زنان و کودکان هم در میان آنها بوده اند.

نمایندگان مجلس حکومت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را متهم به "سکوت" در برابر این حملات کرده است.

با این که در این روزها روابط مجلس و قوه مجریه بر سر مساله انتخابات پرتنش است، این مقامها پیش از ظهر روز شنبه با حضور در مجلس، به پرسشهای نمایندگان پاسخ گفتند.

وزیر داخله افغانستان گفت که این حملات از نیمه زمستان گذشته آغاز شده و در روزهای اخیر شدت و افزایش یافته است.

او افزود که در مورد این که این حملات از پاکستان به خاک افغانستان صورت گرفته، اسناد و شواهدی به دست آمده، اما مقامهای دولت پاکستان هنوز هم آن را رد می کنند.

آقای محمدی افزود که او در سفری که ماه گذشته میلادی به همراه آقای کرزی به پاکستان داشته، این موضوع را با وزیر کشور پاکستان در میان گذاشته است.

بسم الله محمدی گفت: "برای این که این ها (مقامهای پاکستانی) منکر نشوند، گلوله توپهایی که در بعضی جاها منفجر نشده بودند را به دست آوردیم. این ها اسنادی بود که من به ایشان نشان دادم و (گفتم که ما این گونه توپ) نداریم و تازه است."

پیش از این آقای کرزی در دیداری با آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان در تهران این موضوع را با او در میان گذاشته است. آقای زرداری ضمن اظهار بی خبری از شلیک توپ از خاک کشورش به شرق افغانستان، گفته است که این موضوع را بررسی می‌کند.

ژنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان در مجلس گفت که فرود آمدن شمار زیاد گلوله توپ از خاک پاکستان و تکرار آن به هیچ صورت قابل توجیه و پذیرش نیست.

او همچنین هشدار داد: "دولت پاکستان باید بداند که مردم افغانستان در مقابل ریختن خون شهروندانشان بدون عکس العمل نخواهند نشست."

آقای وردک تاکید کرد که ارتش افغانستان آماده "عمل بالمثل" است، ولی افزود که این کار پیامد خوبی برای افغانستان ندارد.

رحمت الله نبیل، سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان در پشست درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران با نمایندگان مجلس صحبت کرد.

زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان گفت که تلاشهای دیپلماتیک برای توقف حملات توپخانه ای از خاک پاکستان به افغانستان نتایجی در پی نداشته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کرزی موضوع شلیک گلوله توپ از خاک پاکستان به افغانستان را در دیداری با آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان با او در میان گذاشته است.

او گفت: "ما به موقعیتی می رسیم که ممکن است بعد از آن دیپلماسی کار ندهد."

ظاهرا توضیحات این مقامها قناعت نمایندگان مجلس را فراهم نکرد و مجلس به پیشنهاد ائتلاف حمایت از قانون، که در مجلس فراکسیون نزدیک به اکثریت را تشکیل می دهد، تصمیم گرفت که هیئتی را برای بررسی ادعاهای حملات توپخانه ای از پاکستان به افغانستان، به مناطق شرقی افغانستان اعزام کند.

در همین حال مقامات پاکستانی می گویند، از این حملات آگاهی ندارند و نیروهای امنیتی پاکستان در چنین حملاتی دست نداشته اند.

ارتش پاکستان نیز گفته است که حمله ای به افغانستان صورت نگرفته، اما یک ژنرال پاکستانی گفت که احتمالا در جریان درگیری با شورشیان، "چند راکت" به خاک افغانستان نیز برخورد کرده باشد.

افغانستان و پاکستان مرزهای طولانی مشترک دارند که ظرف سالهای اخیر، همواره نا امن بوده و گروه های شورشی در آن مستقر بوده اند.

مطالب مرتبط