تساوی افغانستان با فلسطین در بازیهای مقدمانی جام جهانی فوتبال

عکس آرشیو حق نشر عکس Reuters
Image caption برغم اینکه بازیکنان افغان در این بازی بسیار خوب، درخشیدند اما با این نتیجه مساوی، از صعود به مرحله دوم بازیهای مقدماتی جام جهانی، باز ماندند

بازی تیم ملی فوتبال افغانستان با همتای فلسطینی آن که درچهارچوب دور اول مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴، در شهر رام الله در فلسطین، برگزار شده بود با نتیجه مساوی یک بر یک پایان یافت.

با این نتیجه، تیم ملی فلسطینی به دور دوم بازیهای مقدماتی جام جهانی که در برزیل برگزار می شود، راه یافت.

نیمه اول بازی با نتیجه یک برصفر به سود تیم فلسطینی تمام شد.

حسام وادی در دقیقه دهم موفق شد که گل تیم خود را وارد دروازه افغانستان کند.

در نیمه دوم بازی، افغانهای با جدیت وقوت بازی را شروع کردند و بلال آرزو توانست که در دقیقه ۶۱ در نیمه دوم بازی، گل مساوی را برای افغانستان به دست آورد.

در نیمه دوم، بازیکنان افغان کنترل بازی را بیشتر در دست خود داشتند و بسیار خوب هم درخشیدند، به خصوص مسعود هاشمی، بلال آرزو ، و محمدصدیق ولی زاده.

افغانها چندین شانس گل زدن را از دست دادند که شاید جدی ترین آنها دقایقی پیش از پایان نیمه اول ودقیقه ۶۰ نیمه دوم بازی بود.

در بازی رفت که بنا بر مشکلات امنیتی، در کابل برگزار نشد و دوشنبه پایتخت تاجکستان میزبان آن بود، فلسطینیها مسابقه را با نتیجه دو برصفر به سود خود تمام کردند.

بنابرین، تیم فلسطینی تنها به یک نتیجه مساوی نیاز داشت تا از این مرحله عبورکند و حتی شکست با نتیجه دو بر یک نیز به سود فلسطینیها تمام می شد.

درحالیکه تیم افغانستان نیاز داشت حداقل دو بر صفر رقیب خود را شکست دهد تا به مرحله بعدی برسد.

پیروزی تیم فلسطینی در بازی رفت، سرمربی وباز یکنان این تیم را که برخلاف ملی پوشان افغان، بیشتر شان در باشگاههای فوتبال اروپائی و عربی بازی می کنند، امیدوار ساخته بود که در بازی برگشت، پیروزی پرگلی برتیم افغانستان خواهند داشت، اما افغانها مقاومت خوبی از خود نشان دادند.

همایون کار گر سرمربی تیم افغانستان پس از پایان بازی به بی بی سی گفت، او ازعملکرد بازیکنان خود را راضی است.

آقای کارگرگفت، تیم افغانستان، تا کنون به دلایل امنیتی هیچ بازی را در خاک کشور خود انجام نداده است.

به گفته ای او، اگر بازی رفت در کابل برگزار می شد نه دوشنبه، تیم افغانستان نتیجه بهتری می داشت.

از سوی دیگر، با توجه به اینکه افغانستان روابط دیپلماتیک با اسرائیل ندارد، مقامات فدراسیون فوتبال افغانستان می گویند، تا صبح امروز (یکشنبه ۳ ژوئیه) روشن نبود که مسابقه در رام الله برگزارخواهد شد یا نه، چراکه بازیکنان افغان برای ورود به سرزمینهای فلسطین، نیاز به ویزای اسرائیل دارند.

اما جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در گفتگو با بی بی سی گفت، براساس توافقی که میان مقامات سفارت افغانستان دراردن و مقامات فلسطینی انجام گرفته است، ملی پوشان افغان بدون گرفتن ویزا از اسرائیل، از راه اردن وارد کرانه باختری شدند.

محمد منظرپور، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید، فدراسیون جهان فوتبال، فیفا، نیزدر فراهم کردن زمینه برگزاری این بازی و ورود بازیکنان افغان به سرزمینهای فلسطینی، پا درمیانی کرد.

تیم افغانستان برای رسیدن به رام الله سفر درازی در پیش داشت.

بازیکنان افغان، ازکابل به دوبی سفر کردند، از آنجا به دهلی نو و از دهلی نو به عمان پایتخت اردن.

پس از نزدیک به پنج ساعت سفر زمینی از عمان، کمتراز یک روز پیش از برگزاری مسابقه، به رام الله رسیدند.

از سوی دیگر، بازی امروز در رام الله که درحضور سلام فیاض نخست وزیر تشکیلات خود گردان فلسطینی ونزدیک به هشت هزار تماشاچی در استادیوم فیصل حسینی برگزار شد، یک رویداد تاریخی برای فلسیطینیها محسوب می شود.

پس از آنکه فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، حق میزبانی بازیهای بین المللی را به فلسطینیها داد، این نخستین بار بود که پس از ۶۳ سال یک دیدار بین المللی در سرزمینهای فلسطینی برگزار می‌شد .

تیم ملی فوتبال افغانستان پس از یک سلسله بازیها در سطح جهانی و مغلوب ساختن برخی تیمهای آسیایی، اخیرا جایگاه آن درمیان تیمهای جهانی فوتبال، ۹ رده بالا رفته است.

درسال ۲۰۰۶ افغانستان در رده ۱۷۳ قرار داشت، اما امروز ملی پوشان افغان درجایگاه ۱۶۴ به سطح جهان قرارگرفته اند.

انتظار می رود که با این دیدار، برغم آنکه بازی در عمل بسود افغانستان تمام نشد، جایگاه این کشور در رده بندی جهانی کمی بهبود یابد.