روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۲ سرطان

ادعای حملات توپخانه‌ای از پاکستان به مناطق شرقی افغانستان و توضیحات مقامهای دولتی در این خصوص در مجلس نمایندگان افغانستان، از موضوع‌های اصلی مورد بحث در روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

بسم‌الله محمدی وزیر داخله/کشور، عبدالرحیم وردک وزیر دفاع، زلمی رسول وزیر خارجه، رحمت‌الله نبیل سرپرست اداره امنیت و برخی مقامهای ارشد دیگر روز شنبه، ۱۱ سرطان/تیر به مجلس فراخوانده شدند.

آقای محمدی گفت که تا حال ۷۶۱ گلوله توپ از آن سوی مرز به مناطق شرقی افغانستان شلیک شده و در اثر آن ۴۲ تن کشته و ۵۱ نفر دیگر زخمی شده‌اند. زلمی رسول گفت که تلاشهای دیپلماتیک برای توقف این حملات به نتیجه نرسیده است.

هشت صبح در تتر اول اول خود پرسیده که "تلاشهای دیپلماتیک نتیجه نداد، اقدام بعدی چیست؟" و در سرمقاله خود با عنوان "انکار از تجاوزات بی‌شرمانه معنای برادری پاکستانی"، نوشته که این نخستین بار است که مقامهای افغان در برابر "میلیتاریست‌های پاکستانی" از چنین ادبیاتی "به‌جا" استفاده کرده‌اند.

به نظر نویسنده استفاده از چنین ادبیاتی در برابر نظامیان پاکستانی به معنای به سر رسیدن کاسه صبر مردم افغانستان از "سیاست‌های ریاکارانه" پاکستان است. روزنامه افزوده که پاکستان حتی یک بار هم در قبال مردم افغانستان برخورد "صادقانه" نکرده است.

هشت صبح در ادامه مطلب نوشته که پاکستان نسبت به کشته شدن اسامه بن‌لادن، رهبر گروه القاعده در نزدیک اسلام آباد، پایتخت پاکستان خشمگین شده است، ولی نمی‌داند که افغانستان در آن دخالتی نداشت.

ماندگار از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان انتقاد کرده که در مورد "راکت پراگنی پاکستان" به مناطق شرقی افغانستان واکنش مشخصی نداشته و در "سکوت ذلت‌باری" فرو رفته است. نویسنده از جامعه بین‌المللی هم انتقاد کرده که در این مورد "سکوت مبهم" کرده است.

روزنامه با لحن کنایه‌آمیزی نوشته که شلیک گلوله‌های توپ از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان ـ که مقامهای ارشد امنیتی دولت افغانستان می گویند غیرقابل انکار است ـ هنوز "حس استقلال‌طلبانه" و "غیرت" آقای کرزی را برنینگیخته است.

ماندگار مدعی شده است که دلیل این که آقای کرزی واکنشی به این موضوع نشان نداده "بر می‌گردد به تبانی‌هایی که آقای کرزی با پاکستان دارد". روزنامه همچنین افزوده که شاید هم آقای کرزی به این فکر می‌کند که نیروهای مسلح افغانستان توانایی جنگ با ارتش مجهز پاکستان را ندارد.

نویسنده در ادامه تاکید کرده که این "مسئولیت اخلاقی" جامعه جهانی است که جلو آغاز جنگ میان افغانستان و پاکستان را بگیرد، در غیر آن مردم افغانستان به این فکر خواهند کرد که "تلاشهایی وجود دارد تا خارجی‌ها کنترل افغانستان را به دست پاکستان بسپارند".

آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته در حالی که ارتش پاکستان تمامیت ارضی افغانستان را نقض کرده و زنان و کودکان در اثر شلیک توپ از آن سوی مرز کشته می‌شوند، نبض دولتمردان افغانستان تغییری نکرده است.

این روزنامه افزوده در حالی که نیروهای بین‌المللی در افغانستان حضور دارند، این کشور این گونه هدف حملات توپخانه‌ای قرار می‌گیرد، هنوز مشخص نیست که در صورت خروج آنها از افغانستان، این کشور با چه مشکلاتی مواجه خواهد شد.

آرمان ملی همچنین نوشته که فرستادن یک نامه اعتراض‌آمیز از وزارت خارجه به وزارت خارجه یا سفارت پاکستان دردی را درمان نمی‌کند، دولت افغانستان باید واکنشهای مختلفی را در نظر بگیرد و اگر این واکنشها به نتیجه نرسید، باید دست به "عمل تلافی‌جویانه" بزند و "ضرب شصتی" نشان دهد.

به نظر نویسنده، در هر جای دنیا رسم است که "پاسخ مشت را با مشت بدهد و پاسخ گلوله را با گلوله". روزنامه افزوده که "پاکستان برای ادامه حملات خود دلایلی دارد و ما هم باید برای پاسخ دادن به آن دلایلی داشته باشیم."

روزنامه اراده جنجالها میان مجلس نمایندگان و قوه قضائیه و همچنین حامد کرزی رئیس جمهوری را "تنش مصنوعی" خوانده و نوشته که دستگاه‌های درون قدرت به اشاره "بازیگران اصلی" در پی ادامه این تنشها در افغانستان هستند.

نویسنده از گروه یا فرد خاصی در این مورد نام نبرده، اما افزوده که هدف از ایجاد چنین تنشها مشغول کردن اذهان مردم و "خریدن زمان" است برای گل آلود کردن آب و گرفتن ماهی مطلوب است.

اراده همچنین افزوده است که عاملان این تنشها قصد دارند به چشمان مردم خاک بزنند و از تنشهای به وجود آمده بهرده برداری سیاسی کنند تا خود به طور "مادام العمر" در قدرت سیاسی باشند.

مطالب مرتبط