روزنامه های کابل: دوشنبه، ۱۳ سرطان

جنجالهای انتخاباتی در افغانستان همچنان موضوع بحث گرم در رسانه های این کشور است و روزنامه های چاپ کابل در شماره امروز خود هم به موضوع پرداخته اند.

ماندگار پرسیده که "آیا کشور به سوی بحران مهار نشدنی به پیش نمی‌رود؟ در حال حاضر، شواهد بیانگر انسداد راه حل‌های بحران به‌وجود آمده در مورد انتخابات است. آقای کرزی راه‌ها را از هر طرف بسته و جامعه را دچار سرگیجه و سردرگمی کرده است."

به نظر روزنامه، حالا نشانه های بحران در کشور به خوبی آشکار شده و بیم آن وجود دارد که افغانستان به سالهای جنگ های داخلی بازگردد. ماندگار افزوده که در این صورت مقصر اصلی کسانی هستند که انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله/شهریور ۱۳۸۹ را سیاسی کردند.

نویسنده ماندگار مدعی است که "کاخ نشینان" در ریاست جمهوری افغانستان از آغاز بحران انتخابات در پی خاموش کردن این بحران نبودند، بلکه در صدد تشدید و مدیریت آن به نفع خود بوده اند و هدف از آن به تعبیر روزنامه، تضمین حضور آقای کرزی برای "مدتی دراز" در کاخ ریاست جمهوری است.

روزنامه افغانستان خود نوشته: "با گذشت هر روز بر حجم جنجال انتخابات افزوده می شود" و این جنجال ها "باعث شده تا قوه مجریه و مقننه و همین گونه قوه قضاییه در مقابل یکدیگر صف آرایی کنند." نویسنده هشدار داده که "صف آرایی ها سازمان یافته تر و بازی خطرناک تر" می شود.

نویسنده افزوده که حالا از نظر مجلس رئیس و پنج عضو دادگاه عالی و دادستان کل کشور سلب صلاحیت شده اند و ادامه کار آنها "غیرقانونی" است و از سوی دیگر به نظر قوه های مجریه و قضائیه، تصمیم های مجلس به دلیل حضور ۶۲ عضو سلب صلاحیت شده در آن، غیر قابل پذیرش است.

به نظر روزنامه افغانستان، حالا جناح ها "فارغ از تفکر ملی"، به دنبال "تصفیه حساب های سیاسی و منفعت جویانه" هستند، مردم هم امید به حل مشکلات را از دست داده اند و به این فکر می کنند که اقدامات بعدی این جناح ها علیه یک دیگر چه خواهد بود.

اراده در پاسخ به این پرسش که "دلیل انصراف پارلمان از رفتن به مرخصی‌ها چیست؟"، نوشته که شماری از مردم به این نظرند که اعضای مجلس از ترس این که دادگاه ویژه آنها را از مجلس خارج نکنند، به مرخصی نمی روند، اما خود اعضای مجلس دلیل این امر را تکمیل اعضای کابینه می دانند.

قرار بود اعضای مجلس نمایندگان از آغاز ماه جوزا/خرداد به تعطیلی تابستانی بروند، اما آنها مدت کار خود را تمدید کردند و روز یکشنبه، ۱۲ سرطان/تیر نیز تصمیم گرفتند که تا اول ماه اسد/مرداد به کار خود ادامه دهند.

آرمان ملی در مطلبی نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان تلاش دارد که پارلمان را به صورت نهادهایی مانند شورای عالی صلح و شورای علما درآورد تا روابط او با شورشیان را "توجیه" کند.

به نظر نویسنده، پس از بروز جنجالها بر سر انتخابات، ارکان دولت یکی پی دیگری و به وسیله یک دیگر فاقد مشروعیت شده و روابط قانونی قوه های سه گانه دولت فروپاشیده است. نویسنده مقاله آرمان ملی افزوده که با ادامه وضعیت کنونی بحران اعتماد مهار نخواهد شد.

شماری از روزنامه های چاپ کابل در شماره امروز خود به بررسی ادعاهای مبنی بر شلیک بیش از ۷۶۰ گلوله توپ از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان پرداخته که گفته شده بیش از ۴۰ کشته و حدود ۵۰ زخمی بجا گذاشته است.

بسم الله محمدی، وزیر داخله/کشور افغانستان گفته است که این حملات از زمستان گذشته آغاز شده و در هفته های اخیر شدت یافت است. هشت صبح نوشته که بر اساس سوگندی که آقای کرزی یاد کرده، نگهبان استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان است و این سوگند هم تذکری برای خود او است و هم برای مردمی است که او را به ریاست جمهوری انتخاب کرده اند.

روزنامه افزوده که بر اساس همین سوگند مردم توقع های معینی از رئیس جمهوری دارند و حالا پس از حملات توپخانه ای از خاک پاکستان به افغانستان، رئیس جمهوری مجبور است بر اساس سوگندی که یاد کرده، عمل کند، در غیر آن انگیزه نیروهای مسلح برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی از بین خواهد رفت.

هشت صبح تاکید کرده که هدف از یادآوری این موضوع حمله متقابل به پاکستان نیست، ولی برای یک لحظه هم نباید فراموش کرد که حق دفاع از خود، از بدیهی ترین حقوق انسانها است که هیچ مقامی با استناد به هیچ مصلحتی نمی تواند آن را انکار کند.

به نظر نویسنده، حکومت های افغانستان در شصت سال گذشته سیاستهای مبتنی بر "مماشات، اغماض و مدارای بی توجیه" در برابر پاکستان داشته و این سیاست ها به "عرف و سنت شرم آوری" تبدیل شده که این کشور را "گستاخ‌تر" کرده است.

روزنامه سرنوشت این حملات توپخانه ای را "تجاوز پنجابی ها" به افغانستان دانسته و نوشته که دولت افغانستان در برابر آن "بی تفاوتی" اختیار کرده و نیروهای ناتو هم "سکوت" کرده اند. نویسنده هشدار داده است که این وضعیت تاریخ، هویت و موجودیت افغانستان را با چالش مواجه می کند.

به نظر نویسنده، حملات اخیر به مناطق شرقی افغانستان بیانگر اهداف استراتژیک پاکستان در قبال افغانستان است و نیروهای سیاسی در افغانستان مسائل ملی را فراموش کرده و به دنبال منافع شخصی خود با هم درگیر جنجالهایی شده اند.

مطالب مرتبط