کامرون: خروج از افغانستان سریع نخواهد بود

دیوید کامرون حق نشر عکس Reuters
Image caption سفر آقای کامرون به افغانستان همزمان بود با اعلام خبر ناپدید شدن یک سرباز بریتانیایی در این کشور

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، که روز دوشنبه (۴ ژوئیه) وارد افغانستان شد، گفته است که تعداد نیروهای بریتانیایی که از افغانستان خارج می شوند، قابل توجه نخواهد بود.

آقای کامرون این اظهارات را در سفری به هلمند در جنوب افغانستان گفته است.

نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه (۴ ژوییه/۱۳ تیر) وارد افغانستان شد.

وی تاکید کرد که نبردها در افغانستان وارد مرحله تازه ای شده است و این دلیلی برای خروج تعدادی از نیروهای بریتانیایی از افغانستان است. اما وی تاکید کرد که تعداد نیروهایی که قرار است خارج شوند زیاد نخواهد بود.

او افزود که تغییرات عمده در این باره تا قبل از تابستان سال آینده میلادی اعمال نخواهد شد.

بر اساس گزارشها حدود ۴۰۰ سرباز بریتانیایی در طول سال جاری به کشورشان بازخواهند گشت که بدین ترتیب حدود ۹۵۰۰ سرباز این کشور هنوز در افغانستان باقی خواهند ماند.

پیدا شدن جسد سرباز ناپدید شده

سفر آقای کامرون به افغانستان همزمان بود با اعلام خبر ناپدید شدن یک سرباز بریتانیایی در این کشور.

ساعاتی پس از اعلام حضور آقای کامرون در هلمند، اعلام شد که جسد این سرباز، پیدا شده است.

وزارت دفاع بریتانیا گفته است که جسد این سرباز دارای جراحت ناشی از اصابت گلوله است. اما هنوز گزارشی در خصوص دلیل اصلی مرگ این سرباز منتشر نشده است.

پیشتر وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده بود که یک سرباز این کشور در افغانستان ناپدید شده و جستجو برای پیدا کردن او آغاز شده است.

هلمند در جنوب افغانستان مقر خدمت این سرباز گزارش شده بود.

بر اساس گزارشها این سرباز به تنهایی و در ساعات اولیه روز دوشنبه (۱۳ تیر) از مقر خود خارج شده بود؛ اقدامی که بسیار "غیر معمول" است.

پیشتر، طالبان به بی‌بی‌سی گفت که این گروه یک سرباز را در همان منطقه کشته‌اند.

به گفته خبر نگار بی‌بی‌سی در کابل، طالبان محلی به بی‌بی‌سی گفتند که ستیزه جویان یک سرباز خارجی را در منطقه "باباجی" گرفته اند، که پس از درگیری این سرباز کشته شده است.

نخست وزیر بریتانیا، از کشته شدن این سرباز اظهار تاسف کرده است.

هشدار در خصوص خروج نیروهای آمریکایی

چند سناتور آمریکایی که اخیرا به افغانستان رفته‌اند در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان هشدار داده‌اند.

سناتور جمهوریخواه، جان مک کین که همراه با سناتور لیندزی گراهام و سناتور جو لیبرمن که اخیرا از افغانستان دیدار کرده‌اند، هشدار دادند که طرح آقای اوباما به ارتش آمریکا این امکان را نخواهد داد که بتواند ضربه ای نهایی به طالبان بخصوص در مناطق شرقی افغانستان وارد کند.

وی گفته است جدول زمانی باراک اوباما برای خروج تدریجی از افغانستان خطراتی 'غیرضروری' ایجاد می کند و پیشرفتهای یکسال گذشته را از بین می برد.

سناتور جمهوریخواه، لیندزی گراهام نیز گفت که اگر حضور نیروهای آمریکایی به سرعت کاهش یابد، نظامیان افغان ممکن است آمادگی لازم برای کنترل این کشور را نداشته باشند.

Image caption حدود یکصد هزار نیروی آمریکایی در افغانستان مستقر هستند

سناتور مستقل، جو لیبرمن گفت افغان ها باید مطمئن باشند که تا مدتهای طولانی پس از ضرب الاجل ۲۰۱۴ که نظامیان آمریکایی خارج می شوند، همچنان از حمایت های خارجی برخوردار خواهند بود. سناتور لیبرمن گفت "همکاری بلند مدت استراتژیک" واشنگتن با کابل، حضور نظامی بلند مدت آمریکا را به همراه خواهد داشت.

ژنرال جان الن، فرمانده نیروهای آمریکایی که قرار است برنامه خروج تدریجی را اجرا کند نیز ابراز نگرانی کرده که این طرح بیش از آنچه تصور می شد فشرده است.

وی گفت بیرون آوردن موفقیت آمیز ارتش نیاز به پیشرفت در زمینه های مختلف از جمله کمک های بیشتر متحدان آمریکا و نیز کاهش فساد در افغانستان دارد.

پیش تر دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، گفته بود زمان بندی خروج نیروهای کشورش از افغانستان سریع تر از برنامه ای است که در ابتدا مورد نظر وی بوده و می تواند خطراتی در پی داشته باشد.

هم اکنون حدود ۱۰۰ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان هستند.

بر اساس تصمیم آقای اوباما، ۱۰ هزار نیروی نظامی ایالات متحده تا پایان سال جاری میلادی و ۲۳ هزار نیروی دیگر تا آخر سپتامبر سال ۲۰۱۲ افغانستان را ترک خواهند کرد.

مطالب مرتبط