برنامه جدید وزارت بهداشت افغانستان برای آموزش پرستار زن

ثریا دلیل
Image caption خانم دلیل گفت که مکتب های جدید پرستاری با پذیرش صد و پنجاه دانشجو آغاز به کار خواهد کرد.

وزارت صحت (بهداشت) افغانستان از تشکیل چهار مکتب (مدرسه) پرستاری برای زنان در ولایت های سمنگان، بامیان، خوست و ننگرهار با حمایت مالی منابع خارجی خبر داده است.

کمبود پرستار زن در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های افغانستان از مشکلات عمده در بخش بهداشت در این کشور شمرده می شود و این کمبود در برخی ولایت ها باعث مشکلات بیشتری شده است.

ثریا دلیل سرپرست وزارت صحت افغانستان روز سه شنبه، ۱۴ سرطان/تیر در یک نشست خبری گفت که دانشجویان دختر در این مراکز دوره های آموزشی دو ساله را سپری خواهند کرد.

به گفته خانم دلیل، این مراکز در آغاز با پذیرش ۱۵۰ دانشجو از ولایت‌هایی که این مرکز در آن تشکیل شده به کار آغاز خواهد کرد و در آینده دانشجویانی از ولایت‌های دیگر هم در این مراکز پذیرفته خواهند شد.

سرپرست وزارت صحت گفت: "شاگردان از ولسوالی‌ها (شهرستانها) انتخاب می شوند و در مرکز ولایتها و در جاهایی که شفاخانه (بیمارستان) موجود است، تحت آموزش قرار داده می شوند تا بتوانند کارهای عملی را در این شفاخانه ها انجام دهند."

خانم دلیل افزود که به دنبال تشکیل این مکتب‌ها، در چهار ولایت لوگر، غور، جوزجان و قندهار هم مکتب‌های مشابهی تشکیل خواهد شد.

تخمین زده می شود که اجرای این برنامه در هشت ولایت افغانستان، ۱۰۴ میلیون افغانی هزینه دارد.

خانم دلیل گفت که این پول را سازمان غیردولتی "شبکه صحی" و بنیاد آغا خان خواهد پرداخت.

سرپرست وزارت صحت افغانستان ابراز امیدواری کرد که با آغاز این برنامه، دسترسی مادران و کودکان در مناطق دور دست به خدمات بهداشتی بیشتر خواهد شد.

کمبود پرستارهای زن در بیمارستانها و درمانگاهها از چالشهای عمده در عرصه ارائه خدمات بهداشتی در افغانستان به شمار می رود.

مقامهای وزارت صحت می گویند که کمبود پرستار به ویژه در مناطق دور دست، از عوامل عمده میزان بالای مرگ و میر مادران در این کشور است.

ولایت بامیان که یکی از مکتب های پرستاری در آن تشکیل می شود، یکی از مناطقی است که در آن میزان مرگ و میر مادران بسیار بالا است.

سخی کارگر نوراوغلی، سخنگوی وزارت بهداشت به بی بی سی گفت که در این ولایت تنها یک پزشک متخصص بیماری‌های زنان و سه دکتر زن مشغول به کار هستند.

به گفته آقای نوراوغلی، شمار پرستارها به ۴۰ و تعداد قابله‌ها (ماماها) به ۵۰ نفر می رسد.

مقامهای وزارت صحت افغانستان می‌گویند این کشور به بیش از ۲۰ هزار پرستار نیاز دارد، اما در حال حاضر نزدیک به ۶۲۰۰ پرستار در این کشور مشغول کار هستند.

مطالب مرتبط