روزنامه های کابل: شنبه، ۱۴ سرطان

روزنامه های چاپ امروز کابل به بررسی هشدار سه سناتور آمریکایی نسبت به خروج زودهنگام نیروهای آمریکایی از افغانستان و پیامدهای آن پرداخته اند.

اخیرا جان مک کین، گراهان لیندسی و جو لیبرمن، سناتوران جمهوریخواه آمریکایی در سفری به افغانستان، خروج سریع نیروهای آمریکایی از افغانستان را "خطرناک" توصیف کرده و گفته اند که این امر می تواند دستاوردهای ده سال اخیر در این کشور را به چالش بکشاند. هشت صبح در سرمقاله خود نوشته که این سناتوران در حالی این هشدار را مطرح کرده اند که چند مقام نظامی آمریکایی هم نسبت به خروج سریع نظامیان آمریکایی از افغانستان اظهار نگرانی کرده اند.

نویسنده افزوده که هنوز هم امکاناتی برای رشد و پرورش گروه های تروریستی در پاکستان وجود دارد و چنین خروجی می تواند پیامد بدی داشته باشد.

هشت صبح نوشته که آمریکا رهبری جنگ علیه تروریسم را به عهده دارد و خروج نظامیان این کشور از افغانستان باعث تشویق خروج نیروهای کشورهای دیگر هم از افغانستان خواهد شد.

روزنامه افزوده که هرچند اعضای حزب دموکرات آمریکا استدلال کرده اند که با کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده، "دلیل اصلی جنگ از بین رفته است"، اما به نظر نویسنده این گروه رهبر جدیدی برگزیده و از امکاناتی هم در منطقه برخوردار است.

چراغ در سرمقاله خود نوشته که نگرانی ها از خروج سربازان آمریکایی از افغانستان در سطح گسترده ای در محافل سیاسی و نظامی کشورهای مختلف مطرح است و نقطه مشترک این نگرانی ها از دست دادن دستاوردهای ده سال گذشته افغانستان و بازگشت تروریسم در قدرت است.

نویسنده در پاسخ به این پرسش که آیا پیشرفت های لازم در زمینه سیاسی به دست آمده که بر اساس آن بتوان به کاهش شمار نظامیان خارجی در افغانستان تصمیم گرفت، نوشته که هنوز هیچ کسی پاسخ روشنی به این سوال نداده است.

به نظر چراغ، طرح خروج نظامیان خارجی از افغانستان در حالی روی دست گرفته شده است که این کشور "بدترین تنش های سیاسی درونی ناشی از رویارویی قوه های سه گانه دولت به خاطر کشمکش های بعد از انتخابات پارلمانی (۲۷ سبنله/شهریور ۱۳۸۹) خود را تجربه می کند".

چراغ تاکید کرده که زمینه خروج این نظامیان از افغانستان زمانی فراهم می شود که اجماع سیاسی ملی و بین المللی در این مورد به میان آید، نیروهای مسلح افغانستان به اندازه کافی تقویت شوند و کشورهای همسایه افغانستان هم برای قطع کمک های خود به شورشیان تحت فشار گذاشته شوند.

اراده در سرمقاله خود نوشته که جنگ افغانستان هزینه سنگینی را بر اقتصاد آمریکا تحمیل کرده و تلفات نظامیان آمریکایی و "سیاست دوگانه پاکستان در قبال افغانستان" هم آمریکا را از رسیدن به پیروزی در این جنگ ناامید کرده است.

به نظر روزنامه، دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است که نظامیان خود را از "گیر ماندن و دیر ماندن" در افغانستان نجات دهد. اراده افزوده که به نظر می رسد که این "تصمیم نهایی" آمریکا است تا نظامیان خود را از افغانستان بیرون کند.

نویسنده در ادامه افزوده که هیئت مجلس سنای آمریکا در سفر اخیر خود به افغانستان به هدف بررسی برنامه خروج و به دست آوردن اطلاعات بیشتر برای تهیه گزارش جامع برای تدوین استراتژی خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان به این کشور آمده اند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که تا ده روز دیگر (۲۳ سرطان/تیر) برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی آغاز خواهد شد و مقامهای امنیتی افغانستان از این برنامه حمایت کامل می کنند و برای اجرای آن آماده هستند.

روزنامه افزوده که هرچند نگرانی هایی در مورد این برنامه ـ که در سال ۲۰۱۴ به پایان خواهد رسید ـ اما تعهد جامعه جهانی در قبال افغانستان پس از پایان این برنامه اهمیت دارد و کشورهایی که در افغانستان حضور نظامی دارند، متعهد به کمک به این کشور هستند.

انیس در ادامه تاکید کرده که جامعه جهانی باید برای آموزش، تجهیز و حمایت مالی از نیروهای مسلح افغانستان تلاش و جدیت بیشتری به خرج دهند و این امر باعث خواهد شد که افغانستان توانایی دفاع مستقل در برابر تروریسم را به دست آورد.

روزنامه افغانستان در مقاله ای با عنوان "بازار جدیدی به نام تجارت انتحارگر" بر اساس گزارهای منتشر شده از سوی اداره امنیت ملی افغانستان نوشته که گروههایی که نیاز به مهاجمان انتحاری داشته باشند، از گروه های افراطی پاکستانی این گونه افراد را در بدل پول "می خرند".

این روزنامه به نقل از این گزارش ها نوشته که اخیرا یک مهاجم انتحاری پاکستانی که در افغانستان قبل از اجرای بمبگذاری انتحاری بازداشت شده، "پرده از تجارت انتحارگران در میان گروههای افراطی پاکستانی برداشته است".

گفته شده که این فرد مامور حمله انتحاری به یک مقام محلی افغان در ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان بوده و به گفته مقامهای اداره امنیت ملی او از سوی گروه طالبان به رهبری حکیم الله محسود در پاکستان آموزش حمله انتحاری داده شده و در بدل هفت تا هشت صد هزار روپیه پاکستانی به شبکه حقانی فروخته شده بوده است.

به نظر نویسنده، مهاجمان انتحاری گاهی در چهره سرسخت ترین افراد برای رسیدن به اهداف خود هم از جام خود می گذرند و هم از جان افراد بیگناهی که در اثر انفجار انتحاری کشته می شوند، ولی زمانی هم به صورت "برده ای" در می آیند که در بدل پول فروخته می شوند و ارزش جان آنها در بدل پول سنجیده می شود.

آرمان ملی ادامه "حملات موشکی از خاک پاکستان" به مناطق شرقی افغانستان را خطرناک دانسته و آن را به "نظامیان پاکستانی" نسبت داده است. نویسنده افزوده که انتقادهای تند و محکوم کردن ها، این حملات را متوقف نکرده است و همچنان ادامه دارد.

مقامهای پاکستانی این ادعا را رد کرده و گفته اند که آن را بررسی می کنند. مقامهای دولت افغانستان گفته اند که این حملات از زمستان گذشته آغاز شده و تا حال بیش از ۴۰ کشته و بیش از ۵۰ زخمی بجا گذاشته است.

به نظر آرمان ملی، نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان از چگونگی این حملات آگاهی دقیق دارند و می دانند که این موشک ها از سوی چه کسانی شلیک می شود و به کدام نقطه ها در خاک افغانستان فرود می آید. نویسنده افزوده که ناتو از اهداف پشت این موشک باران ها هم اطلاع دارد.

روزنامه از ناتو انتقاد کرده که تا حال در این مورد "سکوت" کرده یا از نشان دادن واکنش طفره رفته است. این در حالی است که به نظر آرمان ملی، این حملات به دلیل این که زمینه تقویت تروریست ها را در افغانستان بیشتر هموار می کند، برای ناتو هم بد است.

مطالب مرتبط