مجلس افغانستان کمیسیون ویژه نظارت بر فعالیت دولت تشکیل می‌دهد

مجلس نمایندگان افغانستان (عکس از سایت مجلس)
Image caption اخیرا روابط مجلس و رئیس جمهوری به شدت تیره شده است.

مجلس نمایندگان افغانستان تصمیم گرفته است، کمیسیون ویژه ای برای نظارت بر کارکردهای دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری تشکیل دهد.

این تصمیم بر اساس پیشنهاد ۹۵ نماینده در اجلاس روز چهارشنبه، ۱۵ سرطان/تیر مجلس و بر اساس ماده ۸۹ قانون اساسی مطرح شد و مورد تایید قرار گرفت.

بر اساس این ماده قانون اساسی، مجلس نمایندگان صلاحیت دارد که بر اساس پیشنهاد یک ثلث اعضای خود کمیسیون ویژه ای را برای بررسی کارکردهای حکومت تشکیل دهد.

آئین نامه داخلی مجلس تعداد اعضای این کمیسیون را حد اقل ۲۱ نفر و مدت کار آن را حد اکثر تا شش ماه با قابلیت تمدید تعیین کرده است.

هر چند اعضای این کمیسیون هنوز مشخص نشده، اما مجلس بر اساس پیشنهاد نذیر احمد حنفی نماینده هرات، پذیرفت که کمیسیون های دایمی و گروههای پارلمانی هر کدام یک یک عضو خود را برای عضویت در کمیسیون ویژه معرفی کنند تا در نشست آینده مجلس به تایید اجلاس عمومی مجلس برسد.

مجلس اخیرا و در پی آن که چند مصوبه آن از سوی رئیس جمهوری و قوه قضائیه نادیده گرفته شد، به شدت خشمگین شده است.

لغو دادگاه ویژه انتخاباتی، سلب صلاحیت عبدالسلام عظیمی رئیس و پنج عضو دادگاه عالی و همچنین اسحاق الکو دادستان کل کشور از موارد عمده ای است تا حال در مجلس تصویب شده اما آقای کرزی آنها را نپذیرفته است.

دادگاه ویژه ۶۲ عضو مجلس را فاقد صلاحیت نمایندگی در مجلس دانسته و رای به نمایندگی ۶۲ نامزد انتخابات پارلمانی سال ۱۳۸۹ داده که از سوی کمیسیون انتخابات ناموفق اعلام شده بودند.

مجلس تشکیل این دادگاه را غیرقانونی می داند و تصمیم آن را هم قابل قبول ندانسته است، اما دادگاه عالی و دادستانی کل کشور بر اجرای تصمیم دادگاه ویژه اصرار دارند.

در مقابل، مجلس اخیرا شش عضو دادگاه عالی و دادستان کل را به طور غیابی سلب صلاحیت کرد و به آقای کرزی تا روز یکشنبه گذشته مهلت داد که آنها را برکنار و به دادگاه بکشاند و بجای آنها افراد دیگری را معرفی کند.

رئیس جمهوری این درخواست مجلس را نادیده گرفته و دادگاه عالی آن را غیرقانونی دانسته است.

به نظر می رسد که هدف از تشکیل کمیسیون ویژه از جانب مجلس وارد آوردن فشارهای بیشتر بر آقای کرزی است تا تصمیم های مجلس را بپذیرد.

کرزی طرح حل معضلات را بررسی می کند

در همین حال دفتر رئیس جمهوری افغانستان خبر داده است که شماری از نمایندگان مجلس روز چهارشنبه با آقای کرزی در باره جنجالهای جاری دیدار و گفتگو کرده اند.

دفتر آقای کرزی در اعلامیه ای نوشته که او در این دیدار به نمایندگان مجلس گفته که اخیرا کمیسیون مستقل انتخابات طرح شش ماده ای را برای بیرون رفت از معضل کنونی ارائه کرده است.

هنوز جزئیات این طرح فاش نشده اما آقای کرزی به نمایندگان مجلس گفته که او روز پنجشنبه این طرح را در نشستی با حضور معاونان رئیس جمهوری، اعضای دادگاه عالی و کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی بررسی می کند و براساس آن "قدم های بعدی" را برخواهد داشت.