روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۵ سرطان

Image caption تنش در روابط مجلس و حکومت افغانستان - روزنامه افغانستان، علیزاده.

تشنج در مجلس نمایندگان افغانستان و همکاری های درازمدت میان افغانستان و بریتانیا از موضوع های عمده مورد بحث در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح برخورد فیزیکی نمایندگان مجلس را به شدت نکوهش کرده و نوشته که این از صلاحیت های مجلس است که رئیس جمهوری را مواخذه کند، اما استفاده از وسائلی که این صلاحیت مجلس یا توانایی آن را زیر سوال ببرد، "اصلا جایز" نیست.

روز سه شنبه (۱۴ سرطان/تیر) در پی طرح موضوع اتهام نقض قانون از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مجلس، دو نماینده طرفدار و منتقد آقای کرزی، به سوی یک دیگر کفش و بوتل آب معدنی پرتاب کردند و جریان مذاکرات مجلس به تشنج کشیده شد.

به نظر هشت صبح، زیر سوال بردن صلاحیت‌های مجلس ممکن است پیامدهای "منفی و ناخواسته‌" داشته باشد و به ویژه زمانی که "دشمنان مردم و کشور در صدد برجسته کردن هر خطا و اشتباهی هستند که یکی از مقامها یا نهادهای کشور مرتکب آن می شود، تا صلاحیت و شایستگی ما و ارزشهای زمان ما را زیر سوال ببرند."

هشت صبح افزوده که این تلاشها از سوی "دشمنان و مخالفان" برای احیای ایده "دیکتاتور مصلح" در کشور به راه انداخته می شود و در واکنش به آن نباید از جاده عدل و انصاف خارج شد. نویسنده تاکید کرده که مجلس و قوه مجریه و هر نهاد و فرد مسئول باید پاسدار ارزشها و عزت کشور باشد.

روزنامه افغانستان در مطلبی با عنوان "چالشهای دموکراسی در افغانستان" نوشته که موضعگیری بعضی از چهره های سیاسی که در "رده های بالای حکومت" قرار دارند، نشان می دهد که "پایه های دموکراسی در افغانستان بسیار لرزان است".

نویسنده افزوده که "تسلط اندیشه های قوم مدارانه و تبارگرایانه بر ذهن های افراد جامعه و چهره های تاثیرگذار در عرصه های سیاسی و اجتماعی"، از چالشهای اصلی در برابر نهادینه شدن دموکراسی در افغانستان است.

مقاله نویس روزنامه افغانستان تاکید کرده که اگر کسی بخواهد تناسب قومی در کشور رعایت شود، باید در جسجوی مجراهای دموکراتیک و قانونی باشد، اما اگر بخواهد که مسائلی مانند وحدت ملی و مصالحه ملی در انتخابات در نظر گرفته شود، این نظریه پایه قانونی و حقوقی ندارد.

نویسنده در ادامه افزوده که انتظار این است که همه با توجه به وضعیت پرچالش و شکننده کنونی، برای تقویت های نظام دموکراتیک و مردمسالار در کشور تلاش کنند و به ویژه آنهایی که سمت رسمی دارند و تاثیرگذار هستند، باید برای نهادینه سازی دموکراسی تلاش بیشتری به خرج دهند.

روزنامه چراغ با اشاره به اظهارات اخیر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در باره امضای توافقنامه همکاری های درازمدت میان دو کشور، نوشته که امضای چنین پیمانی باعث بیشتر شدن حساست های منطقه ای علیه حضور غربی ها در افغانستان خواهد شد.

آنها روز سه شنبه در یک نشست مشترک خبری در کابل اعلام کردند که در حال توافق بر سر امضای توافقنامه ای در مورد همکاری های درازمدت دو کشور هستند. این توافقنامه شامل همکاری های اقتصادی و فرهنگی و ایجاد یک "اکادمی نظامی" در افغانستان با مشارکت بریتانیا خواهد بود.

به باور این چراغ، ایران، روسیه، چین و حتی پاکستان مخالف حضور دایمی غربی ها در افغانستان هستند و کشورهای همسایه به ویژه ایران و پاکستان حضور درازمدت آمریکا و بریتانیا در افغانستان را مانع "مداخله و تامین منافع نامشروع" خود در افغانستان می دانند.

روزنامه افزوده که در نیم سده گذشته افغانستان مشکلات زیادی را دیده که ناشی از "تهاجم و توطئه های" همسایگان این کشور بوده و در این مدت همواره این پرسش مطرح بوده که افغانستان چگونه می تواند از خود در برابر "تهاجم متعارف و غیرمتعارف" این همسایگان محافظت کند.

چراغ تاکید کرده که افغانستان حالا می تواند با حضور درازمدت آمریکا و بریتانیا در خاک خود، "سد محکمی" را در برابر همسایگان خود ایجاد کند تا بتواند در سایه پیمان های استراتژیک با آمریکا و بریتانیا، از بحران امنیتی بگذرد. به نظر روزنامه، هر چند این کار آسان نیست، اما دست نیافتنی هم نیست.

روزنامه اراده با اشاره به طرحی که گفته شده افغانستان در منطقه به عنوان "کشوری بی طرف" اعلام شود و کشورهای منطقه از آن به عنوان زمینه ای برای رقابت های خود استفاده نکنند، نوشته که این کشورها در بحران افغانستان نقش دارند.

اخیرا برخی روزنامه های غربی گزارش کرده اند که مقامهای آمریکایی تلاشهای دپلماتیک را برای اعلام افغانستان به عنوان منطقه بی طرف و تعهد کشورهای منطقه به احترام به بی طرفی افغانستان به راه انداخته اند.

اراده نوشته که مقامهای دولت افغانستان از چنین تلاشی استقبال می کنند و باور دارند که بدون همکاری کشورهای منطقه تامین امنیت و ثبات در افغانستان ناممکن است.

نویسنده با اشاره به رقابت تاریخی میان هند و پاکستان نوشته که حتی در صورت اعلام افغانستان به عنوان منطقه بی طرف، به "صداقت" پاکستان برای احترام به چنین بی طرفی، بعید است که اعتماد کرد. به نظر روزنامه، پاکستان ناآرامی در افغانستان را به سود خود می داند و به همین دلیل از طالبان حمایت می کند.

اراده در ادامه تاکید کرده که اگر جامعه بین المللی به طور واقعی خواستار تامین امنیت و ثبات در افغانستان است، باید از همسایگان افغانستان تعهدی بگیرد که در سطح بین المللی اعتبار داشته باشد و بر اساس آن این کشورها از دست زدن به ناآرامی ها در افغانستان خودداری کنند.