تشکیل کمیته‌کاری برای حل اختلاف قوای سه گانه در افغانستان

مجلس نمایندگان افغانستان
Image caption اختلاف میان قوای سه گانه افغانستان در دو هفته اخیر سرخط روزنامه های این کشور بوده است

دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، اعلام کرده است که برای حل اختلاف بین قوای ثلاثه بر سر نتایج انتخابات پارلمانی، یک کمیته کاری تشکیل شده است.

در اعلامیه‌ای که از سوی دفتر حامد کرزی منتشر شده آمده است که این کمیسیون باید تا عصر روز جمعه، پیشنهاد مشخص و عملی خود را برای حل اختلاف موجود، به ریاست جمهوری تحویل دهد.

تصمیم برای تشکیل چنین کمیسیونی بعد از جلسه‌ای که حامد کرزی با اعضای دادگاه عالی، کمیسیون انتخابات و وزارت عدلیه/دادگستری، وزیر دولت در امورد پارلمانی، دبیر شورای امنیت ملی و رئیس کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، داشت، اعلام شد.

این کمیسیون قرار است طرح شش ماده‌ای کمیسیون مستقل انتخابات را که برای حل اختلاف میان سه قوا به رئیس جمهوری داده شده، بررسی کند.

اخیرا و به دنبال آنکه که دادگاه ویژه بررسی شکایت های انتخاباتی، ۶۲ تن از اعضای مجلس را سلب صلاحیت کرد، اختلاف میان مجلس نمایندگان، حامد کرزی و دادگاه عالی برسر قانونی بودن رای این دادگاه و اجرایی شدن آن، بالا گرفت.

مجلس نمایندگان، اعضای شورای عالی را به دلیل تشکیل دادگاه ویژه رسیدگی به شکایت های انتخاباتی، به کار غیر قانونی متهم کرده و از رئیس دادگاه عالی و پنج تن از اعضای آن، سلب اعتماد کرد.

مجلس همچنین از دادستان کل نیز سلب اعتماد کرده است.

ماجرای اختلاف قوای قانونگذار، اجرایی و قضایی از این هم پیشتر رفت و عده ای از نمایندگان خواستار تشکیل دادگاه اصل ۶۹ قانون اساسی شدند، دادگاهی که فقط در صورتی می تواند تشکیل شود که رئیس جمهوری از سوی مجلس به خیانت ملی متهم شده باشد.

شماری از نمایندگان روز گذشته در جلسه علنی مجلس گفتند، سکوت حامد کرزی در مقابل حملات راکتی پاکستان، جای سوال دارد.

در همین حال شماری از نامزدان معترض، که از سوی دادگاه ویژه رسیدگی به شکایت های انتخاباتی به عنوان نماینده مجلس معرفی شده اند، در یک گردهمایی در کابل هشدار داده اند که هیچ کس حق تغییر رای دادگاه ویژه انتخاباتی را ندارد.

این نامزدان با صدور اعلامیه ای همچنین از جامعه جهانی خواستند تا از موضع آنها مبنی بر اجرایی شده رای دادگاه ویژه رسیدگی به شکایت های انتخاباتی حمایت کنند.

بر اساس فیصله دادگاه ویژه انتخاباتی ۶۲ تن از نامزدان کنونی مجلس نمایندگان سلب صلاحیت شدند و به همین تعداد نامزدان معترض که به گفته این دادگاه آرای بیشتر را بدست آوردند برنده اعلام شدند.

مطالب مرتبط