هیات افغان برای توقف 'حملات موشکی' به پاکستان رفته است

نقشه ولایت کنر
Image caption مقامهای امنیتی افغانستان گفته اند که بیشتر موشک های شلیک شده به ولایت کنر فرود آمده است.

هیاتی از مقامهای افغان و نیروهای ناتو به پاکستان رفته است تا از دولت این کشور بخواهد که حملات موشکی به شرق افغانستان را متوقف کند.

اخیرا منابع دولت افغانستان اعلام کرده اند که در هفته های اخیر بیش از ۷۶۰ موشک از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان شلیک شده و دهها کشته و زخمی بجا گذاشته است.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان روز جمعه (۱۷ سرطان/تیر) به بی بی سی گفت که در ترکیب این هیئت مقامهای نهادهای امنیتی افغانستان و مقامهای ناتو هم حضور دارند.

آقای صدیقی گفت: "موضوع مهم و قابل بحث (در سفر این هیات) پرتاب موشک های پاکستانی به خاک افغانستان است. این مساله خیلی مهم است که حکومت افغانستان خواستار متوقف ساختن آن شده بود و حالا هم بر همان موضع خود است."

پیش از این حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در یک گفتگوی تلفنی با یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، خواستار توقف پرتاب این موشک ها شده است.

آقایان کرزی و گیلانی در این گفتگو توافق کردند که کمیسیونی در این مورد تشکیل شود و این کمیسیون مشکلات مرزی میان دو کشور را بررسی کند.

ادعای پرتاب صدها موشک از خاک پاکستان به ولایت های کنر، ننگرهار و خوست در شرق افغانستان، از یک ماه پیش به این سو در محافل سیاسی و رسانه ای این کشور گرم بوده است.

مجلس نمایندگان و برخی از رسانه های افغانستان حکومت این کشور را متهم به "سکوت و بی تفاوتی" در این مورد کرده و خواستار واکنش شدید افغانستان به پرتاب این موشک ها شده اند.

حق نشر عکس AP
Image caption در ترکیب هیئت اعزامی، مقامهای نیروهای ناتو مستقر در افغانستان هم شامل هستند.

نمایندگان مجلس فرود آمدن این موشکها از خاک پاکستان به افغانستان را "نقض حاکمت ملی" افغانستان و "تجاوز نظامی" پاکستان به کشور خوانده اند.

اخیرا مجلس نمایندگان وزیران داخله، دفاع، خارجه و سرحدات و قبائل و همچنین سرپرست اداره امنیت ملی را برای ارائه توضیحات در این مورد فراخواند و در پی آن هیاتی را برای بررسی بیشتر این موضوع به شرق افغانستان فرستاد.

مقامهای افغان گفته اند که پرتاب این موشکها علاوه بر تلفاتی که در پی داشته، "صدها" خانواده در مناطق شرقی افغانستان را مجبور به ترک خانه های خود کرده است.

اما مقامهای پاکستانی دست داشتن نیروهای دولتی این کشور را در پرتاب این موشک ها تکذیب کرده و گفته اند که در مورد این ادعاها تحقیق می کنند.

در مواردی مقامهای پاکستانی مدعی شده اند که شورشیان از خاک افغانستان علیه نیروهای دولتی این کشور استفاده می کنند.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفته است هیاتی که به پاکستان رفته با مقامهای پاکستانی در باره فعالیت های شورشیان در مناطق مرزی، مشکلات مرزی و افزایش همکاری ها میان دو کشور و نیروهای ناتو هم گفتگو خواهد کرد.

مطالب مرتبط