نگرانی مجلس افغانستان ازکاهش ارزش 'افغانی'

انوارالحق احدی حق نشر عکس Getty
Image caption آقای احدی گفته است که تنشهای سیاسی باعث افت ارزش افغانی شده است

انوارالحق احدی وزیر تجارت افغانستان که برای توضیح وضعیت اقتصادی به مجلس نمایندگان احضار شده بود گفت تنشهای سیاسی اخیر بین قوای سه گانه سبب شده است تا ارزش افغانی در برابر ارز خارجی کاهش یابد.

پیش از این یک دلار آمریکایی برابر با ۴۵ افغانی بود، اما در هفته های اخیر یک دلار تا ۴۹ افغانی هم رسید.

وزیر تجارت افغانستان گفت که در سه هفته اخیر تغییری در سیاست پولی افغانستان به میان نیامده که باعث تغییر ارزش افغانی در برابر ارز خارجی شود.

آقای احدی افزود: "به عقیده من، دلیل تنزیل (کاهش) نرخ افغانی در برابر اسعار خارجی (نرخ ارزهای خارجی) تنشهای سیاسی اخیر در کشور است."

افت ارزش افغانی در برابر ارز خارجی در بازارهای داخلی افغانستان، افزایش بهای مواد خوراکی را نیز در پی داشته است.

آقای احدی در مجلس نمایندگان گفت: "صعود قیمت مواد خوراکی در سه هفته گذشته بیشتر نتیجه کاهش ارزش افغانی در برابر اسعار خارجی است نه افزایش قیمت ها در بازارهای بین المللی."

خروج نیروهای خارجی

اما بازرگانان و کسانی که در کار مبادله ارز دست دارند، گفته اند که علاوه بر تنشهای سیاسی، اعلام خروج تدریجی سربازان خارجی از افغانستان و افزایش ناامنی، از عوامل اصلی کاهش ارزش افغانی در برابر ارزهای خارجی است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که از ماه جولای امسال تا تابستان سال آینده ۳۳ هزار سرباز از ۹۷ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان، این کشور را ترک خواهند کرد.

کانادا اخیرا همه ۲۸۰۰ سرباز خود را از افغانستان خارج کرده است.

امین خوستی، عضو هیات مدیره اتاقهای تجارت و صنایع افغانستان و رئیس اتحادیه صرافان کابل به بی بی سی گفت که خروج سربازان خارجی از افغانستان، افزایش ناامنی و اختلافهای قوای ثلاثه افغانستان بر کاهش ارزش افغانی تاثیر مستقیم داشته است.

آقای خوستی گفت که بانک مرکزی افغانستان در هفته های اخیر برای حفظ ارزش افغانی در برابر ارزهای خارجی هفته ای دو بار ارز خارجی به بازار تزریق می کند.

حق نشر عکس AP
Image caption خروج سربازان خارجی از افغانستان هم از دلائل افت ارزش افغانی دانسته شده است.

در گذشته بانک مرکزی تنها هفته ای یک بار ارز خارجی و به ویژه دلار در بازار پول کابل تزریق می کرد.

رکود بازار مسکن

در هفته های اخیر قیمت مسکن نیز در شهرهای افغانستان و از جمله کابل کاهش یافته و برخی از مسئولان بنگاههای خرید و فروش مسکن در کابل به بی بی سی گفته اند که این وضعیت باعث کاهش در معاملات مسکن شده است. شماری از مسئولان این بنگاهها گفته اند که قیمت مسکن در شهر کابل ده تا سی درصد کاهش یافته است.

در اجلاس روز یکشنبه مجلس، بیشتر نمایندگان گفتند که فهرست طولانی از سوالاتی را در دست دارند که وزیر تجارت باید به آنها پاسخ دهد، اما هیات رئیسه مجلس اجازه طرح این سوالها را نداد.

مجلس نمایندگان افغانستان روز شنبه عمر زاخیلوال، وزیر مالیه (دارایی) و عبدالهادی ارغنده وال، وزیر اقتصاد را نیز برای ارائه توضیحات در باره اوضاع اقتصادی کشور فراخوانده بود.

مطالب مرتبط