روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۹ سرطان

Image caption خروج سربازان کانادایی از افغانستان- روزنامه افغانستان، علیزاده

ارجاع پرونده انتخابات پارلمانی ۱۳۸۹ افغانستان به دادگاه تجدید نظر در صفحات روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب یافته است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز شنبه، ۱۸ سرطان/تیر براساس پیشنهاد کمیته کاری حل اختلافها بر سر انتخابات، دستور داد که این پرونده در دادگاه تجدید نظر بررسی شود. پیش از این دادگاه ویژه انتخاباتی ۶۲ عضو مجلس نمایندگان را فاقد صلاحیت نمایندگی دانسته است.

هشت صبح ارجاع پرونده انتخابات به دادگاه استیناف را "بن بست در بن بست" خوانده و نوشته که این امر مشکلات موجود در مورد انتخابات را "پیچیده‌تر" خواهد کرد. به نظر نویسنده، تشکیل دادگاه ویژه خود از آغاز "غیرقانونی" بود و به علاوه آن برخوردهای "احساساتی و تباری" این مشکلات را پیچیده کرده بود.

روزنامه تاکید کرده در حالی که این کشور با چالش های متعددی مواجه است، ادامه اختلافها میان قوای ثلاثه دولت بر سر انتخابات پارلمانی به نفع هیچ کسی نیست. روزنامه افزوده که در حال حاضر هماهنگی این قوه ها بیش از هر زمانی دیگر حیاتی و مهم است.

به باور هشت صبح، آن چه را که ارجاع پرونده انتخابات به دادگاه تجدید نظر نشان داد، این است حکم دادگاه ویژه یک مرحله ای نیست و رئیس جمهوری هم حکم دادگاه ویژه را "تایید نمی کند" و به دنبال بررسی آن در دادگاه تجدید نظر است.

سردبیر روزنامه افغانستان دستور آقای کرزی برای ارجاع پرونده انتخابات پارلمانی به دادگاه تجدید نظر را نقد کرده و نوشته که اگر جنجال انتخابات یک "دعوا" است، هیچ یک از طرفین این دعوا درخواست بررسی پرونده آن را در دادگاه تجدید نظر مطرح نکرده است.

حفیظ الله زکی پرسیده که در این صورت در کدام قانون تصریح شده که رئیس جمهوری می تواند از جانب "مدعی علیه" درخواست تجدید نظر کند و از سوی دیگر رای دادگاه ویژه نمی تواند به عنوان رای یک دادگاه بدوی پذیرفته شود.

نویسنده همچنین افزوده که در صورتی که تشکیل دادگاه ویژه از اساس مبنای قانونی نداشته باشد، رای آن "کان لم یکن" دانسته می شود و از سوی دیگر این دادگاه بر اساس یک "روند سیاسی" تشکیل شده و کوشش شده که به رای آن جنبه قانونی داده شود.

روزنامه اراده نوشته که با تایید پیشنهاد کمیته کاری از سوی آقای کرزی، جدالهای انتخاباتی در افغانستان پایان نیافته و "تنش های بحران‌زای حکومت و پارلمان هنوز به جای خود باقی است" و این جنجالها شامل "نوعی سیاست بازیها و معامله های پیدا و پنهان" است.

به نوشته روزنامه، آقای کرزی که تا این اواخر در مورد جنجالهای انتخاباتی "سکوت" کرده بود، کمیته ای را متشکل از حقوقدانان "دور و بر خود" مامور بررسی این جنجال ها کرد و فکر نمی شد که این کمیته چیزی را به تصویب برساند که به "خواستها و منافع" آقای کرزی آسیب برساند.

اراده افزوده که کمیته کاری پیشنهاد تازه ای نداشته و تنها بر بررسی پرونده انتخابات در دادگاه استیناف تاکید کرده است – چیزی که به نوشته اراده، پیش از این قوه قضائیه هم بر آن تاکید داشت. به باور روزنامه، اما بعید است که اختلافها بر سر انتخابات با چنین پیشنهادها حل شود.

ماندگار در مطلبی با لحن تندی دستور تازه آقای کرزی را "تردستی" خوانده و نوشته که او با تشکیل و منحل کردن کمیسیون های متعدد، تلاش کرده که در صحنه سیاسی افغانستان "رندانه و هنرمندانه" عمل کند و هدف از آن "اتلاف وقت" است.

به نظر روزنامه هر گاه در کشور بحرانی به میان آمده، آقای کرزی بدون بررسی دقیق و عقلانی قضیه برای یافتن راه حل برای آن، دست به تشکیل کمیسیونی زده و در پی آن این بحران خود به خود فروکش کرده و حساسیت ها کاهش یافته است و رئیس جمهوری و تیم او به کار خود مشغول شده اند.

نویسنده ماندگار مدعی شده که آقای کرزی با تشکیل نهادهایی در مورد بحران انتخاباتی، "با راه انداختن بازی چندپهلو دست به تخریب" قوه مقننه زده است و حالا افغانستان با مواجه شدن با "بحران های زنجیره ای" در "پرتگاه" قرار گرفته است.

آرمان ملی در سرمقاله خود مدعی شده است که آقای کرزی بحران انتخابات را "به نفع خود مدیریت می کند" و هدف از آن تشکیل پارلمانی نزدیک به خود است تا در آن به مسائلی مانند طرح پیمان استراتژیک با آمریکا را به تصویب برساند.

به نظر این روزنامه، راه حل رسیدگی به جنجالهای انتخاباتی تشکیل دادگاه ویژه نبود و تشکیل چنین دادگاهی در قانون اساسی هم پیشبینی نشده است. آرمان ملی افزوده که در قانون تصریح شده که همه مسائل مربوط به انتخابات باید از طریق نهادهای انتخاباتی حل کرد.

به باور آرمان ملی اما حالا با تایید پیشنهاد کمیته کاری از جانب آقای کرزی، بحران انتخابات وارد مرحله تازه ای شده است. روزنامه افزوده که تایید این پیشنهاد در واقع بیانگر پافشاری آقای کرزی بر اجرای تصمیم دادگاه ویژه انتخاباتی است.

ویسا نوشته که ملت با جنجالهای انتخاباتی با چالشهای بزرگی مواجه شده است و با تصمیم های تازه مشکلات نه تنها به پایان نرسیده بلکه فرصت های تازه ای را برای دامن زدن به جنجالهای انتخاباتی به میان آورده است.

این روزنامه افزوده که در حال حاضر مردم افغانستان با مسائل بزرگی مانند پیمان استراتژیک با آمریکا، حملات موشکی از پاکستان به مناطق شرقی افغانستان و برگزاری کنفرانس بن در مورد آینده افغانستان را در پیش رو دارند.

ویسا تاکید کرده که در حال حاضر بهتر این است که همه جناحهای درگیر در جنجالهای انتخاباتی منتظر تصمیم دادگاه تجدید نظر باشند و از دست زدن به "ماجراها و غوغاسازی" خودداری کنند و با ادامه "بازی" بیش از این آبروی افغانستان را نبرند.

مطالب مرتبط