تظاهرات در اعتراض به 'حملات موشکی پاکستان به شرق افغانستان'

تظاهرات جلال آباد
Image caption زنان و مردان شرکت کننده در این تظاهرات، علیه پاکستان، آمریکا و دولت افغانستان شعار دادند

صدها تن در شهر جلال آباد در شرق افغانستان در اعتراض به "پرتاب موشک از پاکستان به مناطق شرقی افغانستان"، دست به تظاهرات زده اند.

مقامهای امنیتی افغانستان گفته اند که تا حال بیش از ۷۶۰ موشک از خاک پاکستان به سوی ولایت های کنر، ننگرهار و خوست، در شرق افغانستان شلیک شده است.

به گفته این مقامها، فرود آمدن این موشکها در افغانستان، بیش از چهل کشته و دهها زخمی بجا گذاشته و شماری از خانواده های ساکن در محل اصابت این موشکها آواره شده اند.

مقامهای پاکستانی شلیک این موشک ها از خاک کشورش به افغانستان را رد کرده و گفته اند که در این مورد تحقیق می کنند.

معترضان خشمگین در شهر جلال آباد علیه پاکستان، آمریکا و دولت افغانستان شعار داده و خواستار توقف حملات موشکی به مناطق شرقی افغانستان شده اند.

آنها عکس های افرادی را که به گفته آنها بر اثر پرتاب این موشکها به شرق افغانستان کشته شده اند، در این راهپیمایی با خود حمل می کردند.

خبرنگاران شمار معترضان را حدود ۵۰۰ تن گفته اند و این تظاهرات از سوی گروهی موسوم به همبستگی سازماندهی شده است.

Image caption تظاهرکنندگان عکسهای افرادی را با خود حمل کردند که گفته شده در اثر پرتاب موشکهای شلیک شده از پاکستان کشته و زخمی شده اند.

معترضان راهپیمایی خود را از مرکز شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار آغاز کردند و قصد تجمع در مقابل ساختمان کنسولگری پاکستان در این شهر را داشتند، اما پلیس مانع رفتن آنها به سوی این کنسولگری شد.

این سومین تظاهرات اعتراضی برای توقف حملات موشکی به مناطق شرقی افغانستان ظرف دو هفته اخیر در افغانستان است.

هفته گذشته شماری از مردم در شهر کابل در راهپیمایی مشابه خواستار توقف این حملات موشکی شدند.

اخیرا هیاتی از مقامهای امنیتی افغانستان و نیروهای ناتو به پاکستان رفته است تا از دولت این کشور بخواهد که پرتاب موشک از خاک خود به شرق افغانستان را متوقف کند.

این موضوع در هفته های اخیر موضوع گفتگوهای داغ در محافل سیاسی و رسانه ای افغانستان بوده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که دولت او دست به عمل متقابل نظامی نخواهد زد، اما تلاش خواهد کرد که از راه دیپلماتیک این مساله را حل کند.

مجلس نمایندگان و مخالفان سیاسی آقای کرزی از واکنش رئیس جمهوری افغانستان نسبت به این مساله انتقاد کرده اند.

مطالب مرتبط