روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۰ سرطان

واکنش ها به ارجاع پرونده انتخابات پارلمانی ۱۳۸۹ به دادگاه استیناف، در صدر گزارشهای خبری و تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

مجلس نمایندگان افغانستان روز یکشنبه، ۱۹ سرطان/تیر با صدور اعلامیه ای پیشنهاد کمیته کاری برای حل اختلافها بر سر انتخابات را "مردود و فاقد اعتبار" خود این کمیته را هم "فاقد صلاحیت قانونی" در این زمینه دانسته است.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "مشغولیت کاذب برای انحراف از مسائل اصلی"، نوشته که پافشاری بر تشکیل و مشروعیت تصامیم دادگاه ویژه انتخابات جز "لجاجت" چیز دیگری نیست و ادامه این لجاجت به سود کسانی است که "دشمن نظام جمهوری اسلامی، دموکراسی و حاکمیت قانون" در کشور هستند.

به نظر روزنامه، این افراد می توانند با استناد به رویدادهای "تشنج برانگیز" سیاسی اخیر در کشور، نتیجه گیری کنند که دموکراسی در افغانستان "کارآیی ندارد". نویسنده افزوده که "زیر سوال بردن اعتبار پارلمان" یکی از اهداف مهم "طراحان این توطئه" است.

هشت صبح مدعی شده است که تخلفات انتخاباتی عمدتا برای رسیدن به همین نتیجه صورت گرفته است و به همین دلیل، این افراد نخواستند که از این تخلفات جلوگیری کنند و حتی برعکس تلاش کردند که امکانات تخلف در اختیار تخلف کاران قرار گیرد.

هشت صبح همچنین نوشته که حالا جنجالهای انتخاباتی مسائل عمده دیگر مانند پیمان استراتژیک با آمریکا و عدم معرفی وزیران به مجلس را به حاشیه رانده و تنشهای مجلس و ریاست جمهوری برجسته شده است. به باور نویسنده در این مساله "تعمدی" در کار است برای مشغول کردن اذهان به یک "جنجال بی نتیجه".

روزنامه افغانستان نوشته که پس از آن که پای نهادهایی دیگر غیر از کمیسیون مستقل انتخابات در قضیه انتخابات کشیده شد، این قضیه "هر روز چهره ای به خود می گیرد" و حالا همه قوای ثلاثه درگیر آن شده اند.

به نظر این روزنامه، ارجاع پرونده انتخابات به دادگاه استیناف، مساله انتخابات را وارد "دور تسلسل بی‌نتیجه" خواهد کرد و راه خروج از این دور هم بسته خواهد شد. به باور نویسنده، تشکیل کمیته های مختلف در این زمینه هم جز "اتلاف وقت" و "سردرگم" کردن مساله دیگر نتیجه ای نداشت.

روزنامه افغانستان افزوده که مساله انتخابات افغانستان "سیاسی" است و نه حقوقی و به همین دلیل نهادهای حقوقی قادر به حل آن نیستند. به نظر روزنامه، اگر حکومت بر نظر خود و مجلس بر نظر خود تاکید کند، مشکل حل نخواهد شد. به نظر نویسنده، حل این مساله نیازمند "تصمیم گیری سیاسی" است.

روزنامه ماندگار در مقاله ای نوشته که موضوع انتخابات در افغانستان به گونه "شرم آوری به یک معضل سیاسی" تبدیل شده و "سکان داران رهبری کشور"، که گاهی خود را "هم طراز بزرگترین رهبران جهان فرض می کنند"، نشان داده اند که توانایی حل مسائل کوچکی را هم ندارند.

به نظر نویسنده، این سکان داران با "مداخله‌های بی‌مورد و غیرموجه" خود وضعیت را پیچیده‌تر و آشفته‌تر کرده و آن گاه سخنگویانشان در برابر رسانه‌ها از اقدامات آنها ستایش می‌کنند و آن را گامی در راستای تحکیم دموکراسی در کشور عنوان می‌کنند.

مقاله‌نویس ماندگار افزوده که هنوز نتایج کار دادگاه ویژه مشخص نشده که کمیسیون‌های دیگر "پشت سر هم" تشکیل می‌شوند، بدون این که مشخص شود که این امر خود به جای سامان دادن به مشکلات، مساله را وارد چرخه حساستر و پیچیده‌تری می‌کند.

روزنامه اراده در سرمقاله خود پیمان استراتژیکی که قرار است میان افغانستان و آمریکا به امضا برسد را نقد کرده و نوشته که این سند در واقع "رو پوشی است بر شکست استراتژیک" آمریکا در منطقه.

به نوشته روزنامه حالا آمریکا تصمیم به خروج نظامیان خود از افغانستان گرفته و در عین حال با امضای این پیمان قصد ادامه حضور خود در افغانستان در سطح محدود دارد تا از یک سو به جهان بگوید که این "جا هستیم" و از سوی دیگر "بازیهای منطقه‌ای" را زیر نظر داشته باشد.

به نظر اراده، آمریکا پس از تکمیل روند خروج نیروهای خود از افغانستان، حضور نظامی خود را در محدوده پایگاه‌های مشخص نظامی "محصور و محدود" خواهد کرد در درگیریهای نظامی مداخله نظامی نخواهد کرد.

به باور نویسنده، در پی امضای چنین سندی "بازنده" کسانی خواهند بود که در ده سال گذشته به منافع ملی خود "پشت پا زده" و در امضای این سند برای "منافع شخصی و گروهی" خود، منافع ملی کشور را به "حراج" گذاشته اند.

ظاهرا اشاره نویسنده در این مطلب به رهبران افغانستان است.

مطالب مرتبط