احمد ولی کرزی؛ سیاستمدار جنجال برانگیز

احمد ولی کرزی حق نشر عکس AP
Image caption آقای کرزی اتهامات دست داشتن در قاچاق مواد مخدر را تکذیب می کرد

احمد ولی کرزی، برادر کوچک حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، رئیس شورای ولایتی قندهار و یکی از جنجال برانگیزترین چهره های سیاسی افغانستان بود.

برای طرفداران اش، چهره محبوب مردمی و مدافع حقوق قوم پشتون بود. حامیان آقای کرزی باور داشتند که او با توجه به نفوذی که در جنوب افغانستان داشت، می توانست نقش برجسته ای را در تلاشها برای پایان دادن به خشونتها و مصالحه با گروه طالبان بازی کند.

اما مخالفان آقای کرزی، او را فرد آغشته به فساد مالی و درگیر در تجارت غیرقانونی مواد مخدر می دانستند و کسی که یک گروه مسلح غیرقانونی را تحت فرمان خود دارد.

اما آنچه در مورد آقای کرزی واضح بود، جنبه ای از شخصیت و کارنامه های او بود که همواره خبرساز می شد.

نیویورک تایمز گزارشهای زیادی در مورد کارنامه های آقای کرزی منتشر کرده است، گزارشهایی که واکنش های تند آقای کرزی را در پی داشت.

او این ادعاها را که گویا در قاچاق مواد مخدر دست داشته و یا با دستگاه اطلاعات آمریکا همکاری داشته است را به شدت تکذیب کرد.

توریالی ویسا، والی قندهار گفته است که ترور احمد ولی کرزی، حادثه‌ای عادی نیست و حلقات خارجی در آن دست دارند. اگرچه آقای ویسادر خصوص این اظهارات خود جزئیاتی ارایه نداد.

سوءقصد

با توجه به پیشینه آقای کرزی، زیاد حیرت انگیز نیست که او و همراهانش، قبل از حادثه روز سه شنبه، ۲۱ سرطان/تیر که منجر به کشته شدن او شد، چندین مورد مورد سوءقصد قرار بگیرند.

در ماه مه سال ۲۰۰۹، کاروان موترهای حامل او و همراهانش که بطرف کابل در حرکت بود، مورد حمله راکت و سلاح سبک قرار گرفت و یکی از محافظانش جان خود را از دست داد.

در سال ۲۰۰۸ نیز، زمانی که جلسه ای را در ولایت قندهار برگزار کرده بود، محل این جلسه هدف یک بمبگذاری نیرومند قرار گرفت که در اثر آن شش نفر کشته و حدود چهل تن دیگر زخمی شدند.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای کرزی در قندهار از نفوذ زیادی برخوردار بود

پیشتر از آن نیز در سال ۲۰۰۳، انفجاری در خانه آقای کرزی در قندهار روی داد و بعدتر گفته شد که این حادثه ناشی از انفجار مهمات موجود در خانه بوده که به شکل تصادفی منفجر شده است.

احمد ولی کرزی، در شهر کرز ولایت قندهار در سال ۱۹۶۱ متولد شد. او یک خواهر و شش برادر، به شمول حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان داشت.

اتهامات

او همواره در گفتگو با رسانه ها، اتهاماتی را که علیه او در مورد دست داشتن در فساد و قاچاق مواد مخدر وجود داشت، تکذیب می کرد.

اتهاماتی که برخی علیه آقای کرزی مطرح می کردند، شامل موارد زیر می شد:

  • زندگی در خانه یکی از قاچاقچیان مشهور مواد مخدر در سال ۲۰۰۱، بدون پرداخت کرایه
  • دست داشتن مستقیم در قاچاق مواد مخدر در سطح بین المللی
  • دست داشتن در تقلب های انتخاباتی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ که به پیروزی حامد کرزی، برادر او منجر شد
  • همکاری نزدیک با دستگاه اطلاعات آمریکا (CIA) در رابطه با حمله به اهداف طالبان در قندهار

آقای کرزی در یک گفتگو در سال ۲۰۰۹ بدنبال طرح اتهامات علیه او گفت: "من یک قاچاقبر مواد مخدر نیستم، هیچگاه نبوده ام و هرگز نخواهم بود. من قربانی سیاست های نادرست هستم."

او همچنین همکاری با دستگاه اطلاعات آمریکا را تکذیب کرد و گفت که او در تلاشها برای مصالحه با طالبان نقش برجسته داشته است.

او گفت: "من هیچ کسی را که برای CIA کار کند، نمی شناسم، و هرگز از هیچ سازمانی پول دریافت نکرده ام. دقیقا با سایر آمریکایی ها هر زمانی که بتوانم کمک می کنم. اما این وظیفه من به عنوان یک افغان است."

با آنکه اتهامات همکاری آقای کرزی با CIA به اثبات نرسیده است، اما شواهدی وجود دارد که او فرد مورد اعتماد آمریکا بوده است.

مطالب مرتبط