افراد دخیل در سوء قصد علیه وزیر کشور افغانستان بازداشت شدند

بسم الله محمدی حق نشر عکس AP
Image caption پیش از این هم گزارشهایی وجود داشت که شورشیان در پی ترور آقای محمدی هستند

اداره امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک گروه تروریستی هشت نفری خبر داده که قصد ترور بسم الله محمدی، وزیر داخله (کشور) افغانستان را داشته است.

لطف الله مشعل، سخنگوی این اداره روز سه شنبه، ۲۱ سرطان/تیر به خبرنگاران گفت که این گروه تروریستی قصد داشته که آقای محمدی را هفته گذشته در سفر ولایت پکتیا، در جنوب شرق افغانستان هدف حمله قرار دهد.

آقای مشعل گفت که این گروه تروریستی شامل یک افسر پلیس، یک مامور نگهبانی انبار سلاح و مهمات پلیس، دو مامور پلیس فرماندهی پلیس پکتیا و چهار فرد عادی است.

سخنگوی اداره امنیت ملی افزود که این گروه وابسته به گروه سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی، از فرماندهان اصلی شورشیان بوده است.

آقای مشعل گفته است که افراد بازداشت شده در اعترافهای خود گفته‌اند که از سوی سراج الدین حقانی دستور گرفته بوده اند که وزیر داخله را هنگام دیدار او از آکادمی پلیس و فرماندهی پلیس ولایت پکتیا هدف حمله قرار دهند.

آقای مشعل گفت: "تروریست ها برنامه کلانی داشتند که جناب وزیر داخله، ژنرال بسم الله محمدی را به وسیله حمله انتحاری یا کمین به شهادت برسانند. مواد منفجره برایشان جا‌بجا (برای کشتن وی انتقال داده) شده بود و واسکتهای (جلیقه‌های) انتحاری آماده شده بود. برنامه توسط خود سراج الدین حقانی از میرانشاه (در وزیرستان شمالی از مناطق قبیله‌ای پاکستان) کنترل می شد."

سخنگوی اداره امنیت ملی افزود: "چون (تروریستها) یونیفورم پلیس پوشیده بودند، تقریبا نود درصد می توانستند که موفق (به حمله) شوند. چون آنها در داخل صفوف (پلیس) بودند."

حق نشر عکس AP
Image caption آقای مشعل گفت که نود درصد احتمال موفقیت گروه بازداشت شده برای رسیدن به هدف وجود داشته است

آقای مشعل گفت که این گروه در گذشته هم با گروه سراج الدین حقانی ارتباط داشته و اطلاعاتی را به این شبکه می‌فرستاده است.

به گفته او، هر گاه نیروهای دولتی تصمیم به عملیات علیه افراد وابسته به شبکه حقانی می‌گرفتند، این افراد به آنها اطلاع می دادند تا از منطقه فرار کنند.

او همچنین افزود که این افراد در گذشته مقداری مهمات را نیز از مرکز فرماندهی پلیس پکتیا به شبکه حقانی داده بوده‌اند.

اداره امنیت ملی گفته است که این امر نشان می دهد که شورشیان در نهادهای امنیتی افغانستان رخنه کرده‌اند.

پیش از این در شهر کابل و مناطق مختلف افغانستان حملاتی انجام شده است که عاملان آنها یونیفورم نیروهای امنیتی به تن داشته‌اند.

آقای مشعل گفته است که بر اساس برنامه تازه اداره امنیت ملی، این اداره از روند استخدام نیروهای مسلح، اطلاعات به دست خواهد آورد تا از رخنه شورشیان به داخل این نیروها جلوگیری شود.

مطالب مرتبط