روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۱ سرطان

Image caption جنجالهای انتخاباتی در افغانستان - روزنامه افغانستان، علیزاده

موضوعهای "ورشکستگی" عزیز بانک و سربریدن چند تن از مین روبان ربوده شده در غرب افغانستان، از مسائل عمده مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل هستند.

ماندگار در مطلب اصلی خود نوشته که هنوز حساب و کتاب بحران کابل بانک مشخص نشده که بحث از ورشکستگی عزیزی بانک به میان آمده است. روزنامه تاکید کرده است که این موضوع باید به دقت بررسی شود و باید متوجه بود که پای رقابت بانکهای دیگر در میان نباشد.

کابل بانک، بزرگترین بانک خصوصی سال گذشته با بحران مالی رو به رو شد و بانک مرکزی افغانستان کنترل آن را به دست گرفت. روز دوشنبه، ۲۰ سرطان/تیر شماری از نمایندگان مجلس گفتند که عزیزی بانک، دومین بانک بزرگ خصوصی این کشور نیز در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است.

نمایندگان مجلس افغانستان گفته اند که این بانک به دلیل برداشتهای غیرقانونی پول از آن، با بحران مالی رو به رو شده، اما این بانک با پخش اطلاعیه های تلویزیونی ورشکستگی خود را تکذیب کرده است.

ماندگار هشدار داده است که اگر بحران در بانکها و مسائل اقتصادی کشور به درستی مدیریت نشود، زمینه "فروپاشی نظام اقتصادی-سیاسی" کشور هموار خواهد شد. نویسنده مدعی شده است که به دلیل "مدیریت نادرست" دولت به رهبری حامد کرزی، رئیس جمهوری "همه چیز رو به فساد گذاشته است". این روزنامه تاکید کرده است که مجلس نمایندگان باید این مسائل را بر اساس منافع ملی بررسی کند و نه بر اساس مسائل دیگر. ماندگار افزوده که مجلس باید در بررسی این مسائل "اصلاح نظام فاسد" را در نظر داشته باشد.

سرنوشت در سرمقاله خود با عنوان "مجلس نمایندگان در دشمنی با ملت"، نوشته که مذاکرات علنی مجلس در باره "ورشکستگی" عزیزی بانک غیرکارشناسانه است. به نظر نویسنده، ممکن است که مشکلاتی در این بانک باشد، اما هنوز ابعاد و چگونگی مشکلات این بانک مشخص نشده است.

به باور سرمقاله نویس سرنوشت، اظهار نظر در باره بحران در عزیزی بانک به ثبات اقتصادی افغانستان آسیب می رساند و نویسنده افزوده که تلاشهایی در جریان است که هدف از آن پدید آوردن "بحرانی دیگر" در کشور است.

روزنامه در ادامه تاکید کرده که اگر نمایندگان مجلس اسنادی به دست داشته باشند که نشان بدهد این بانک رو به بحران است، راه جلوگیری از این بحران، فریاد زدن و رسانه ای کردن این بحران نیست. نویسنده افزوده که سر و صدای رسانه ای در این مورد معادل "دشمنی با مردم" است.

هشت صبح در سرمقاله خود در پاسخ به این پرسش که کارمندان یک سازمان غیردولتی مین روبی را در غرب افغانستان چه کسانی سر بریده اند، نوشته که در گذشته طالبان مسئولیت چنین کارها را به دوش می گرفتند، ولی حالا این گروه بر اثر "رهنمود دلسوزانه برخی ها" از پذیرفتن مسئولیت آن طفره رفته اند.

نویسنده کشتن این افراد را عمل "تروریستی" دانسته و نوشته که این کار "دشمنی عاملان آن را با کارهای صلح طلبانه نشان می دهد". هشت صبح با تاکید بر این که به گمان غالب این کار طالبان است، نوشته که کشتن این افراد پاسخی از جانب این گروه به دعوت صلح دولت افغانستان است.

نویسنده در ادامه افزوده که پیام نهفته در امر کشتن این افراد به دولت و مردم افغانستان و جامعه جهانی این است که "با سیاستهای کرنش‌گرانه، تسلیم‌طلبانه و باج دادن نمی‌توان به صلح دست یافت". هشت صبح افزوده که این قضیه در نهایت با "سکوت بی‌دلیل" حکومت به فراموشی سپرده خواهد شد.

روزنامه خدمتگار در سرمقاله خود با عنوان "طالبان مین‌روبان را هم می‌کشند"، نوشته در حالی که سخنگوی گروه طالبان دست داشتن این گروه در ربودن ۳۲ مین‌روب و کشتن چهار تن از آن را رد کرده است، شاهدان عینی و مقامهای دولتی گروه طالبان را مسئول این کار می‌دانند.

خدمتگار افزوده که رهبر طالبان سربریدن اسیران را ممنوع اعلام کرده، اما افراد وابسته به این گروه روز یکشنبه گذشته سرهای شماری از مین‌روبان ربوده شده را بریده اند. نویسنده افزوده که این امر نشان می‌دهد که افراد عادی طالبان دستور رهبران خود را هم قبول ندارند.

روزنامه افزوده که اخیرا موارد قتل افراد از جانب گروه طالبان افزایش یافته، ولی این گروه مسئولیت قتل غیرنظامیان را رسما به دوش نمی‌گیرند. خدمتگار هشدار داده است که اگر کشتار غیرنظامیان به همین گونه ادامه یابد، کاسه صبر مردم به سرخواهد رسید و طالبان با قیامهای عمومی مواجه خواهند شد.

روزنامه افغانستان افزایش جمعیت در افغانستان را چالشی بزرگ اقتصادی و اجتماعی در این کشور دانسته و افزوده که سازمان ملل پیشبینی کرده که جمعیت افغانستان تا سال ۲۰۲۵ به ۴۷ میلیون و تا سال ۲۰۵۰ به ۷۶ میلیون نفر خواهد رسید.

روزنامه افزوده که این در حالی است که "هشتاد درصد" مردم این کشور زیر خط فقر قرار دارند و اقتصاد افغانستان هم بیشتر متکی به کمکهای خارجی است. نویسنده پرسیده در این وضعیت که با بیکاری، فقر و آلودگی محیط زیست به همراه است، دولت چگونه می تواند برنامه های موثری را برای رشد اقتصاد کشور به اجرا بگذارد.

سردبیر روزنامه افغانستان همچنین نوشته که اقتصاد افغانستان در حال حاضر به دلیل جنگ و ناامنی در وضعیت بدی قرار دارد و دولت هم نه در عرصه بازسازی زیربناهای اقتصادی کاری انجام می دهد و نه در زمینه جلوگیری از افزایش جمعیت.

مطالب مرتبط