روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۲ سرطان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption احمد ولی کرزی در خانه اش و به دست فرمانده محافظانش کشته شد.

ترور احمد ولی کرزی، برادر حامد کرزی رئیس جمهوری و رئیس شورای ولایتی قندهار در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای داشته است.

آقای کرزی روز سه شنبه، ۲۱ سرطان/تیر به وسیله شلیک گلوله تفنگچه توسط سردار محمد، فرمانده محافظان شخصی خود در خانه اش در قندهار کشته شد.

"در افغانستان هیچ کسی مصونیت ندارد"، عنوان مطلب اصلی هشت صبح است که در شرح آن نوشته که حادثه قتل احمد ولی کرزی نشان داد که هیچ افغانی و در هیچ مقام و موقعیتی مصون نیست و تروریستها دشمن همه مردم افغانستان هستند.

به نوشته روزنامه، حالا مساله اساسی این است که چرخه خشونت و ترور متوقف شود. نویسنده افزوده که هر چند احمد ولی کرزی در راستای مصالحه با طالبان تلاش بسیار کرد، ولی سرانجام "طالبان به او هم رحم نکردند".

به تعبیر هشت صبح، طالبان جز "پاکستانی کردن افغانستان" دیگر هدفی ندارند و این گروه "به جز الحاق افغانستان به پاکستان راضی نمی شود". نویسنده هشدار داده که هر کسی که صلح با طالبان را به همین معنی نپذیرد، مانند احمد ولی کرزی کشته خواهد شد.

ماندگار در سرمقاله خود با لحن کنایه آمیزی با عنوان "برادران ناراضی باز هم نارضایتی‌شان را نشان دادند"، نوشته که طالبان، که پاکستان برنامه های آنها را می سازد، تصمیم گرفتند که با کشتن برادر حامد کرزی، رئیس جمهوری به برنامه های صلح او "نه بزرگ" بگویند.

به نوشته روزنامه، آقای کرزی تلاش داشت که خود را به بدنه طالبان نزدیک کند و آنها را "برادران ناراضی" می خواند، ولی این گروه خون برادر واقعی او را ریختند. روزنامه افزوده که ممکن است پذیرفتن این واقعیت برای آقای کرزی سخت باشد، اما "طالبان برادر او را کشته اند".

ماندگار تاکید کرده است که این "حقیقتی است که اتفاق افتاده و اگر هر که بخواهد در این زمینه تحلیلی دیگر ارائه دهد، این امر به کوبیدن آب در هاون می‌ماند". نویسنده افزوده است "آنچه که دیروز اتفاق افتاد، دقیقاً بهای خام‌بازی‌هایی بود که او با مشوره طالبان حکومتی، به‎راه انداخت و تا اینجا ادامه داد".

چراغ نوشته که تروریست ها با کشتن آقای کرزی نشان دادند که هیچ مرز و معیاری در ایجاد وحشت به نمی شناسند و پابند هیچ تعهد و اخلاقی نیستند. روزنامه تاکید کرده که رئیس جمهوری باید "با تفکیک درست دوستان و دشمنان افغانستان، قدم های اساسی و محکمی برای برچیدن لانه های دهشت افگنان بردارد."

به تعبیر نویسنده، "ترحم و نرمی" در برابر رفتار سخت و خشن تروریستان تنها آنها را تشویق به گسترش جغرافیای جنگ می کند و این امر برای کشور "فاجعه" به بار می آورد. چراغ تاکید کرده که "پیش از آن که عزیزی دیگر را از دست بدهیم، باید کار تروریستان را یک سره کنیم".

ویسا نوشته که جنگ در افغانستان به حدی استخباراتی شده که یک "دوست و محافظ وفادار" هم اقدام به قتل رئیس خود می کند. روزنامه هشدار داده که اگر ملت برای آوردن تغییر در وضعیت خود متحد نشود، شخصیت های مهم کشور یک به یک در خانه های خود و به دست افراد آموزش دیده خود کشته خواهند شد.

به باور این روزنامه، اگر افغانها خود برای تعیین سرنوشت خود اراده خود را تغییر ندهد، خارجی ها به هیچ صورت نمی توانند ملت افغانستان را به آرزوهای آن برسانند.

روزنامه افغانستان نوشته که قتل احمد ولی کرزی، اعتماد به وضعیت امنیتی کشور را با پرسش های اساسی مواجه کرده است. روزنامه افزوده که امنیت بزرگترین نگرانی مردم را تشکیل می دهد و در آستانه خروج نظامیان خارجی از کشور، "نشانه های بدی" به چشم می خورد.

به نوشته روزنامه، حالا سرمایه گذاری برای تقویت ارتش و پلیس، که بزرگترین بخش کمکهای جهانی را به خود اختصاص داده، با نگرانی‌هایی به همراه شده است. سرمقاله روزنامه افزوده که در بیشتر ترورهای بزرگ سال جاری رد پای نفوذی های طالبان در ارتش و پلیس دیده می شود.

حق نشر عکس Getty
Image caption حامد کرزی: "این زندگی تمام مردم افغانستان است. امیدوارم روزی این بدبختی‌ها، که هر خانواه افغان با آن رو به رو است، به پایان برسد."

روزنامه افغانستان همچنین نوشته که ادامه نابسامانی در وضعیت امنیتی و اختلافهای عمیق میان قوای ثلاثه کشور، مساله خروج سربازان خارجی از افغانستان و سردرگمی دولتمردان در مهار بحران، هشدارهای جدی نسبت به آینده امنیت در افغانستان به شمار می روند.

"رئیس جمهور کرزی برادر مخلصش را از دست داد"، تتر اول روزنامه اراده است که در شرح آن نوشته که احمد ولی کرزی "قدرتمندترین" فرد در جنوب افغانستان بود و به وسیله فرمانده محافظان شخصی اش کشته شد.

به نوشته روزنامه، آقای کرزی به گونه "مرموزی" کشته شده و هنوز هم "اگرها و مگرهای زیادی" در مورد قتل او وجود دارد. اراده افزوده که پرسشهایی در این مورد هست که بدون پاسخ مانده است و بزوی نمی شود که برای آنها پاسخ روشنی یافت.

"تروریسم خانه کرزی را دق الباب کرد"، عنوان سرمقاله شماره امروز آرمان ملی است. روزنامه نوشته که رویدادهای تکان دهنده در چند ماه گذشته جان چند چهره سرشناس را گرفت و سرانجام تروریسم پشت در خانه خانواده رئیس جمهوری زانو زد وبرادر او را قربانی گرفت.

به نظر سرمقاله نویس آرمان ملی، این قتل بیانگر آن است که تروریسم مرز قوم و قبیله را نمی شناسد و نوع تروریسمی که در افغانستان فعال است، "به اشاره بیگانگان و به ویژه پاکستان" عمل می کند و هیچ فردی را در افغانستان آرام نمی گذارد.

نویسنده افزوده که حامد کرزی، رئیس جمهوری در پی ترور چند شخصیت مهم در سه ماه اخیر واکنش جدی از خود نشان نداد تا نهادهای امنیتی ریشه ها و عاملان این ترورها را پیدا کنند. به نوشته آرمان ملی سرانجام "سهل انگاری" دولت در این زمینه، "دامن رئیس جمهوری را هم گرفت".

آرمان ملی همچنین نوشته که حالا که رئیس جمهوری درد از دست دادن برادر را دیده، شاید بتواند "با یک خانه تکانی نهادهای امنیتی و دولتی را از وجود عوامل نفوذی دشمن پاکسازی کند". نویسنده هشدار داده که اگر چنین نشود، "چهره تروریسم پشت درهای همه مقامهای بلندپایه دولتی دیده خواهد شد".

روزنامه های دولتی صفحه های اول خود را عمدتا به چاپ پیام های تسلیت مقامهای ارشد دولتی و خارجی اختصاص داده و در مطالب اصلی خود به تحلیل قتل آقای کرزی پرداخته اند. اصلاح در تتر نخست خود نوشته که احمد ولی کرزی "قربانی اعتمادش به فرمانده واحد امنیتی اش شد" و افزوده که سردار محمد "از افراد مورد اعتماد" او بود. به نوشته اصلاح قاتل آقای کرزی با استفاده از این اعتماد او، هنگام پیشکش کردن یک برگه درخواستی، با تفنگچه اش او را هدف قرار داد.

انیس در سرمقاله خود نوشته که کسانی که در قتل احمد ولی کرزی دست دارند، با کشتن او نفرت مردم را نسبت به خود افزایش دادند. روزنامه افزوده که مخالفان دولت و دشمنان مردم با کشتن افراد بیگناه و دست زدن به کارهای تروریستی تلاش دارند ترس و دلهره را در میان مردم افزایش دهند.

به نوشته این روزنامه دولتی، شورشیان با ایجاد وحشت در میان مردم و برتری جویی در عرصه جنگی، قصد دارند "دستمایه و سرمایه" به دست آورند و از "باداران خود یک مشت پول بگیرند". انیس اما افزوده که باید تقین داشت که خرابکاری به جایی نمی رسد و مایه نفرت و بدنامی است.

هیواد نوشته که جای نگرانی در این است که شورشیان در نهادهای ارتش و پلیس نفوذ کرده اند. به باور نویسنده، "این جای شرم است" که دشمنان به همراه شماری از افراد بی بند و بار در میان نیروهای امنیتی سنگر گرفته و با استفاده از فرصت برنامه های خود را اجرا می کنند.

این روزنامه دولتی قاتل احمد ولی کرزی را مثالی از نفوذ "دشمنان" در نهادهای امنیتی دانسته و هشدار داده که اگر وضعیت امنیتی در کشور بازنگری و از نفوذ تروریست ها در میان نهادهای امنیتی جلوگیری نشود، آنها بیشتر از این شخصیت های برجسته هدف قرار خواهند داد.

مطالب مرتبط