اثرات کشته شدن احمد ولی کرزی بر اوضاع در جنوب افغانستان

مراسم تدفین احمد ولی کرزی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption احمد ولی کرزی، تحت تدابیر شدید امنیتی روز چهارشنبه در قندهار به خاک سپرده شد.

احمد ولی کرزی، برادرکوچک حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز سه شنبه (۱۱ ژوییه/۲۱ سرطان) در منزلش به ضرب گلوله سردار محمد، رئیس محافظان خود کشته شد.

او رئیس شورای ولایتی قندهار و از چهره های مطرح سیاسی در افغانستان بود و علاوه بر این به عنوان کلان (بزرگ) قوم پوپلزی جایگاه مهم قومی در جنوب این کشور نیز داشت.

گروه طالبان مسئولیت کشتن احمد ولی کرزی را بدوش گرفته و ادعا کرده است که سردار محمد که چندین سال رئیس محافظان آقای کرزی بود، از دیر زمانی با آنها همکاری داشت.

احمد ولی کرزی، یکی از جنجال برانگیزترین چهره های سیاسی افغانستان بود. طرفدارانش، او را یک چهره محبوب مردمی می خواندند، اما مخالفان آقای کرزی او را فرد آغشته به فساد مالی و درگیر در تجارت غیرقانونی مواد مخدر می دانستند. ولی او این اتهامات را همواره رد می کرد و رئیس جمهور کرزی نیز در برابر آن از برادر ناتنی خود دفاع می کرد.

در همین حال، گفته می شود که با وجود این اتهامات، امریکا روابط نزدیکی با احمد ولی کرزی داشت. چنانچه پس از کشته شدن او یک دیپلومات امریکایی به بی بی سی گفت "باوجود همه ای نگرانی ها در مورد احمد ولی کرزی، او کسی بود که آمریکا می توانست با او یک جا کار کند."

ازسوی دیگر، بسیارهای به این باورند که احمد ولی کرزی با توجه به نفوذی که در جنوب افغانستان داشت، می توانست نقش برجسته‌ای در تلاشها برای پایان دادن به خشونتها و مصالحه با گروه طالبان بازی کند.

اما به نظر شما اثرات کشته شدن احمد ولی کرزی بر اوضاع در جنوب افغانستان، بخصوص قندهار، چه خواهد بود؟

جای خالی که با کشته شدن این چهره با نفوذ و حامی قوی رئیس جمهور کرزی در این منطقه به میان آمده چگونه پر خواهد شد؟

و به باور شما کشته شدن برادر کوچک رئیس جمهوری ، چه تاثیری به روند مصالحه و گفتگو با طالبان که مسئولیت این حادثه را برعهده گرفته اند، خواهد گذاشت؟

برای طرح دیدگاه ها و پرسش های تان دراین زمینه ، شام پنجشنبه درهنگام بخش برنامه صدای شما از رادیویی بی بی سی به شماره ۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱ زنگ بزنید.

به شماره ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸ پیامک یا ( اس ام اس) بفرستید.

همچنین می توانید نظر یا پرسش خود را از طریق ایمل به نشانی dari@bbc.co.uk به ما بفرستید.

اگر مایل هستید ما به شما زنگ بزنیم، لطفا شماره تماس خود را همین حالا به ما ایمل کنید