رئیس شورای علمای قندهار در یک حمله انتحاری کشته شد

حق نشر عکس .
Image caption احمد ولی کرزی روز گذشته در میان تدابیر شدید امنیتی به خاک سپرده شد

مقامات می گویند، یک حمله انتحاری در محل برگزاری مراسم ترحیم احمد ولی کرزی، برادر رئیس جمهوری افغانستان در قندهار، چهار کشته برجا گذاشته است.

این انفجار در ورودی یک مسجد روی داد که دهها نفر به شمول برخی از مقامات دولتی افغانستان در آن حضور داشتند.

به گفته مقامات امنیتی، فرد بمبگذار مواد انفجاری را در لنگی/عمامه خود جابجا کرده بود و می خواست وارد مسجد شود، اما پس از آنکه نیروهای امنیتی مانع از ورود او به مسجد شدند، بمبهای خود را در همانجا منفجر کرد.

پلیس قندهار تائید کرده است که رئیس شورای علمای قندهار نیز در میان کشته‌شدگان است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که روز گذشته برای شرکت در مراسم خاکسپاری برادرش به قندهار رفته بود، در محل انفجار حضور نداشت.

اما گزارشها می رساند که چهار برادر آقای کرزی در زمان انفجار در مسجد حضور داشته اند و به هیچ یک از آنها آسیبی نرسیده است.

خبرنگار بی بی سی در قندهار می گوید، تدابیر امنیتی برای این مراسم در مسجد بسیار گسترده نبوده است.

شماری از شرکت کنندگان این مراسم به بی بی سی گفته اند که در زمان ورود به مسجد به درستی بازرسی بدنی نشدند.

براساس گزارشها، انفجار در حالی صورت گرفت که مراسم در پایان یافتن بود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با انتشار یک اعلامیه این حمله را محکوم کرد و آن را عملی "در تضاد با اسلام و انسانیت" توصیف کرد.

احمد ولی کرزی که روز سه شنبه در منزلش از سوی رئیس محافظان امنیتی خود به قتل رسید، روز گذشته تحت تدابیر شدید امنیتی در منطقه کرز، در حدود بیست کیلومتری شهر قندهار به خاک سپرده شد.

طالبان مسئولیت این حادثه را برعهده گرفته و کشته شدن احمد ولی کرزی را یکی از بزرگترین دستاوردهای خود در ده سال اخیر دانسته‌اند.

آقای کرزی، برادر کوچک رئیس جمهور حامد کرزی و رئیس شورای ولایتی قندهار بود. از او به عنوان یکی از چهره های مطرح سیاسی در جنوب افغانستان یاد می شد که نقش برجسته ای در ساختارهای قومی قندهار داشت.

مطالب مرتبط