شجره نامه خانواده کرزی

تا پیش از سال ۲۰۰۱ کار اصلی خانواده کرزی گرداندن زنجیره ای از رستورانهای افغانی پردرآمد در آمریکا بود.

اما بعد از آنکه حامد کرزی، به عنوان یک فعال ناراضی در تبعید حمایت دولت آمریکا را به دست آورد و در پی سقوط طالبان به عنوان رییس جمهور افغانستان به قدرت رسید، شماری از برادرانش هم به چهره هایی پررنگ در در صحنه سیاسی و تجاری افغانستان تبدیل شدند.

عبدالاحد کرزی

۱۹۲۲ - ۱۴ ژوئیه ۱۹۹۹

رهبر قبیله ای، سیاستمدار و فعال ناراضی

عبدلاحد کرزی، رهبر قبیله پوپلزی در دوران حکومت محمد ظاهر، آخرین پادشاه افغانستان به عنوان معاون رئیس مجلس افغانستان انتخاب شد.

اواخر دهه ۱۹۷۰ او به یکی از منتقدین جدی حکومت کمونیستی وقت افغانستان که مورد حمایت شوروی سابق بود، تبدیل شد و به ۳ سال زندان محکوم شد.

در آن زمان بیشتر اعضای خانواده کرزی به خارج از افغانستان مهاجرت کردند.

در سالهای بعد عبدلاحد کرزی مکررا به انتقاد از طالبان پرداخت و مخالفتش با طالبان نهایتا به قیمت جانش تمام شد.

در سال ۱۹۹۹، هنگامی که ۷۷ سال داشت در نزدیکی مسجدی در کویته پاکستان به ضرب گلوله دو پیکارجوی طالبان کشته شد.

بالا

عبدالقیوم کرزی

سن: ۵۴ سال

سیاستمدار، بازرگان

عبدالقیوم کرزی بیشتر جوانی خود را در آمریکا گذراند و به همراه برادرش محمود کرزی رستورانهای خانوادگی شان را در آن کشور به راه انداخت.

او در سال ۲۰۰۴ به عنوان عضو مجلس افغانستان انتخاب شد اما در سال ۲۰۰۸ به دلیل انتقادات از میزان حضور او در مجلس از نمایندگی استعفا داد.

گزارش شده که قیوم کرزی در سالهای اخیر در برخی از تلاشها برای مذاکره با طالبان نقش داشته است.

بالا

محمود کرزی

سن: ۵۶ سال

بازرگان

محمود کرزی در سال ۱۹۷۶ به آمریکا مهاجرت کرد و به اتفاق برادرش قیوم چندین رستوران افغانی را در آن کشور راه اندازی کرد.

بنابه گزارشها او سهام دار عمده تنها کارخانه سیمان فعال افغانستان در شمال این کشور است و همچنین در معاملات شرکت تویوتا در آن کشور دست دارد.

علاوه بر این او از سهام داران بانک بحران زده کابل بانک نیز هست.

در سال ۲۰۱۰ روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که مقام های فدرال آمریکا در مورد فعالیتهای مالی محمود کرزی تحقیقاتی را به جریان انداخته اند. اگرچه خود او ارتکاب هرگونه تخلفی را تکذیب می کند.

بالا

حامد کرزی

سن: ۵۳ سال

رئیس جمهور افغانستان

حامد کرزی که در پی اشغال افغانستان توسط نیروهای تحت رهبری آمریکا و سقوط حکومت طالبان در پاییز سال ۲۰۰۱ به عنوان رئییس دولت انتقالی افغانستان معرفی شد و سپس در سال ۲۰۰۴ به عنوان نخستین رئیس جمهور منتخب مردم افغانستان، قدرت را در این کشور در دست گرفت.

او پنج سال بعد مجددا در انتخابات پیروز شد و توانست سمت ریاست جمهوری را حفظ کند. اما این بار در انتخاباتی که شرایط برگزاری آن بحث برانگیز بود و در جریان آن اتهاماتی مبنی بر تخلف های انتخاباتی مطرح شد.

در دهه ۷۰ میلادی و پس از آنکه بیشتر اعضای خانواده حامد کرزی به آمریکا رفتند، خود او در هند به تحصیل پرداخت و بعدا به صف مجاهدینی که علیه اشغال افغانستان توسط شوروی سابق می جنگیدند، پیوست.

زمانی که نیروهای شوروی افغانستان را ترک کردند، او به معاونت وزیر امور خارجه افغانستان شد، اما بعدا در سال ۱۹۹۴ به دلیل اختلاف با دولت مجاهدین دوباره افغانستان را ترک کرد.

تلاش او برای ایجاد یک دولت فراگیر و همچنین حمایت اقوام پشتون از او ، همگی از جمله عواملی بودند که در سال ۲۰۰۱ باعث جلب حمایت آمریکا از او شدند.

حامد کرزی در سالهای نخست ریاست جمهوری اش به دلیل نحوه زمامداری خود مورد تحسین قرار گرفت و موفق به جلب میلیاردها دلار کمک مالی بین المللی برای بازسازی افغانستان شد.

با این حال منتقدانش همواره او را متهم کرده اند که آلت دست آمریکاست و در خارج از کابل، کنترل چندانی روی افغانستان ندارد.

اخیرا هم این انتقادات با قدرت گرفتن مجدد طالبان و گسترش خشونت در افغانستان رو به افزایش گذاشته است.

حامد کرزی از سال ۲۰۰۲ تا کنون از ۴ سوء قصد جان سالم به در برده است.

بالا

عبدالاحمد کرزی

سن: نامعلوم

به گزارش نیویورک تایمز عبدلا احمد کرزی تا پیش از سال ۲۰۰۱ در فرودگاه بین المللی بالتیمور - واشنگتن کار می کرده است. تصور می شود که او اکنون برای اداره حمایت از سرمایه گزاری در افغانستان (AISA) در کابل کار می کند.

بالا

فوزیه کرزی

سن: نامعلوم

صاحب و گرداننده رستوران

در مورد فوزیه، تنها خواهر حامد کرزی اطلاعات زیادی در دست نیست، جز اینکه او در اداره رستورانهای خانواده کرزی در آمریکا نقش دارد.

بالا

شاه ولی کرزی

سن: نامعلوم

بازرگان

شاه ولی کرزی که یکی از جوانترین برادران حامد کرزی است، در قندهار زندگی می کند و گزارش شده که صاحب یک شرکت مهندسی مشاور است و در خرید و فروش املاک نیز دست دارد.

بالا

عبدالولی کرزی

سن: نامعلوم

دانشگاهی

عبدالولی کرزی استاد بیوشیمی در دانشگاه استونی بروک در نیویورک است.

بالا

احمد ولی کرزی

۱۹۶۱- ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۱

رهبر پرنفوذ قبیله ای

احمد ولی کرزی، برادر کوچک حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، سیاستمدار پرنفوذ و یکی از جنجال برانگیزترین چهره های سیاسی افغانستان بود.

او که سالها در آمریکا در چرخاندن رستورانهای خانواده کرزی مشغول بود، در اواخر سال ۲۰۰۱ به افغانستان بازگشت و در سال ۲۰۰۵ به عنوان رئیس شورای ولایتی قندهار انتخاب شد.

اما احمد ولی کرزی در حالی که حوزه قدرت خود را گسترش می داد، با اتهامات فساد مواجه شد.

روزنامه نیویورک تایمز او را به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر متهم کرد، اتهامی که از سوی آقای کرزی تکذیب شد.

در یکی از پیامهای دیپلماتیک سفارت آمریکا در سال ۲۰۰۹ که توسط سایت ویکیلیکس افشا شد، هم دیپلماتهای آمریکایی ادعا کرده بودند که او با کمک شبکه قبیله ای تحت نفوذش به "موازات تشکیلات رسمی دولت" اعمال قدرت می کرده است.

او چندین بار از سوء قصد جان سالم به در برد تا اینکه سرانجام در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۱ به دست محافظ شخصی اش کشته شد.

بالا