روزنامه های کابل: شنبه، ۲۵ سرطان

Image caption روزنامه افغانستان

تلفات غیرنظامیان و آغاز روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان، در مطالب روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر مورد بحث قرار گرفته اند.

روز جمعه، ۲۴ سرطان/تیر نمایندگی سازمان ملل در کابل با انتشار گزارشی اعلام کرد که در شش ماه گذشته ۱۴۶۲ غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند. در این گزارش طالبان مسئول ۸۰ درصد و نیروهای دولتی و ناتو مسئول ۱۴ درصد از تلفات غیرنظامیان دانسته شده است.

روزنامه افغانستان در ستون تبصره امروز خود تلفات غیرنظامیان در افغانستان را "تراژدی ناتمام" خوانده و نوشته که با آغاز جنگ در سه دهه پیش کشتار غیرنظامیان در کشور آغاز شد و در طول این مدت تحولات کشور با تلفات غیرنظامیان به همراه بوده است.

به نظر نویسنده، در ده سال اخیر انتظار این بود که تلفات غیرنظامیان دیگر متوقف شود، اما چنین نشد و تنها ابزار و شیوه های کشتار غیرنظامیان در کشور تغییر کرد. "ترور و حملات انتحاری" از جانب شورشیان و "بمبارانها و عملیات خودسرانه" از سوی نیروهای جارجی باعث تلفات غیرنظامیان می شود.

نویسنده روزنامه افغانستان افزوده که طالبان عامل کشتار هشتاد درصد غیرنظامیان دانسته شده و نیروهای دولتی مسئول تعداد کمتری از تلفات غیرنظامیان بوده اند. به نظر نویسنده، این نشان می دهد که نیروهای دولتی و خارجی نسبت به شورشیان از لحاظ حقوق بشری در جنگ برخورد بهتری داشته اند،

روزنامه اما انتقاد کرده که در کل موضوع تلفات غیرنظامیان در سایه "جنگ" و "مصالحه" کاملا فراموش شده و سیاستمداران با مساله تلفات غیرنظامیان به عنوان موضوعی "پیش پا افتاده و حاشیه ای" برخورد می کنند و تنها در مورد تلفات غیرنظامیان در عملیاتهای نیروهای خارجی از خود واکنش نشان می دهند.

چراغ در سرمقاله خود "عدم توجه به خواست های مردم" را دلیل اصلی افزایش کشتار غیرنظامیان در افغانستان دانسته و تاکید کرده که فرماندهان ارشد نیروهای خارجی و سیاستمداران افغان مسئولیت دارند که تلاشهای بیشتری را برای توقف تلفات غیرنظامیان به خرج دهند.

روزنامه افزوده که هرچند بیشتر غیرنظامیان در فعالیت های تروریستی کشته شده اند، اما این تروریست ها هستند که با راه اندازی تبلیغات توانسته اند که در افکار عمومی نیروهای خارجی را به عنوان عامل اصلی کشتار غیرنظامیان معرفی کنند.

سرمقاله نویس چراغ همچنین نوشته که به همین دلیل تروریستها تصمیم دارند که با گسترش جغرافیای جنگ و خشونت در افغانستان و با استفاده از نارضایتی مردم از نحوه برخورد نظامیان خارجی با شهروندان غیرنظامی، فشارهای بیشتری را بر دولت کابل و متحدان بین المللی آن وارد کنند.

"طالبان مسئول قتل هشتاد درصد غیرنظامیان"، تیتر نخست روزنامه هشت صبح است. روزنامه در شرح این عنوان نوشته که حملات انتحاری یکی از تاکتیکی های جنگی است که بیشترین تعداد تلفات غیرنظامیان را بجا گذاشته است.

به نوشته این روزنامه، هر چند تعداد حملات انتحاری که در شش ماه گذشته در افغانستان صورت گرفته، در مقایسه با تعداد حملات انتحاری در شش ماه اول سال میلادی گذشته تغییر چندانی نکرده، اما "پیچیدگی" این گونه حملات باعث شده که در شش ماه اخیر تلفات آن نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته بیشتر باشد.

هشت صبح در مطلب دیگری با اشاره به آغاز روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان نوشته که کاهش اتکای نیروهای داخلی به نیروهای خارجی در این کشور اهمیت زیادی دارد و این امر به تقویت اعتماد به نفس نیروهای مسلح افغانستان کمک می کند.

به نظر نویسنده، اگر روند خروج نیروهای خارجی با تقویت و تجهیز نیروهای داخلی همراه باشد، به بهبود اوضاع کمک خواهد کرد، اما اگر مسئولیت تامین امنیت به دوش نیروهای داخلی گذاشته شود، بدون این که این نیروها از نظر تسلیحاتی و روحی تقویت شوند، این امر به معنای برداشتن موانع از سر راه شورشیان برای رسیدن به قدرت خواهد بود. انیس نوشته که روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان با همه "اگرها و مگرهای" آن آغاز شده و به همه شک و تردیدها در این زمینه پایان داده است. روزنامه افزوده که با آغاز این روند، نیروهای امنیتی افغانستان مسئولیت تامین امنیت را در مناطقی که نیروهای خارجی از آنجا خارج می شوند، به دوش می گیرند.

به باور این روزنامه دولتی، این امیدواری وجود دارد که نیروهای امنیتی داخلی تا سال ۲۰۱۴ میلادی با پایان دوره انتقال مسئولیت تامین امنیت در افغانستان، توانایی کامل تامین امنیت را در کشور خود به دست خواهند آورد.

سرمقاله نویس انیس تمرکز شورشیان به حملات انتحاری و ترور شخصیت های برجسته سیاسی و اجتماعی را نشانه ای از شکست آنها در جنگ رو در رو دانسته و افزوده است که این گونه حملات آنها نمی تواند در میان مردم نگرانی ایجاد کند، بلکه مردم بیشتر از گذشته از آنها متنفر خواهند شد.

مطالب مرتبط