انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان رسما آغاز شد

بامیان حق نشر عکس AP
Image caption بامیان از مناطق امن در مرکز افغانستان است

نیروهای افغان مسئولیت‌های امنیتی را در ولایت بامیان، رسما از سربازان ناتو تحویل گرفته‌اند.

بامیان که از مناطق امن در مرکز افغانستان محسوب می‌شود، نخستین ولایت این کشور است که برنامه انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای خارجی به سربازان افغان در آن رسما اجرا می‌شود.

قرار است ظرف روزهای آینده، این برنامه در شش منطقه دیگر افغانستان نیز اجرا شود.

مقامات ارشد دولتی، از جمله وزرای دفاع، داخله، معارف و رئیس کمیسیون انتقال، برای شرکت در مراسم رسمی سپردن مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان در بامیان، به این ولایت رفته‌اند.

۲۶۰ نفر از سربازان گروه‌های بازسازی ولایتی از کشورهای زلاندنو و مالزی در بامیان مستقر بوده‌اند که فعالیت آنها عمدتا به برنامه‌های توسعه‌ای و در بخش صحت (بهداشت ودرمان) مربوط بوده است.

مقامات می گویند، این سربازان پس از انتقال مسئولیت های امنیتی نیز کماکان در بامیان حضور خواهند داشت، اما نقش آنها بیشتر ارایه آموزش به نیروهای افغان و کمک در بخشهای توسعه ای خواهد بود و اینکه این نیروها سهمی در عملیات های نظامی در بامیان نخواهند داشت.

بامیان در ده سال اخیر، شاهد کمترین حوادث امنیتی بوده است. با این حال، مسئولان محلی در این ولایت می‌گویند که پس از خروج رسمی سربازان ناتو از بامیان نیاز است تا نیروهای امنیتی این ولایت بیشتر شود.

هیچ واحدی از سربازان ارتش افغانستان تا حالا در بامیان مستقر نیست و مقامات محلی می‌گویند که شمار نیروهای پلیس این ولایت نیز کافی نیست.

حبیبه سرابی، والی بامیان در مراسم انتقال مسئولیت های امنیتی، از این برنامه استقبال کرد، اما گفت که دولت افغانستان برای حفظ امنیت در این ولایت باید توجه بیشتری به بامیان داشته باشد.

خانم سرابی گفت که پلیس بامیان با کمبود تجهیزات نظامی روبروست.

والی بامیان همچنین گفت که امنیت بامیان می‌تواند از ولایات همجوار چون وردک و بغلان آسیب‌پذیر شود.

به دنبال بامیان، قرار است روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی از ناتو به نیروهای افغان، در شش منطقه دیگر افغانستان از جمله کابل، مزار شریف، پنجشیر، لشکرگاه، شهر هرات و مهترلام، مرکز ولایت لغمان اجرا شود.

این برنامه مراحل مقدماتی سپردن امنیت سراسر افغانستان به نیروهای این کشور و خروج سربازان خارجی از افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی است.

این برنامه همزمان با خوشبینی مقامات دولتی افغانستان و آمریکا، با نگرانی‌های جدی برخی از منتقدان و دپلماتهای غربی نیز روبه‌رو بوده است.

این منتقدان هشدار می‌دهند که خروج نیروهای خارجی از افغانستان در شرایط کنونی، می‌تواند دستاوردهای جامعه جهانی و افغانستان را در ده سال اخیر به مخاطره بیاندازد.

مطالب مرتبط