ماموریت ژنرال پترائوس در افغانستان به پایان رسید

ژنرال دیوید پترائوس حق نشر عکس Getty
Image caption ژنرال پترائوس سال گذشته فرماندهی ناتو را در افغانستان برعهده گرفت

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان، مسئولیت های عملیات نظامی ناتو در این کشور را به ژنرال جان آلن، جانشین خود تحویل داده است.

ژنرال پترائوس که مدت ماموریت او به عنوان فرمانده ناتو در افغانستان به پایان رسیده، قرار است به آمریکا بازگشته و از سپتامبر آینده، ریاست سیا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را برعهده بگیرد.

افزایش سربازان آمریکایی در افغانستان که از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعلام شده بود، در زمان فرماندهی ژنرال دیوید پترائوس در افغانستان اجرا شد.

به این اساس، ژنرال پترائوس در یکی از حساس ترین مراحل ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان، فرمانده کل ناتو در این کشور بود.

او در مراسم رسمی پایان ماموریت خود در افغانستان، از نیروهای ناتو و مردم افغانستان ستایش کرد.

ژنرال پترائوس خطاب به مردم افغانستان گفت: "شما به دشمنان افغانستان ثابت کرده اید که توانایی مقاومت در برابر موجی از خشونتها و تهدیدها را دارید."

ژنرال جان آلن، فرمانده آمریکایی که به جای ژنرال پترائوس تعیین شده، در این مراسم گفت که از تلاشها برای انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغانستان حمایت خواهد کرد.

این ژنرال چهار ستاره آمریکایی گفت: "روزهای دشواری در انتظار ما است و هیچ تردیدی ندارم که همه ای ما با هم، با چالشهای زیادی روبرو هستیم."

همزمان با این مراسم، ناتو خبر داده است که سه سرباز مربوط به این پیمان در شرق افغانستان در اثر انفجار یک بمب کشته شده اند. محل دقیق این حادثه و هویت قربانیان آن منتشر نشده است.

ماموریت خطیر

از ژنرال دیوید پترائوس، که سابقه حدود سی و هفت سال همکاری با ارتش آمریکا دارد، به عنوان یکی از کارکشته ترین ژنرال های آمریکایی یاد می شود.

حق نشر عکس Getty
Image caption ژنرال آلن گفت که روزهای دشواری در راه است

او بدنبال پایان ماموریت اش در عراق به عنوان فرمانده نظامی، که به نظر بسیاری ها، با موفقیت هایی همراه بود، برای بهبود اوضاع امنیتی در افغانستان به این کشور فرستاده شد.

تحلیلگران باور دارند که حملات ناتو به پایگاه های طالبان در جنوب افغانستان در یک سال اخیر که ماموریت ناتو از سوی ژنرال پترائویس رهبری می شد، تشدید شد، اما با این حال، فعالیت طالبان و افراد مربوط به القاعده در شرق افغانستان هنوز از موارد قابل نگرانی است.

علاوه بر این، در زمان ماموریت او در افغانستان، افزایش تلفات غیرنظامیان در عملیات هوایی نیروهای ناتو یکی از موارد جنجالی بود که بارها خشم حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را برانگیخت.

تغییر فرمانده ناتو در افغانستان، همزمان با آغاز نخستین مرحله از انتقال مسئولیت های امنیتی از ناتو به نیروهای افغان صورت می گیرد.

روز گذشته مسئولیت های امنیتی ولایت بامیان، در مناطق مرکزی افغانستان به نیروهای افغان سپرده شد و قرار است مسئولیت های شش منطقه دیگر، از جمله لشکرگاه، مرکز ولایت نا امن هلمند نیز ظرف روزهای آینده به این نیروها واگذار شود.

آمریکا در نظر دارد بخشی از سربازان خود را تا پایان سال ۲۰۱۲ از افغانستان بیرون ببرد و انتظار می رود ماموریت نظامی ناتو در این کشور تا سال ۲۰۱۴ به پایان برسد.

قرار است کار آیکنبیری، سفیر آمریکا در افغانستان نیز بزودی این کشور را در پایان ماموریت خود ترک کند.

مطالب مرتبط