روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۷ سرطان

Image caption گفتگو با طالبان- هشت صبح.

روزنامه های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی آغاز روند انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی افغانستان پرداخته اند.

این برنامه روز یکشنبه، ۲۶ سرطان/تیر با انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای بین المللی به پلیس در ولایت بامیان، در مرکز افغانستان رسما آغاز شد و قرار است شش منطقه دیگر هم به زودی شاهد اجرای این برنامه باشد. حامد کرزی، رئیس جمهوری این برنامه را "بازگشت ناپذیر" خوانده است.

هشت صبح در مطلب اصلی خود نوشته که خبر آغاز روند انتقال در عین حالی که خرسندی دارد، "نگران‌کننده" نیز است. به نظر نویسنده، کمبود نیرو و تجهیزات از نگرانی‌های اصلی در مناطقی که روند انتقال در آنجا صورت می گیرد و از جمله بامیان است.

هر چند روزنامه تاکید کرده که برنامه انتقال در هر حال باید یک وقتی باید اجرا شود، ولی پیش از آن شرایط و زمینه های آن باید فراهم شود. نویسنده افزوده که جلب حمایت مردم از نیروهای مسلح و خلق انگیزه کافی و روشن در میان مردم برای حمایت از این نیروها، شرط اصلی موفقیت نیروهای امنیتی افغانستان است.

به باور هشت صبح، این سخن که خروج نیروهای خارجی دستاوردهای ده ساله افغانستان را به مخاطره می اندازد، گزافه‌‌گویی نیست. نویسنده تاکید کرده که دولت باید اصلاحات جدی را روی دست گیرد و برای جلب حمایت مردم و ایجاد اطمینان برای دفاع از دستاوردها و منافع مردم تلاشهای بیشتری به خرج دهد.

ماندگار هم در مطلب مشابهی نوشته که هنوز این نگرانی وجود دارد که نیروهای مسلح افغانستان بتواند که به تنهایی از عهده تامین امنیت در این کشور برآید. به نظر نویسنده، هنوز هم در مورد توانایی نیروهای داخلی برای به دوش گرفتن مسئولیت تامین امنیت تردید وجود دارد.

به باور روزنامه، برنامه مصالحه با طالبان با چالشهای جدی مواجه است و از سوی دیگر میان روند خروج نظامیان خارجی و بستن پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا "تضاد" وجود دارد و در عین حال جنجالها میان قوای ثلاثه افغانستان هم شدت یافته است.

ماندگار با این تحلیل هشدار داده که زمینه بحرانی تر شدن اوضاع افغانستان بیشتر شده و در عین حال راه حل منطقی برای گشودن بن بست در اوضاع کشور هم وجود ندارد و دولت از ارائه طرح و برنامه در این زمینه "عاجز" است.

نویسنده در ادامه هشدار داده که اگر سیاستمداران افغانستان برای حل مشکلات متحد نشوند و برای رفع بحران مزمن کشور راه حلی ارائه نکنند، این کشور قربانی "برنامه های ناسنجیده ای خواهد شد که براساس سلیقه های خاصی برنامه ریزی شده است".

روزنامه افغانستان آغاز روند انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی را "گامی ارزنده" در راستای تحقق آرزوهای مردم افغانستان دانسته که باید دیر یا زود برداشته شود، ولی افزوده موفقیت این برنامه در منطقه آرامی مانند بامیان به معنای موفقیت آن در کل کشور نیست.

به نظر روزنامه موضوع امنیت یک مساله بزرگ در سطح کل کشور است و برنامه انتقال به همان اندازه با خوشبینی همراه است، با نگرانی، شک و تردید نیز همراه است. نویسنده روزنامه افغانستان افزوده که نگرانی از به مخاطره افتادن دستاوردهای ده ساله در پی رویدادهای امنیتی اخیر تقویت شده است.

سرمقاله نویس روزنامه افزوده که ترورهای هدفدار نظامیان و سیاستمداران برجسته کشور و از جمله احمد ولی کرزی، برادر پرنفوذ حامد کرزی، رئیس جمهوری و جان محمد خان مشاور ارشد او، به وضوح نشان می دهد که طالبان آشتی ناپذیرند و برای ضربه زدن به دولت مصمم هستند.

Image caption تلفات غیرنظامیان- روزنامه افغانستان، علیزاده.

احمد ولی کرزی روز ۲۱ سرطان/تیر در قندهار به دست فرمانده محافظانش و جان محمد خان شامگاه روز آغاز روند انتقال (۲۶ سرطان) به دست دو مهاجم مسلح در کابل کشته شد. آنها هر دو در خانه های خود کشته شدند.

سرمقاله روزنامه افغانستان تاکید کرده که حالا زمان آن فرارسیده که ضعفها و کاستیها که همه آنها را به خوبی می شناسند، باید رفع شوند و دولت افغانستان به همراه جامعه جهانی، که متعهد به تقویت بنیانهای دولت افغانستان است، برای ساختن دولتی مقتدر و مسلط بر اوضاع تلاش کند.

آرمان ملی در سرمقاله خود تاکید کرده که پیش از اجرای برنامه انتقال، باید نیروهای مسلح افغانستان با سلاح های سنگین تجهیز شوند و این نیروها هم از لحاظ شمار و هم از لحاظ تجهیزات به حدی تقویت شوند که بتوانند بر همه مناطق و مرزهای کشور مسلط شوند.

نویسنده تاکید کرده که افغانستان در حال حاضر به تنهایی توانایی مالی این کار را ندارد و کشورهایی که در افغانستان نیروی نظامی دارند، باید به عوض صرف هزینه سنگین حضور نظامی خود در این کشور، برای تقویت نیروهای مسلح افغانستان سرمایه گذاری کنند.

به نظر سرمقاله نویس آرمان ملی، اگر جامعه بین المللی بخواهد می تواند به بحران افغانستان نقطه پایان بگذارد و این کار با تجهیز و تقویت نیروهای داخلی این کشور ممکن است. نویسنده هشدار داده که اگر چنین نشود، روی دست گرفتن برنامه انتقال کاری عاقلانه نیست و این کشور به دام ترویسم خواهد افتاد. اراده آغاز روند انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای داخلی را "آزمون بزرگ" برای نیروهای مسلح افغانستان دانسته و نوشته که پرسش این است که آیا دولت افغانستان در اجرای این برنامه موفق می شود یا نه.

نویسنده با اشاره به پایان رسیدن زمان ماموریت ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل نیروهای بین المللی در افغانستان، نوشته که او کار چندانی در مدت ماموریت خود در این کشور انجام داده نتوانست. به نظر روزنامه، با توجه به تجربه و سابقه کاری آقای پترائوس، انتظار از او بیشتر از این بود.

به نظر اراده، آقای پترائوس تنها در ولایت های قندهار و هلمند با صرف هزینه سنگین مالی و انسانی توانست که وضعیت امنیتی را بهبود بخشد، اما در کل در زمان ماموریت او نه تنها ثبات و آرامش در افغانستان بهبود نیافت بلکه خشونت ها بیشتر هم شد.

به نوشته اراده، در وقت فرماندهی آقای پترائوس در افغانستان، آمار تلفات هم نظامیان و هم غیرنظامیان بالا رفت، دامنه ناامنی گسترش یافت و حتی موارد تیراندازی افراد منسوب به نیروهای مسلح افغانستان به نیروهای بین المللی هم افزایش یافت.

نویسنده در ادامه سرمقاله تاکید کرده که ژنرال جان آلن، جانشین آقای پترائوس از تجربه فرماندهان پیشین ناتو در افغانستان درس بیاموزد، واقعیت های افغانستان را در کند و با احتیاط، دقت و عقلانیت بیشتری گام بردارد.

مطالب مرتبط