نیروهای افغان دومین منطقه را از ناتو تحویل گرفتند

نیروهای امنیتی در لغمان (عکس از آرشیو) حق نشر عکس AP
Image caption تدابیر امنیتی در مهترلام همزمان با انتقال مسئولیت های امنیتی گسترده است

نیروهای افغان مسئولیت امنیتی شهر مهترلام، مرکز ولایت لغمان را در شرق افغانستان برعهده گرفته اند.

مهترلام، پس از ولایت بامیان، دومین منطقه افغانستان است که مسئولیت های امنیتی آن از نیروهای ناتو تحویل گرفته می شود.

قرار است مسئولیت امنیتی ولایات پنجشیر و کابل (به جز ولسوالی سروبی) و شهرهای هرات، مزار شریف و لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند نیز ظرف روزهای آینده به نیروهای افغان سپرده شود.

مقامات افغان می گویند، نیروهای ناتو کماکان در این مناطق حضور خواهند داشت، اما در عملیات نظامی سهم نمی گیرند.

نقش این نیروها بیشتر ارایه آموزش به نیروهای افغان و سهم گرفتن در برنامه های توسعه ای خواهد بود.

خبرنگار بی بی سی در لغمان می گوید، همزمان با برگزاری مراسم رسمی انتقال مسئولیت های امنیتی مهترلام، تدابیر امنیتی در این شهر گسترده است و نیروهای زیادی در بخشهای مختلف شهر مستقر شده اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، بخشهایی از بازار اصلی مهترلام نیز مسدود است و رفت و آمد مردم در شهر کمتر شده است.

لغمان از ولایات نسبتا نا امن در شرق افغانستان است که گروه های شورشی مسلح، به ویژه در ولسوالی های مرزی آن فعال هستند.

با توجه به نگرانی های امنیتی در لغمان، انتقال مسئولیت های امنیتی در این ولایت تنها محدود به شهر مهترلام، مرکز ولایت است و مقامات می گویند، نیروهای خارجی در عملیات نظامی در بیرون از شهر مهترلام کماکان سهم خواهند داشت.

حق نشر عکس BBC World Service

همزمان با آغاز رسمی برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان، حملات گروه های مسلح در مناطق مختلف افغانستان شدت گرفته است.

احمد ولی کرزی، برادر رئیس جمهور کرزی، جان محمد خان، مشاور ارشد رئیس جمهور، هاشم وطنوال، عضو مجلس نمایندگان افغانستان و نیز رئیس شورای علمای قندهار از چهره های مهمی هستند که ظرف یک هفته اخیر در حملات شورشیان کشته شده اند.

علاوه بر این حملات، نیروهای امنیتی خبر داده اند که ظرف روزهای اخیر، چندین حمله را در مناطق مختلف خنثی کرده و افرادی را بازداشت کرده اند.

از جمله، اداره امنیت ملی افغانستان خبر داده است که تنها در کابل، پایتخت، شش نفر به اتهام دست داشتن در حملات انتحاری بازداشت شده اند.

سخنگوی امنیت ملی به بی بی سی گفت که این افراد مواد انفجاری و وسایلی که در حملات انتحاری از آن استفاده می شود، با خود داشته اند.

دولت افغانستان تاکید دارد که مذاکره با مخالفان مسلح حکومت، تنها راه پایان دادن به خشونتها در این کشور است. اما درخواستهای حکومت برای مذاکره، همواره با شدت حملات گروه طالبان دنبال شده است.

مطالب مرتبط