'عاملان قتل مشاور کرزی با محافل پاکستانی ارتباط داشته اند'

بسم الله محمدی حق نشر عکس AP
Image caption آقای محمدی گفته است که عاملان قتل جان محمد خان با محافلی در پاکستان تماس داشته اند

همزمان با سفر رئیس جمهوری پاکستان به کابل، وزیر داخله (کشور) افغانستان گفته است که برخی محافل پاکستانی در قتل مشاور رئیس جمهوری افغانستان دست داشته اند.

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان روز سه شنبه، ۲۸ سرطان/تیر برای اظهار همدردی با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در پی ترور احمد ولی کرزی، برادر ناتنی او در هفته گذشته به کابل سفر کرده است.

یک هفته پس از ترور آقای کرزی، جان محمد خان مشاور حامد کرزی، رئیس جمهوری شامگاه روز یکشنبه، ۲۶ سرطان/تیر در پی حمله دو مهاجم مسلح در خانه خود در کابل کشته شد. هاشم وطنوال نماینده اززگان در مجلس هم در این حمله کشته شد.

ژنرال بسم الله محمدی، وزیر داخله افغانستان روز سه شنبه، که از سوی مجلس برای ارائه توضیحات در مورد قتل جان محمد خان فراخوانده شده بود، گفت که بررسی تلفن های مهاجمان نشان می دهد که آنها در آخرین تماس های خود با افرادی صحبت کرده اند که در پاکستان هستند.

آقای محمدی افزود که مکالمه آنها در این تماس ها هم ضبط شده است.

آقای محمدی گفت: "آخرین زنگها به این موبایلها (تلفنهای همراه مهاجمان) از پاکستان آمده است. چند زنگ از داخل (افغانستان) هم به آنها زده شده است."

حق نشر عکس Reuters
Image caption آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان وارد کابل شده است

او افزود: "حرفهای آنها را شنیده ایم و از این جا (مهاجمان به افرادی در پاکستان) گفته اند که برنامه ما عملی شده و یکی به دیگری تبریک می گفتند و آنها بیشتر در آن طرف مرز بوده اند."

وزیر داخله افغانستان همچنین گفت که گروه تحقیق به بررسی های خود ادامه می دهد.

اما سخنرانی دکتر ضیا، معاون اداره امنیت ملی پشت درهای بسته صورت گرفت و خبرنگاران در وقت سخنرانی او در مجلس اجازه حضور نداشتند.

ولی شماری از اعضای مجلس در پایان این جلسه به خبرنگاران گفتند که در این جلسه در باره دخالت برخی گروه های استخباراتی (اطلاعاتی) پاکستان و ایران در امور افغانستان صحبت شد.

عبدالستار خواصی نماینده ولایت پروان در مجلس مدعی شده که ترور شخصیت های برجسته سیاسی و اجتماعی افغانستان بخشی از برنامه های استخباراتی کشورهای همسایه در افغانستان است.

آقای خواصی گفت: "شخصیت هایی که می توانند مردم را به دور خود جمع و مردم را رهبری کنند را سازمانهای استخباراتی کشورهای همسایه و گروه های درونی مغرضی که دست نشانده و مزدور بیگانه ها هستند، ترور می کنند."

حق نشر عکس afp
Image caption جان محمد خان از افراد نزدیک به آقای کرزی بود

این نماینده مجلس افزود: "می خواهند که افغانستان را به ویرانه ای بدل کنند که در آن هیچ شخصیت مهمی وجود نداشته باشد که مردم به دور او جمع شوند."

وارد کردن این گونه اتهام‌ها به گروه ها و نهادهایی در پاکستان از سوی مقامها و نهادهای دولتی در افغانستان تازگی ندارد، ولی مقامهای پاکستانی همواره این اتهام ها را رد کرده اند.

اتهامهای تازه علیه پاکستان در حالی مطرح شده که آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان وارد کابل شده و با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

گفته شده است که هدف اصلی آقای زرداری در این سفر اظهار همدردی با آقای کرزی در مورد ترور احمد ولی کرزی برادر ناتنی آقای کرزی است که روز ۲۱ سرطان/تیر به دست یکی از محافظانش در خانه اش در قندهار کشته شد.

مطالب مرتبط