روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۸ سرطان

Image caption برنامه انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای ناتو به نیروهای داخلی در بامیان- روزنامه افغانستان، علیزاده.

ترور جان محمد خان مشاور حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و محمد هاشم وطن وال، عضو مجلس نمایندگان، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای یافته است.

آنها شامگاه روز یکشنبه، ۲۶ سرطان/تیر در حمله دو مهاجم مسلح به خانه جان محمد خان در شهر کابل کشته شدند. پیشتر از آن احمد ولی کرزی، برادر رئیس جمهوری روز ۲۱ سرطان در خانه خود در قندهار کشته شده بود.

هشت صبح یک هفته گذشته را برای حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان "هفته ای غم انگیز" خوانده و در سرمقاله خود "کشتار نزدیکترین افراد به رئیس دولت را تاکتیک جدید آی اس آی"، سازمان اطلاعات ارتش پاکستان دانسته است.

روزنامه افزوده که هنوز چند روزی از قتل احمد ولی کرزی، برادر رئیس جمهوری نگذشته بود که مهاجمان مسلح جان محمد خان، فرد نزدیک و مورد اعتماد آقای کرزی را در خانه اش کشتند. به باور هشت صبح، این ترورها برای "تنها و بی‌کس ساختن" آقای کرزی صورت گرفته است.

سرمقاله نویس هشت صبح افزوده که اگر اقتدار آقای کرزی محدود به چند شخصیت شناخته شده نباشد و مردم را هم در بر بگیرد، چنین تهدیدها وجود نخواهد داشت، ولی حالا با قتل این افراد نگرانی‌های امنیتی در میان مردم افزایش یافته است و تروریستها به "حربه تبلیغاتی" دست یافته اند.

نویسنده مدعی شده است که پشت این عملهای تروریستی دست سازمان اطلاعات پاکستان است و مقامهای دولتی هم معمولا در چنین موارد می‌گویند که چنین طرحهای تروریستی در آن سوی مرز برنامه ریزی می‌شوند، اما برای مقابله با این برنامه‌ها هماهنگی لازم وجود ندارد.

ماندگار قتل جان محمد خان را "ادامه حذف چهره‌های مقاومت" دانسته و افزوده که "گلچین" کردن او از میان مشاوران آقای کرزی و والیان پیشین، نشان می‌دهد که "تلاشها برای برداشتن چهره‌هایی با دیدگاههای مشخص و مشابه جریان دارد".

جریان مقاومت به گروههای ضدطالبان گفته می‌شود که در سالهای نیمه دوم دهه نود میلادی علیه طالبان می‌جنگیدند. این گروهها از گروههای عمده جهادی و به "اتحاد شمال" هم معروف هستند.

ماندگار نوشته که جان محمد خان از چهره‌های فعال در دوران مقاومت ضدطالبان در جنوب بود و تحت فرمان احمد شاه مسعود، فرمانده فقید مجاهدین سابق مشکلاتی را برای طالبان به وجود آورده بود و به همین دلیل طالبان او را به اسارت گرفتند و سه سال بعد او در بدل آزادی چند تن از اعضای گروه طالبان آزاد شد.

نویسنده در ادامه افزوده که قتل جان محمد خان در پی ترور شماری از فرماندهان مجاهدین سابق مانند ژنرال داوود داوود، عبدالرحمان سیدخیلی، شاه جهان نوری و ژنرال خان محمد خان صورت گرفته و این نشان می‌دهد که "سیاست حذف مهره‌های موثر ضدطالبان" در شمال و جنوب ادامه دارد.

به باور ماندگار، شدت یافتن ترور چهره‌های ضدطالبان در آستانه انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی، "به طور قطع می‌تواند بر وضعیت تاثیر منفی بگذارد" و این در حالی است که به نظر نویسنده، نیروهای امنیتی هم نمی‌توانند از این چهره‌های محافظت کنند.

آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته که طالبان بر اساس "برنامه پاکستان" قتلهای قبیله‌ای را آغاز کرده‌اند تا زمینه اجرایی شدن این برنامه را هموار کنند. به نظر نویسنده، طالبان تلاش دارند همزمان با آغاز برنامه انتقال مسئولیت امنیتی، با قتل رهبران قومی، سیاسی و مذهبی برتری نظامی خود را ثابت کنند.

روزنامه هشدار داده است که اگر طالبان به چنین هدفی دست یابند، این امر می‌تواند برای آینده نظام "خطرناک" خواهد بود و دلیل آن این است که در آن صورت مردم به این نتیجه خواهند رسید که طالبان بر اوضاع افغانستان مسلط شده‌اند.

آرمان ملی تاکید کرده که دولت باید شمار نیروهای امنیتی و ایست‌های بازرسی را در پایتخت افزایش دهد و این نیروها برای مقابله با حملات طالبان بیشتر از گذشته آماده شوند تا این گروه نتواند با حملات خود "رعب و وحشت" را بر دلهای مردم مستولی کنند.

چراغ قتل جان محمد خان و هاشم وطن‌وال را ناشی از "ضعف اطلاعاتی" نهادهای امنیتی دانسته و افزوده که وقتی مردم می‌بینند که هیچ کسی و در هیچ مقامی "محفوظ نیست"، اعتماد خود نسبت به آینده و توانایی‌های نیروهای امنیتی را از دست خواهند داد.

روزنامه با لحن طعنه‌آمیزی نوشته که اداره امنیت ملی افغانستان به جای جمع کردن آثار بجا مانده از حملات تروریستی و پاسخ دادن به رسانه‌ها و خاموش کردن خشم مقامها، باید رویکردهای حرفه‌ای در پیش گیرد، ضعفهای اطلاعاتی خود را بررسی کند و چالشها را از سر راه خود بردارد.

چراغ در ادامه سرمقاله خود این پرسش را مطرح کرده که آیا طالبان بر اساس تجربه‌های سیاسی-نظامی خود موفق به ترور شخصیت‌های مهم می‌شوند یا عناصری در دستگاه‌های امنیتی افغانستان و سازمانهای جاسوسی کشورهای همسایه هستند که به آنها کمک می‌کنند.

به نظر نویسنده چراغ، با ردیف کردن حملاتی مانند حمله به خانه جان محمد خان درمی‌یابیم که گروه طالبان به وسیله "سازمانهای اطلاعاتی کشورهای مغرض" آموزشهای حرفه‌ای دیده و هدف مشترک آنها "ایجاد وحشت" در میان مردم و مسئولان دولتی افغانستان است.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که قتل جان محمد خان در راستای "ناامن‌سازی" شهرها و ولایتهای افغانستان صورت گرفته و گروه طالبان تلاش دارد که همزمان با آغاز برنامه انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغانستان این برنامه را مختل سازند.

به نظر نویسنده طالبان تلاش دارند که در سالی "سرنوشت‌ساز" در افغانستان، وضعیت سیاسی و نظامی خود را بهبود بخشند و با ضربه زدن به دولت افغانستان، توجه مردم و کشورهای دخیل در قضیه افغانستان را به خود جلب کنند. روزنامه افزوده که این گروه امسال "با برنامه‌تر" از دولت عمل می‌کند.

سردبیر روزنامه افغانستان تاکید کرده که حالا زمان آن فرا رسیده که دولتمردان افغانستان "پرده غفلت" را کنار زده و سیاست واقعبینانه‌تری را در مورد طالبان در پیش گیرند و برای تقویت اعتماد مردم نسبت به دولت تلاشهای بیشتری به خرج دهند.

همین روزنامه در گزارشی نوشته که مردم بامیان، جایی که برنامه انتقال در آن جا آغاز شد، سه چراغ نفتی را به گونه نمادین به رئیس جمهوری، وزیر آب و برق و رئیس کمیسیون هماهنگی برنامه انتقال تحفه دادند و فاروق وردک، وزیر آموزش و پرورش افغانستان این چراغ‌ها را تحویل گرفت.

ساکنان بامیان به دلیل آن چه که کم‌توجهی دولت به بازسازی این ولایت خوانده شده، انتقاد دارند و چند ماه پیش هم یک چراغ بزرگ نفتی را در میدانی در مرکز بامیان در به اعتراض به عدم دسترسی خود به نیروی برق نصب کردند.

مطالب مرتبط