لشکرگاه به نیروهای امنیتی افغانستان سپرده شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ناتو مسئولیت های امنیتی یکی از ناآرام ترین شهرهای جنوب افغانستان را به نیروهای امنیتی این کشور واگذار کرده است.

شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، سومین منطقه افغانستان است که مسئولیت های امنیتی آن پس از ولایت بامیان و شهر مهترلام، مرکز ولایت لغمان، به نیروهای افغان سپرده می شود.

در مقایسه با بامیان و مهترلام، شهر لشکرگاه شاهد نا امنی های بیشتری بوده است و ناظران باور دارند که حفظ امنیت و آرامش آن، چالش بزرگی برای نیروهای امنیتی افغانستان محسوب می شود.

همزمان، درگیری در ولایت قندهار در جنوب افغانستان، منجر به کشته شدن سه مامور پلیس شده است.

مقامات محلی در قندهار گفته اند که درگیری حدود یک ساعت دوام داشته است.

گفته شده است که فرمانده محلی پلیس در قندهار در میان کشته شدگان این حادثه است.

حق نشر عکس Getty
Image caption لشکرگاه از نا آرام ترین شهرهای جنوب افغانستان بوده است

تهدید طالبان

در میان نگرانی های امنیتی، مقامات دولتی برای شرکت در مراسم رسمی انتقال مسئولیت های امنیتی، به لشکرگاه رفته اند و گزارش شده که تدابیر امنیتی گسترده ای در این شهر به اجرا گذاشته شده است.

با آنکه شهر لشکرگاه اخیرا نسبتا آرام بوده است، اما تحلیلگران می گویند گروه های شورشی مخالف دولت هنوز در این منطقه و اطراف لشکرگاه فعال هستند.

روز دوشنبه، یک پاسگاه پلیس در نزدیکی شهر لشکرگاه مورد حمله قرار گرفت و هفت پلیس در این واقعه جان خود را از دست دادند.

روز شنبه این هفته نیز یک سرباز بریتانیایی در همین منطقه کشته شد و گزارش شده که فرد مهاجم، لباس ارتش افغانستان به تن داشته است.

از ده هزار سرباز بریتانیایی که در افغانستان حضور دارند، اکثر آنان در ولایت هلمند مستقر هستند و انتقال مسئولیت های امنیتی لشکرگاه به نیروهای افغان، گام مهمی در تکمیل ماموریت این سربازان پنداشته می شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تامین امنیت لشکرگاه، چالش بزرگی برای نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود

بریتانیا قرار است در پایان سال ۲۰۱۴ به حضور نظامی خود در افغانستان پایان دهد اما مقامات این کشور تاکید دارند که نیروهای بریتانیایی، همانند سایر کشورهای عضو ناتو، در آموزش نیروهای افغان مشارکت خواهند داشت.

برخی اعضای پارلمان بریتانیا چند روز پیش هشدار دادند که خروج کامل سربازان بریتانیایی از افغانستان، می تواند برای بقیه نیروهای ناتو که در این کشور مستقر هستند، "خطرناک" باشد.

قرار است ظرف روزهای آینده، مسئولیت های امنیتی ولایت کابل (به جز ولسوالی سروبی)، شهر مزار شریف، شهر هرات و ولایت پنجشیر نیز به نیروهای افغان سپرده شود.

مطالب مرتبط