طالبان: ملا عمر زنده است، سایتهای ما هک شده بود

حق نشر عکس Reuters
Image caption طالبان گفته اند که "استخبارات دشمن" سایت آنها را هک کرده است

سخنگویان طالبان گزارشها در مورد مرگ ملا محمد عمر، رهبر این گروه را رد کرده اند.

بامداد چهارشنبه، ۲۹ سرطان/تیر (۲۰ ژوئیه)، یکی از سخنگویان گروه طالبان اعلام کرد که خبر درگذشت ملا عمر، رهبر این گروه، نادرست است و خبری که به نقل از پیامک ارسالی در این زمینه که توسط تلفن همراه (موبایل) مورد استفاده او انتشار یافته بود صحت ندارد.

پیشتر، برخی منابع خبری به نقل از پیامک ارسالی از طریق یک شماره تلفن همراه مورد استفاده سخنگویان طالبان گزارش کرده بودند که "شورای رهبری امارت اسلامی افغانستان" درگذشت ملاعمر را اعلام کرده است.

در اطلاعیه رسمی طالبان، مرگ ملا محمد عمر در نتیجه بیماری قلب گزارش شده بود.

با ا نتشار این خبر، یک سخنگوی طالبان به بی بی سی گفت که تلفن های همراه و سایت های اینترنتی و نشانی های ایمیل آنها هک شده است و افزود: "ادارات استخباراتی دشمن سایت ما و شماره تلفن ما را هک کردند و به همه پیام فرستادند."

این سخنگوی طالبان گفت که این گروه سایت انترنتی خود را به شکل موقت مسدود کرده است.

در پیامهای که از نشانی طالبان به زبانهای پشتو، انگلیسی و عربی منتشر شد، آمده بود که ملا محمد عمر جان سپرده و طالبان بلافاصله، "گل آغا" از نزدیکان ملا عمر را به جای او تعیین کرده اند.

براساس این اعلامیه، گل آغا مسئول سابق مالی طالبان و از افراد نزدیک به ملا محمد عمر بوده است.

سخنگوی طالبان به بی بی سی گفت که ملا محمد عمر در حال حاضر در افغانستان است و "در صحت کامل" بسر می برد.

ظرف سالهای اخیر، گزارش موثقی در مورد وضعیت صحی و محل زندگی ملا عمر که طالبان از او به عنوان "امیر المومنین" یاد می کنند، در دست نبوده است هر چند مسئولان استخباراتی افغانستان پیش از این گفته بودند که ملا عمر در مناطقی در پاکستان زندگی می کند.

تحلیلگران باور دارند که پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده در پاکستان، آمریکا تلاش خود را بر بازداشت و یا کشتن ملا عمر، رهبر طالبان، متمرکز کرده است.

در همانحال، برخی ناظران در مورد اینکه ملا عمر توانسته باشد تا کنون نفوذ خود را در گروه طالبان به همان میزان سابق حفظ کرده باشد ابراز تردید می کنند اما کسانی از اعضای طالبان همچنان تاکید دارند که دستورهای خود را از ملاعمر دریافت می کنند.

مطالب مرتبط