روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۹ سرطان

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی سفر آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان به کابل پرداخته اند.

آقای زرداری روز سه شنبه، ۲۸ سرطان/تیر به کابل سفر کرد و ضمن اظهار همدردی با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مورد کشته شدن برادر او در هفته گذشته، در باره مسائل تجاری، روابط دو جانبه و مبارزه مشترک با تروریسم گفتگو کرد.

هشت صبح با لحن طعنه آمیزی آقای زرداری را رئیس جمهوری "نام نهاد" خوانده و افزوده که او ظاهرا از "سازمان دهی قتل شخصیت های ملی افغانستان" خبر ندارد و مثل اینکه او از موشک‌پرانی مناطق شرقی افغانستان از خاک کشورش و توقف کانتینرهای کالاهای تجاری افغانستان در پاکستان هم بی‌خبر بود.

مقامهای امنیتی گفته که در هفته‌های اخیر صدها موشک از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان شلیک شده که در اثر آن بیش از ۴۰ تن کشته و دهها تن دیگر زخمی شده‌اند، اما مقامهای پاکستانی این ادعا را تکذیب کرده‌اند.

به نوشته هشت صبح، به نظر می‌رسد که آقای زرداری از خیلی چیزها آگاهی ندارد و تنها عنوان او رئیس جمهوری است و قدرت اصلی در پاکستان به دست نظامیان این کشور است که سیاست خارجی و استراتژی دولت پاکستان را تعیین می‌کنند.

هشت صبح افزوده که سفر آقای زرداری به کابل تنها برای "رد گم کردن" وضعیت صورت گرفته و نه برای اظهار همدردی با آقای کرزی در مورد کشته شدن احمد ولی کرزی برادر او تا بگوید که "ما (در قتل او دخیل) نبودیم، بی‌تقصیریم و بی‌خبر".

چراغ در سرمقاله خود سفر آصف علی زرداری، سفر رئیس جمهوری پاکستان به کابل را نقد کرده و نوشته که این سفر "دارویی برای زخمهای ما نیست" و در عین حال موشک‌پرانی از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان همچنان ادامه دارد.

به باور نویسنده، تلاشهای دولت افغانستان در چند سال گذشته برای جلب حمایت پاکستان از روند مصالحه با شورشیان در افغانستان "نتایج مثبتی در قبال نداشته است"، بلکه در عوض جبهه‌های تازه‌ای در جنگ افغانستان گشوده شده و سیاست‌های "ضدصلح" از سوی اسلام آباد روی دست گرفته شده است.

چراغ افزوده که دلیل این امر در این است که دولت پاکستان یا به دلیل مشکلات گسترده داخلی و خارجی در زمینه‌های امنیتی، اقتصادی و اجتماعی عملا توانایی خود برای حمایت از روند مصالحه میان دولت افغانستان و شورشیان را از دست داده یا اصلا چنین توانایی نداشته است.

آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته در حالی که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی، از گروه‌های تروریستی در قتل مقامهای دولتی افغانستان حمایت می‌کند، رئیس جمهوری پاکستان با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در کابل گفتگوی سری می‌کند.

روزنامه طالبان را "سربازان آی‌اس‌آی" خوانده و مدعی شده که آی‌اس‌آی طالبان را برای قتل مقامهای دولتی و از جمله احمد ولی کرزی برادر حامد کرزی، جان محمد خان مشاور آقای کرزی و هاشم وطن‌وال عضو مجلس نمایندگان افغانستان تشویق کرده است.

به نظر آرمان ملی، آقای زرداری با آقای کرزی چه دیدار علنی داشته باشد و چه دیدار پشت درهای بسته، بیشتر مردم افغانستان و آگاهان سیاسی می‌دانند که او چه مسائلی را در این دیدارها می‌کند. نویسنده افزوده که موضوع اصلی مورد نظر آقای زرداری این است که آمریکایی‌ها از منطقه بیرون شوند و آنگاه کشورهای منطقه در زمینه تامین صلح همکاری خواهند کرد.

نویسنده اما تاکید کرده که آقای کرزی "فریب" آقای زرداری را نخورد، زیرا قدرت اصلی در پاکستان در دست ژنرالان ارتش و آی‌اس‌آی است و دولت غیرنظامی این کشور صلاحیتی ندارد. به نظر آرمان ملی، قتل‌های زنجیره‌ای در افغانستان نشان می‌دهد که تغییری در سیاست نظامیان پاکستانی وارد نشده است.

روزنامه افغانستان نوشته که افغانستان و پاکستان وجوه مشترک بسیاری دارند و هر دو کشور "خط مقدم" جبهه جنگ علیه تروریسم هستند و هر دو کشور از فعالیت‌های تروریستی آسیب دیده‌اند. به نوشته روزنامه، هر چند روابط هر دو کشور گاهی پرتنش شده، ولی مشکلات یک دیگر را با هم حل کرده‌اند.

سرمقاله‌نویس روزنامه افزوده که اخیرا موشک‌پرانی‌هایی از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان صورت گرفته و دولت افغانستان گفته که حلقاتی هستند که قصد دارند روابط دو کشور را بهم بزنند. به نظر نویسنده، بعید نیست که چنین حلقاتی وجود داشته باشند.

روزنامه افغانستان در ادامه مطلب نوشته که هر چند سفرهای سران دو کشور در ماههای گذشته به کشورهای یک دیگر برای حل مشکلات و میان دو کشور نتایج چندانی در پی نداشته، اما امیدواری وجود دارد که مقامهای افغانستان و پاکستان گامهای جدی‌تری برای رفع بدگمانی‌ها میان دو کشور بردارند.

اراده در سرمقاله خود نوشته در این روزها که امتحانهای مکتب‌ها (مدرسه‌ها) آغاز شده، دانش‌آموزان نیاز به آرامش دارند، ولی وضعیت امنیتی طوری است که نه تنها حواس دانش‌آموزان جمع است که همه شهروندان نه روز نفس راحتی می‌کشند و نه شب خواب راحت دارند.

به نوشته روزنامه، مردم افغانستان بین دو سنگ آرد می‌شوند؛ از یک سو آسیب عملیات نیروهای ناتو علیه شورشیان به آنها هم می‌رسد و از سوی دیگر حملات انتحاری شورشیان از مردم قربانی می‌گیرد. نویسنده پرسیده که آخر ملت افغانستان چه مرتکب چه جرمی شده است.

اراده افزوده که در این روزها یک سو نیروهای بین‌المللی روند خروج سربازان خود از افغانستان را آغاز کرده و از سوی دیگر شورشیان به حملات خود شدت بخشیده اند و به ویژه دست به ترور شخصیت‌های بانفوذ و شناخته شده سیاسی، نظامی و اجتماعی می‌زنند.

به باور سرمقاله نویس اراده، اگر "توازن قوا" در حدی نباشد که جلو حملات شورشیان گرفته شود، در آن صورت نباید با خروج سربازان خارجی از افغانستان در زمان انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان موافقت شود. به نظر اراده نیروهای داخلی سلاح تجهیزات کافی برای به دوش گرفتن چنین مسئولیتی در اختیار ندارند.

مطالب مرتبط