خشونت های تازه در مزار شریف و قندهار ۹ کشته بجا گذاشت

مزار شریف حق نشر عکس AP
Image caption کمتر از سه ماه پیش در پی حمله دفتر سازمان ملل هشت نفر از کارکنان این دفتر کشته شدند.

پلیس در شهر شمالی مزار شریف گفته که در پی یک انفجار انتحاری، چهار غیرنظامی کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شده اند.

شیر جان درانی، سخنگوی پلیس بلخ گفته است که این انفجار روز چهارشنبه، ۲۹ سرطان/تیر در خیابانی در منطقه پر ازدحام "دشت شور" در شمال شهر مزار شریف روی داد.

به گفته آقای درانی فرد بمبگذار دوچرخه بمبگذاری شده خود را در وقت پر رفت و آمد در این خیابان منفجر کرد.

گفته شده است که در میان افراد زخمی زنان و کودکان هم دیده می شوند.

در نزدیک محل حادثه هیچ مرکز دولتی وجود ندارد.

شهر مزار شریف از شهرهای آرام افغانستان است و در سالهای اخیر کمتر شاهد وقوع حوادث امنیتی بوده است.

مزار شریف یکی از هفت شهر و منطقه ای است که مسئولیت تامین امنیت آن از نیروهای بین المللی به نیروهای داخلی واگذار می‌شود.

پیش از این مسئولیت امنیتی بامیان در مرکز، مهترلام در شرق و لشگرگاه در جنوب افغانستان به نیروهای افغان واگذار شده است.

این برنامه تا دو روز دیگر در شهر مزار شریف هم به اجرا گذاشته خواهد شد.

مسئولیت امنیتی ولایت های پنجشیر، کابل (به استثنای ولسوالی/شهرستان سروبی) و شهر هرات در غرب افغانستان هم به نیروهای افغان واگذار خواهد شد.

درگیری در شهر قندهار

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption یک هفته پیش یک بمبگذار انتحاری در محل ترحیم احمد ولی کرزی، برادر حامد کرزی در این مسجد، رئیس شورای علمای قندهار را کشت.

در همین حال در پی درگیری میان دو فرد مسلح و نیروهای پلیس در شهر قندهار در جنوب افغانستان یک افسر ارشد پلیس به همراه دو مامور پلیس کشته شده اند.

ژنرال عبدالرازق، فرمانده پلیس قندهار گفته است که این دو نفر وابسته به گروه طالبان بوده و در خانه‌ای در نزدیک فرماندهی پلیس حوزه (منطقه) اول پلیس قندهار با پلیس درگیر شدند.

به گفته او، درگیری زمانی آغاز شد که ماموران پلیس قصد داشتند برای بازرسی وارد این خانه شوند، اما با مقاومت دو فرد مسلح مواجه شدند.

اما رسانه های محلی در افغانستان گزارش داده اند که این فرد با اسلحه سبک و راکت آر پی جی مسلح بودند و مرکز پلیس حوزه اول را هدف حمله قرار دادند.

فرمانده پلیس قندهار گفته است که در اثر این درگیری هر دو فرد مسلح کشته شدند و فرمانده پلیس حوزه اول قندهار هم در محل درگیری حضور داشته کشته شد. او افزوده است که دو مامور دیگر پلیس هم در این درگیری کشته شدند.

به گفته ژنرال عبدالرازق، این درگیری دو ساعت ادامه داشته و در جریان آن شش غیرنظامی هم زخمی شده‌اند.

اما یک منبع در بیمارستان میر ویس در شهر قندهار گفته که ۹ فرد زخمی در پی این درگیری به این بیمارستان منتقل شده اند. به گفته این منبع، دو تن از زخمیان پلیس و هفت نفر دیگر غیرنظامی هستند.

قندهار از مناطق ناامن در جنوب افغانستان است.

در روز ۲۱ سرطان/تیر احمد ولی کرزی، برادر رئیس جمهوری و رئیس پرنفوذ شورای ولایتی قندهار در شهر قندهار به دست فرمانده محافظان خود کشته شد.

هنوز هیچ گروهی به صورت رسمی مسئولیت حوادث مزار شریف و قندهار را به دوش نگرفته، اما معمولا مقامهای افغان گروه طالبان و دیگر گروه های همسو با آن را مسئول چنین حوادثی می‌دانند.

طالبان در چند روز اخیر تلاش کرده‌اند که روند انتقال مسئولیت امنیتی را مختل کنند و نیروهای امنیتی افغانستان را ناتوان نشان دهند.

مطالب مرتبط