مسئولیت های امنیتی هرات به نیروهای افغان واگذار شد

پلیس هرات حق نشر عکس AFP
Image caption شک و تردیدهایی در مورد توانایی نیروهای امنیتی افغانستان وجود دارد

مسئولیت های امنیتی شهر هرات، در غرب افغانستان، رسما به نیروهای امنیتی افغان سپرده شده است.

هرات با ایران مرز مشترک دارد و از ولایات بزرگ و کلیدی افغانستان محسوب می شود.

فرماندهی ناتو در غرب افغانستان بدست سربازان ایتالیایی است. ایتالیا در هرات حدود چهار هزار سرباز دارد.

انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان در هرات، محدود به شهر هرات است و ناتو کماکان در ولسوالی های این ولایت حضور خواهد داشت.

انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان در هفت منطقه افغانستان، در حالی صورت می گیرد که نگرانی ها در مورد ظرفیت نیروهای امنیتی این کشور به شدت وجود دارد.

تحلیلگران امور نگران هستند که با واگذاری مسئولیت های بیشتر امنیتی به نیروهای افغان، شهرهای افغانستان با تهدید بیشتر گروه های شروشی قرار بگیرند.

اما مقامات افغان می گویند، جامعه جهانی با افغانستان را در زمینه بلند بردن ظرفیت نیروهای امنیتی این کشور همکاری می کند.

اشرف غنی احمدزی، رئیس کمیسیون ویژه انتقال مسئولیت های امنیتی که برای شرکت در مراسم رسمی انتقال به هرات رفته، گفته است که قرار است تا سال 2014 که روند انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان تکمیل می شود، بیست میلیارد دلار از سوی جامعه جهانی برای تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان مصرف شود.

آقای احمدزی گفت که از این پول، حدود یک میلیارد دلار آن به ظرفیت سازی در نیروهای امنیتی هرات مصرف خواهد شد.

'محموله های سلاح'

شماری از ولسوالی های هرات، از جمله شیندند، شاهد فعالیت گروه های شورشی بوده است و نگرانی دیگری که در مورد هرات، ولایت هم مرز با ایران، برای دپلماتهای غربی وجود دارد، گزارشهای در مورد همکاری حلقاتی در ایران با شورشیان مخالف دولت افغانستان است.

حق نشر عکس afp
Image caption ناتو باور دارد حلقاتی در ایران به طالبان در افغانستان سلاح می فرستند

ناتو چندین بار گزارش کرده است که محموله های سلاح با علامت گذاری ایران، در غرب افغانستان یافت شده است که به شکل غیرقانونی به این کشور انتقال یافته و قرار بود در اختیار طالبان قرار گیرد.

ایران این گزارشها را تکذیب کرده است، اما مقامات این کشور، همواره با حضور نیروهای خارجی در افغانستان مخالفت شدید نشان داده و از حضور آمریکا در افغانستان، به عنوان یک حرکت "اشغالگرانه" یاد کرده اند.

مقامات محلی در هرات، در مراسم انتقال مسئولیت های امنیتی شهر هرات به نیروهای افغان، از نیروهای خارجی خواسته اند تا همکاری خود را با مقامات این ولایت برای "قطع مداخلات بیرونی" ادامه دهند.

عبدالظاهر فیض زاده، رئیس شورای ولایتی هرات اگرچه از کشور خاصی نام نبرد، اما گفت که برخی از کشورهای همسایه برای برهم زدن آرامش افغانستان، در امور داخلی این کشور مداخله می کنند و از ناتو خواست تا پس از انتقال مسئولیت های امنیتی هرات نیز، به این موضوع توجه داشته باشد.

هرات، پس از ولایت بامیان، شهر مهترلام، مرکز ولایت لغمان و شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، چهارمین منطقه افغانستان است که مسئولیت های امنیتی آن به نیروهای افغان سپرده می شود.

ولایات کابل و پنجشیر و شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ از دیگر مناطق افغانستان هستند که قرار است ظرف روزهای آینده به این برنامه بپیوندند.

مطالب مرتبط