روزنامه های کابل: شنبه، اول اسد

Image caption برنامه واگذاری مسئولیت تامین امنیت-روزنامه افغانستان، علیزاده

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به تحلیل و بررسی موضوع واگذاری مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی پرداخته اند.

در یک هفته گذشته مسئولیت تامین امنیت ولایت بامیان و شهرهای مهترلام، لشکرگاه و هرات به نیروهای افغان واگذار شده و قرار است که این برنامه در شهرهای مزار شریف و کابل و ولایت پنجشیر هم به اجرا گذاشته شود.

روزنامه افغانستان نوشته با این که مسئولیت امنیتی مناطق مختلف افغانستان با "خوشبینی" مقامهای داخلی و خارجی به نیروهای داخلی واگذار می شود، اما کمتر کسی از شهروندان افغانستان پیدا می شود که در مورد آینده وضعیت امنیتی کشور خود نگرانی نداشته باشد.

به نظر نویسنده، گروه طالبان با گروه القاعده روابط دیرینه دارد و با شیوه کاملا خشونت آمیز دست به فعالیت های تروریستی می زند و هنوز هم طالبان و گروه های همسو با آن با "افراطگرایی و رویکردهای قومگرایانه" خود خطر جدی برای امنیت افغانستان هستند.

سرمقاله نویس افغانستان افزوده که برنامه آشتی با طالبان هم با همه هزینه هنگفتی که در پی داشته، هیچگاه مورد قبول این گروه واقع نشده و این گروه ثابت کرده که تقسیم بندی افراد وابسته به گروه طالبان به "تندرو و میانه رو" هم درست نیست.

این روزنامه با این تحلیل در ادامه تاکید کرده تا زمانی که نیروهای بین المللی در افغانستان حضور دارند، سرکوب گروه طالبان و پایگاهها و مخفیگاههای آن در افغانستان در اولویت قرار داشته باشد تا زمینه برای واگذاری مسئولیت تامین به نیروهای افغان بیشتر فراهم شود. چراغ با اشاره به این که تهدیدهای تروریستی در افغانستان "ریشه خارجی دارد"، نوشته که همسایگان این کشور به شیوه های "تعریف شده و تعریف نشده و از نشانی برادر و دوست" در امور افغانستان "مداخله" می کنند.

به نظر این روزنامه، در مساله واگذاری مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی، کمک های میلیاردی به دولت افغانستان مهم نیست، بلکه مهم این است که رویکردهایی در پیش گرفته شود که آسیب پذیری دولت کابل از "تهدیدهای غیرقابل پیشبینی همسایگان" کاهش یابد.

چراغ تاکید کرده که چالشهای موجود بر سر راه دولت افغانستان و از جمله کشمکشها در درون نظام، دشواریها در تجهیز و تقویت نیروهای مسلح و اختلافها میان دولت افغانستان و متحدان بین المللی آن باید کاهش یابد تا توانایی های دولت افغانستان برای مقابله با مشکلات امنیتی-سیاسی افزایش یابد.

هشت صبح اظهارات اخیر یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان را که گفته "ما بخشی از راه حل هستیم و بخشی از مشکل نیستیم"، نقد کرده و آن را "گمراه کننده و غیرصادقانه" خوانده است. به نظر نویسنده، آقای گیلانی در پی "پرده اندازی بر روی سیاست های خرابکارانه" دولت پاکستان است.

اخیرا آقای گیلانی در گفتگویی با خبرگزاری رویترز این اظهارات را بیان داشته و گفته است که او به طور منظم با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفتگو می کند تا "سوء تفاهمی" در روابط دو کشور بر سر مسائل مرزی به میان نیاید.

هشت صبح مدعی شده که "نظامیان حاکم بر پاکستان" همواره حل مشکلات افغانستان را منوط به تحقق خواستهای پاکستان در این کشور دانسته و پاکستان در ۶۰ سال گذشته "پیوسته مخالف صلح و ثبات و حاکمیت ملی در افغانستان بوده است".

به نظر این روزنامه، نظامیان پاکستان می خواهند افغانستان "حریم امن سیاسی" پاکستان باشد و قصد دارند که با سهیم شدن طالبان در قدرت از طریق آشتی با دولت افغانستان، به این هدف خود برسند. هشت صبح در مقاله ای دیگر پاکستان را "بخشی از مشکل" در قضیه افغانستان خوانده است.

راه نجات در سرمقاله خود تاکید کرده که با واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان، باید صلاحیت تصمیم گیری به طور واقعی به افغانها سپرده شود و به مساله آموزش نیروهای مسلح افغانستان هم به صورت جدی توجه شود و از هر نوع برخورد سطحی در این مورد اجتناب شود.

این روزنامه هشدار داده که اگر به مساله تجهیز و تقویت نیروهای مسلح افغانستان گامهای اساسی برداشته نشود و به مسائل ضروری واگذاری مسئولیت امنیتی توجه نشود، بیم آن وجود دارد که پیامد این مساله "برعکس" شود و اداره امور دوباره به دست خارجی ها افتد.

اراده نوشته که "ظاهر قضایا" به گونه ای ترتیب یافته که انگار مناطقی که مسئولیت امنیتی آنها به نیروهای افغان واگذار می شود، به امنیت کامل رسیده و اینک نیروهای افغان هم آموزشهای لازم دیده و تهدیدی متوجه مردم نیست و مسئولیت امنیت این مناطق به افغانها سپرده می شود.

به باور روزنامه اما "واقعیت چیز دیگری است" و حضور نیروهای خارجی در مناطق مختلف افغانستان خود باعث حساس شدن "تندروان پاکستانی و متحجران داخلی" شده و زمینه ناامنی را افزایش داده است. روزنامه پرسیده که خارجی ها کدام امنیت را تامین کرده اند که امروز می خواهند مسئولیت آن را به افغانها واگذار کنند.

اراده افزوده که "ناامنی ها افزایش یافته، مخالفان بیش از حد تصور نیرومند شده اند، فساد اداری بیداد می کند، قوای سه گانه هرکدام در پی بی‌اعتبار ساختن یک دیگر هستند و حضور پاکستانیهای بی‌تذکره (شناسنامه) آینده کشور را تهدید می کند".

مطالب مرتبط