مسئولیت امنیتی مزار شریف به نیروهای افغان واگذار شد

از راست: بسم الله محمدی وزیر داخله، عطا محمد نور والی بلخ و اشرف غنی احمدزی رئیس کمیسیون هماهنگی برنامه انتقال حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption در مراسم انتقال مسئولیت امنیتی در شهر مزار شریف شماری از مقامهای ارشد دولت افغانستان حضور داشتند.

نیروهای بین المللی تحت فرمان سازمان ناتو در افغانستان مسئولیت تامین امنیت شهر شمالی مزار شریف را به نیروهای داخلی این کشور واگذار کردند.

برنامه واگذاری مسئولیت تامین امنیت روز ۲۶ سرطان/تیر از ولایت بامیان آغاز شد و پس از آن مسئولیت تامین امنیت شهرهای مهترلام در شرق، لشکرگاه در جنوب و هرات در غرب افغانستان به ارتش و پلیس افغانستان واگذار شده است.

مزار شریف، مرکز ولایت بلخ، که روز شنبه، اول اسد/مرداد شاهد اجرای برنامه انتقال مسئولیت امنیتی بود، بزرگترین شهر در شمال افغانستان است که امنیت آن در چند سال اخیر نسبتا خوب بوده است.

عطا محمد نور، والی بلخ در مراسم رسمی واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان در شهر مزار شریف، اجرای این برنامه در این شهر را "تشریفاتی" خواند و گفت که این نیروها پیش از این هم چنین مسئولیتی را به عهده داشته اند.

او افزود که با اعلام انتقال مسئولیت امنیتی تغییری در وضعیت امنیتی مزار شریف به وجود نخواهد آمد، اما اگر در مورد آینده آن در درازمدت، توجه جدی نشود، احتمال دارد که نیروهای امنیتی با چالشها و مشکلاتی روبرو شوند.

آقای نور هشدار داد در صورتی که نیروهای امنیتی محلی تجهیز و تقویت نشوند، احتمال نفوذ گروههای تروریستی که به گفته او تحت حمایت پاکستان هستند، در شمال و به ویژه شهر مزار شریف وجود دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption فرماندهی نیروهای بین المللی در مزار شریف به عهده یک ژنرال آلمانی است.

والی بلخ گفت: "هرچند حالا با انجام این روند تغییری در عرصه کاری ما نخواهد آمد، ولی در دراز مدت بلخ می تواند آسیب پذیرشود، چرا که برخی از گروهها و کشورهای همسایه، مانند پاکستان تلاش دارند وضعیت این منطقه را نیز خراب کنند."

او شبکه حقانی را به عنوان یکی از این گروه ها یاد کرد که تحت فرمان سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی از فرماندهان اصلی شورشیان افغان است.

ادعاهایی وجود دارد که این شبکه با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی، روابط نزدیکی دارد، اما مقامهای پاکستانی این ادعاها را به شدت رد کرده اند.

روز چهارشنبه گذشته، ۲۹ سرطان/تیر یک بمبگذار انتحاری در خیابانی در منطقه "دشت شور" در شمال شهر مزار شریف مواد منفجره جاگذاری شده در دوچرخه حامل خود را منفجر کرد و باعث کشته شدن دست کم سه غیرنظامی و زخمی شدن چند تن دیگر شد.

در شهر مزار شریف سربازان آمریکایی و آلمانی مستقر هستند و فرماندهی این نیروها به عهده یک ژنرال آلمانی است.

روز جمعه، ۳۱ سرطان/تیر گیدو وسترو وله، وزیر خارجه آلمان هم برای بررسی واگذاری مسئولیت تامین به نیروهای داخلی افغانستان به مزار شریف سفر کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption مزار شریف از شهرهای شمالی و آرام افغانستان است.

او در نشست مشترک خبری با مقامهای افغان در این شهر گفت که آلمان به کمک های خود به افغانستان و به ویژه مناطق شمالی این کشور تا بعد از سال ۲۰۱۴ هم ادامه خواهد داد.

براساس برنامه اعلام شده، مسئولیت امنیتی در سراسر افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی از نیروهای بین المللی به نیروهای داخلی واگذار خواهد شد.

همزمان برنامه خروج نیروهای خارجی از افغانستان هم به اجرا گذاشته خواهد شد. نیروهای آمریکایی و برخی کشورهای دیگر روند خروج تدریجی خود را از همین حالا آغاز کرده اند.

قرار است در روزهای آینده مسئولیت امنیتی در ولایت کابل (به استثنای ولسوالی/شهرستان سروبی) و ولایت پنجشیر هم به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار شود.

مطالب مرتبط