وزیر کشور ایران: به کارگران افغان محتاجیم

مصطفی محمد نجار حق نشر عکس fars
Image caption وزیر کشور ایران می گوید که 276 هزار دانش آموز افغان در ایران تحصیل می کنند

مصطفی محمد نجار وزیر کشور ایران گفته است اگر نیروی کار افغانها از این کشور بیرون برود، ایران از نظر دستمزدها دچار مشکل خواهد شد.

خبرگزاریهای ایران به نقل از وزیر کشور ایران نوشته است که درحال حاضر ۱۲ در صد کل جمعیت افغانستان در ایران هستند و از این میان ۲۷۶ هزار دانش آموز و حدود یازده هزار دانشجوی افغان در ایران مشغول تحصیل هستند.

آقای نجار این اظهارات را در نشست مشترک روسای کمیسیونهای مجالس ایران و افغانستان اظهار داشته است.

این درحالی است که تحصیل پسران و دختران افغان در بسیاری از استانهای ایران ممنوع است و شماری از آنها در مدرسه های خود ساخته که توسط خود افغانها اداره می شوند، آموزش می بینند.

پیش از این مقام های جمهوری اسلامی بارها از حضور گسترده افغانها در ایران ابراز نارضایتی کرده و خواستار بازگشت آنها به کشور شان شده اند. آقای نجار نیز در اظهارات اخیرش گفته است که افغان هایی که بصورت غیر قانونی وارد ایران شده اند، هر ازگاهی هم خود به درد سر می افتند و هم برای دیگر مهاجران و همچنین ایرانی ها درد سر ساز می شود.

به گفته آقای نجار آنها به دلیل ورود غیرقانونی به ایران نمی توانند پول خود را در بانک بگذارند و یا هم اگر کارفرمایان شان پول آنها را ندهند نمی توانند به دادگاه بروند و از آنها شکایت کنند.

یاد آوری نگرانی همیشگی ایران

وزیر کشور ایران همچنین از حضور نیروهای خارجی در افغانستان انتقاد کرده و گفته است حضور آنها برای تامین امنیت در افغانستان نبود و نتوانستند امنیت و ثبات را در افغانستان برقرار کرده و تولید مواد مخدر را کاهش دهند.

به گفته مصطفی نجار، ۳۸۰۰ تن از نیروهای پلیس ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر که عمدتا در افغانستان تولید می شود، جان خود را از دست داده اند.

وزیر کشور ایران نسبت به توافقنامه استراتژیک بین آمریکا و افغانستان نیز هشدار داده و گفته است امضای چنین سندی "تهدید علیه کشور های منطقه است". پیش از این نیز آقای نجار و همچنین احمد وحیدی در سفرهای جداگانه ای که به افغانستان داشتند، از نگرانی های ایران در مورد توافقنامه آمریکا و افغانستان سخن گفته بودند.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز در دیدارش با آقای کرزی در اواخر ماه گذشته، نسبت به حضور و رفتار نیروهای خارجی در افغانستان انتقاد کرده و آنرا "نقمت" خوانده بود.

امضای پیمان استراتژیک با آمریکا در مجلس افغانستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزرای دفاع و کشور ایران پیش از این نیز با امضای توافقنامه استراتژیک میان افغانستان و آمریکا مخالفت کرده بودند

موضوع امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا در نخستین روز نیمه دوم سال اول کاری مجلس نمایندگان نیز مطرح شد.

شماری از اعضای مجلس گفته اند که ممکن است در پی تیرگی روابط آقای کرزی با آمریکا از امضای این پیمان خودداری کند و با کشورهای دیگر و از جمله روسیه و چین نزدیک شود.

عبدالحبیب اندیوال عضو کمیسیون امور دفاعی مجلس گفت: "نگرانی ما این است که رئیس جمهوری و اطرافیان او می خواهند پایگاه نظامی (آمریکا) در افغانستان وجود نداشته باشد و افغانستان را به (سازمان همکاری های) شانگهای تسلیم کنند."

مجلس برای ارائه توضیحات بیشتر در این مورد روز شنبه (اول اسد/مرداد) زلمی رسول، وزیر خارجه و رنگین دادفر اسپنتا، رئیس شورای امنیت ملی را فراخواند.

آقای رسول گفت که گفتگوها میان افغانستان و آمریکا در باره پیمان استراتژیک ادامه دارد و هنوز توافق بر سر جزئیات آن به دست نیامده است.

آقای اسپنتا از این پیمان به عنوان "قرارداد احتمالی" یاد کرد و گفت: "هیچ نوع تضمینی مبنی بر این که ما حتما چنین قراردادی را امضا خواهیم کرد یا بر سر آن به توافق خواهیم رسید، وجود ندارد."

او افزود که "تمایلی" در دولت های دو کشور برای امضای چنین قراردادی وجود دارد، اما پیشرفتهایی در این زمینه به دست نیامده و "اطلاعات بسیار حیاتی" وجود ندارد که برای مجلس ارائه شود.

به گفته مشاور امنیت ملی آقای کرزی، وجود اختلافها میان مقامهای افغان و آمریکایی در مورد امضای این پیمان و از جمله پیش شرطهایی که دولت افغانستان در این مورد مطرح کرده، باعث به دست نیامدن توافق در این مورد شده است.

آقای اسپنتا گفت که دولت افغانستان شرط گذاشته که با امضای این پیمان بازرسی خانه ها، بازداشت شورشیان و مسئولیت بازداشتگاهها "به طور مطلق" به نیروهای افغان واگذار شود، اما آمریکایی ها این امر را منوط به رشد و توانایی این نیروها دانسته اند.

مطالب مرتبط