مسئولیت امنیتی پنجشیر به نیروهای افغان سپرده شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ولایت پنجشیر، در شمال کابل، ششمین منطقه در افغانستان است که مسئولیت های امنیتی آن به نیروهای افغان تحویل داده می شود.

این ولایت که از تاسیس آن حدود پنج سال می گذرد، از آرام ترین مناطق افغانستان در ظرف ده سال اخیر بوده است.

براساس برنامه دولت افغانستان، هفت منطقه این کشور از جمله لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، مهترلام، مرکز ولایت لغمان، شهر مزار شریف، ولایت بامیان، ولایت پنجشیر و ولایت کابل به جز ولسوالی سروبی، باید در نخستین مرحله به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار می شد.

با این حال، در مورد انتقال مسئولیت های امنیتی ولایت کابل، پایتخت افغانستان، اظهارات متفاوتی مطرح شده است.

مقامات افغان در مراسم تحویل مسئولیت های امنیتی پنجشیر اعلام کردند که این ولایت، آخرین منطقه افغانستان است که در نخستین مرحله انتقال مسئولیت های امنیتی، به نیروهای افغان سپرده شده است.

به این اساس، به گفته مقامات افغان، مسئولیت های امنیتی کابل بدون برگزاری مراسم رسمی به نیروهای افغان سپرده می شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پنجشیر از آرام ترین مناطق در شمال کابل است

اما منابعی در کمیسیون انتقال مسئولیت های امنیتی به بی بی سی گفته اند که برنامه انتقال در کابل به تاخیر افتاده است و قرار است مراسم رسمی آن پس از پایان ماه رمضان برگزار شود.

پیش از این، گمانه زنی هایی وجود داشت که انتقال مسئولیت امنیتی کابل به نیروهای افغان، به دلیل تراکم دفاتر خارجی و وزارتخانه ها در این شهر، امکان پذیر نیست و در نظر است تا روند انتقال مسئولیت های امنیتی در این ولایت تعطیل شود.

اما وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید، مسئولیت های امنیتی کابل عملا دو سال پیش به نیروهای افغان واگذار شده بود و نیازی نیست که مراسم رسمی در این رابطه برگزار شود.

اشاره وزارت داخله، به برنامه ای است که حدود دو سال پیش، نیروهای افغان کنترل تمامی شهر کابل را برعهده گرفتند، اما این برنامه در آن زمان، شامل سراسر ولایت کابل نمی شد و نیروهای خارجی هم اکنون در ولسوالی های کابل عملا در عملیات های نظامی شرکت دارند.

مطالب مرتبط