طالبان: اعدام کودک هشت ساله در هلمند کار ما نیست

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حامد کرزی با صدور اعلامیه ای اعدام کودک هشت ساله در هلمند را محکوم کرده و آن را یک عمل بزدلانه خوانده است

قاری یوسف احمدی سخنگوی گروه طالبان به بی بی سی گفته است که اعدام کو دک هشت ساله در ولسوالی گرشک هلمند، کار آنها نبوده است.

سخنگوی طالبان در گفت و گو با بی بی سی گفت که طالبان نیازی ندارد که برای به دست آوردن یک وسیله نقلیه، کودکی را اعدام کند.

قاری یوسف احمدی گفت ممکن است این کودک قربانی دشمنی های شخصی یا خانوادگی شده باشد.

مقام های محلی روز گذشته اول سرطان/مرداد از اعدام یک کودک در هلمند خبر داده و آن را به گروه طالبان نسبت دادند.

داوود احمدی سخنگوی والی هلمند روز گذشته به رسانه گفت که طالبان این پسر هشت ساله را روز جمعه ربودند و از پدر او خواستند که در بدل آزادی پسرش خود را به همراه یک وسیله نقلیه پلیس، به طالبان تسلیم کند.

به گفته آقای احمدی، پدر این کودک مامور پلیس محلی ولایت هلمند است و پس از آن که او این درخواست طالبان را رد کرد، طالبان پسر او را به دار آویختند.

او افزود که طالبان جسد این کودک را روز شنبه، اول اسد/مرداد به خانواده او تحویل دادند.

اما برخی گزارشها حاکی است که جسد این کودک به رودخانه هلمند انداخته شده و پلیس آنرا از رودخانه در آورده و به خانواده اش تحویل داده است.

سخنگوی والی هلمند همچنین گفت که پلیس برای آزادی این پسر تلاش کرد، اما نتوانست او را آزاد کند و طالبان خیلی زود اقدام به قتل او کردند.

آقای احمدی افزود که طالبان بر بخشهایی از گرشک و مناطق همجوار آن در ولسوالی های دیگر ولایت هلمند حضور سنگین دارند و دستگیری عاملان قتل این کودک به سادگی ممکن نیست.

این درحالی است که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به دار آویختن یک کودک هشت ساله یک عمل "بزدلانه خوانده و گفته است چنین عملی در هیچ دین و فرهنگی پذیرفتنی نیست و آن را محکوم می کند."

حدود یک سال پیش نیز کودکی در ولایت هلمند به اتهام جاسوسی برای نیروهای خارجی اعدام شد.

طالبان در آن زمان نیز مسئولیت این اعدام را بعهده نگرفتند.

مطالب مرتبط