هشدار سفیر جدید آمریکا در کابل نسبت به 'خروج عجولانه'

رائن کروکر، سفیر جدید آمریکا در افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption آقای کروکر پیش از این در عراق و پاکستان به عنوان سفیر آمریکا کار کرده است

سفیر جدید آمریکا در افغانستان تاکید کرده است که کشورش با مسئله خروج نظامی از افغانستان "با احتیاط" برخورد کرده و در این برنامه عجله نخواهد کرد.

رایان کروکر که پس از پایان ماموریت کارل آیکنبیری، به تازگی کارش را به عنوان سفیر آمریکا در افغانستان آغاز کرده در جریان مراسم مختصری که برای معرفی او در سفارت آمریکا در کابل برگزار شده بود، صحبت می‌کرد.

آقای کروکر گفت که آمریکا نسبت به خطری که "خروج عجولانه" از افغانستان متوجه این کشور و جهان خواهد ساخت، آگاه است.

او گفت: "ما باید با احتیاط برخورد کنیم. هیچ عجله ای در خروج (از افغانستان) نخواهیم داشت."

سفیر جدید آمریکا افزود: "مردم ما از حضور نظامی (در افغانستان) و بهای مالی و جانی که می پردازند، خسته شده‌اند، اما می‌خواهم به آنها یادآوری کنم که تاثیرات دراز مدت (خروج عجولانه از افغانستان) غیرقابل پیش بینی خواهد بود."

این اظهارات در حالی مطرح می شود که افغانستان روند تحویل گیری مسئولیت های امنیتی را در بخشهایی از این کشور، از سربازان ناتو آغاز کرده است.

قرار است کنترل امنیتی تمامی افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی به نیروهای افغان تحویل داده شود. اما همزمان با آغاز این برنامه، شک و تردیدها در مورد ظرفیت نیروهای امنیتی افغانستان بیش از هر زمان دیگری مطرح شده است.

منتقدان می گویند، نیروهای امنیتی افغانستان در ده سال اخیر به حد کافی آموزش ندیده و نیز به طور لازم تجهیز نشده‌اند تا بتوانند مسئولیت‌های امنیتی سراسر افغانستان را در موجودیت تهدید طالبان و شبکه القاعده، برعهده بگیرند.

اما سفیر جدید آمریکا در افغانستان می گوید، حالا زمان آن رسیده که افغانها مسئولیت های بیشتری را بپذیرند.

او گفت: "ما در مرحله انتقال (مسئولیت ها به نیروهای افغان) قرار داریم. حالا زمان آن رسیده که ما آرام آرام کنار رفته و افغانها بیشتر وارد صحنه شوند."

آغاز به کار رایان کروکر به عنوان سفیر جدید آمریکا در افغانستان، حدود یک هفته پس از تغییر فرمانده عمومی نیروهای ناتو از ژنرال دیوید پترائوس به ژنرال جان آلن صورت می‌گیرد.

این دو تغییر در مرحله حساسی در افغانستان صورت می‌گیرد. خشونتها در افغانستان رو به افزایش بوده و علاوه بر این، دولت افغانستان تلاشها برای مذاکرات صلح با طالبان را شدت داده است.

قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، ناتو به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان دهد اما مسئولان باور دارند که کشورهای عضو ناتو، تا سالهای زیادی با افغانستان در زمینه بازسازی و دولتداری همکاری خواهند کرد.

رایان کروکر، پیش از افغانستان، در پاکستان، عراق و شماری از کشورهای آسیای میانه به عنوان سفیر آمریکا کار کرده است.

او در زمان سفارت خود در عراق، مدتی با ژنرال جان آلن، فرمانده جدید ناتو در افغانستان و استیفن دی مستورا، نماینده سازمان ملل متحد برای افغانستان، همکار بود.

مطالب مرتبط