ناتو از کشته شدن چهار غیرنظامی افغان خبر داد

سربازان تحت فرمان ناتو در افغانستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای ناتو گفته اند که در باره کشته شدن چهار غیرنظامی در میدان وردک تحقیقات می کند.

نیروهای ناتو در افغانستان گفته اند که در پی انفجار بمب کنار جاده ای و درگیری شورشیان با سربازان گشتی ناتو، چهار غیرنظامی کشته و چند سرباز زخمی شده اند.

روز دوشنبه، ۳ اسد/مرداد (۲۵ ژوئیه) دفتر روابط عمومی نیروهای ناتو در کابل با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که این افراد در پی انفجار یک بمب کنار جاده ای و تبادل آتش میان سربازان ناتو و شورشیان در ولایت میدان وردک کشته و زخمی شدند.

ناتو در اطلاعیه خود توضیح داده که در این حادثه ابتدا یک بمب کنار جاده ای بر سر راه کاروان سربازان گشت ناتو در سیدآباد این ولایت منفجر شد که در آن یک غیرنظامی کشته شد و چندین سرباز ناتو زخمی شدند.

در اعلامیه ناتو آمده است که به دنبال این انفجار شورشیان سربازان گشتی را هدف تیراندازی قرار دادند و این سربازان هم با آتش متقابل پاسخ دادند.

دفتر روابط عمومی نیروهای ناتو گفته است که در اثر این تبادل آتش میان دو طرف، سه غیرنظامی کشته و سه نفر دیگر زخمی شد.

ناتو گفته است که هنوز مشخص نیست که این افراد در این درگیری چگونه کشته و زخمی شدند، ولی تحقیقات در این مورد هم از جانب دولت افغانستان و هم از سوی ناتو آغاز شده است.

زخمی شدن پنج کودک در هلمند

دفتر ناتو در افغانستان تایید کرده است که پنج کودک در منطقه "نهر سراج" ولایت هلمند، در جنوب این کشور در تیراندازی نیروهای ناتو زخمی شده اند.

روز دوشنبه، ۳ اسد/مرداد (۲۵ ژوئیه)، مرکز اطلاع رسانی نیروهای ناتو در افغانستان با صدور اطلاعیه ای اعلام داشت که این کودکان روز اول اسد در محلی که یک شورشی هدف تیراندازی یک هلیکوپتر ناتو قرار گرفت، زخمی شدند.

در این اطلاعیه آمده است: "ما از حادثه نهر سراج ـ جایی که یک شورشی شناخته شده هدف یک هلیکوپتر نیروهای ائتلاف قرار گرفت ـ آگاه هستیم. در نتیجه این اقدام، متاسفانه، پنج کودک محلی زخمی شدند."

ناتو گفته است که این کودکان از محل حادثه به یک درمانگاه نیروهای بین المللی منتقل و تحت درمان قرار گرفته اند.

در اطلاعیه ناتو همچنین آمده که این حادثه در دست بررسی است.

سقوط هلیکوپتر ناتو در شرق افغانستان

از سوی دیگر نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان از سقوط یک هلیکوپتر خود در شرق این کشور خبر داده اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ولایت هلمند از مناطق ناآرام در جنوب افغانستان است.

این نیروها روز دوشنبه، ۳ اسد/مرداد در اطلاعیه ای گفتند که این هلیکوپتر در منطقه ای در شرق افغانستان سقوط کرده است اما محل دقیق این حادثه را مشخص نکرده اند.

اما یک مقام محلی افغان در ولایت کنر، در شرق افغانستان گفته است که یک هلیکوپتر ناتو در این ولایت سقوط کرده است.

ناتو همچنین در اطلاعیه خود نوشته که اعضای گروه نجات نیروهای ناتو هنگام نجات سرنشینان این هلیکوپتر در محل سقوط آن، هدف تیراندازی شورشیان قرار گرفتند.

بر اساس این اطلاعیه، سربازان بین المللی هم در مقابل به سوی شورشیان آتش گشودند و موفق به نجات سرنشینان هلیکوپتر شدند.

نیروهای ناتو گفته اند که در این حادثه به سرنشینان هلیکوپتر ساقط شده و نیروهای نجات آسیبی نرسیده است.

مطالب مرتبط