روزنامه های کابل: دوشنبه، ۳ اسد

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی و تحلیل روند واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان و قتل یک کودک هشت ساله در هلمند پرداخته اند.

روزنامه افغانستان با اشاره به تکمیل شدن مرحله اول روند واگذاری تدریجی مسئولیت امنیتی از نیروهای بین ‍‌‌المللی به نیروهای داخلی، نوشته که در مناطقی که تا حال این برنامه به اجرا گذاشته شده، دولت تسلط و حاکمیت داشته و آمادگی از قبل هم برای این کارد وجود داشته است.

روزنامه اما افزوده که آمادگی برای به دست گرفتن مسئولیت امنیتی در سراسر کشور منوط به اراده قاطع دولت و میزان کاهش قدرت گروه طالبان و گروههای همسو با این گروه است. نویسنده هشدار داده که اگر قدرت این گروهها کاهش نیابد، آینده امنیت در افغانستان با چالشهای فراوانی رو به رو خواهد شد.

سرمقاله‌نویس افغانستان تاکید کرده که برای اجرای برنامه انتقال مسئولیت امنیتی در سراسر افغانستان، باید اقدامات جدی و مطمئنی صورت گیرد و دولت با هماهنگی با نیروهای بین‌المللی عوامل ناامنی را در مناطق ناامن به صورت جدی و قاطع از بین ببرد.

آرمان ملی در سرمقاله خود تاکید کرده که برای موفقیت برنامه انتقال مسئولیت امنیتی، نیاز به جلب حمایت مردم است و افزوده است تا زمانی که مردم از دولت حمایت نکنند، نمی توان جلو بحران را گرفت و امنیت سراسری را تامین کرد.

نویسنده همچنین افزوده که جلب حمایت مردم به معنای آن نیست که در کنار نیروهای مسلح کشور، دسته های شبه نظامی تشکیل شوند. آرمان ملی هشدار داده که اگر نیروهای شبه نظامی در کشور تشکیل شود، این امر وضعیت کشور را بیشتر آسیب پذیر خواهد کرد.

به نظر نویسنده، دولت افغانستان در ده سال گذشته به نقش مردم در تامین امنیت کمتر توجه کرده و این امر باعث "ناکامی حکومت در تامین امنیت و ثبات" در افغانستان شده است. به نظر آرمان ملی این کم توجهی باعث ایجاد فاصله میان دولت و مردم هم شده است.

هشت صبح در سرمقاله خود حلق آویز کردن یک کودک هشت ساله در ولایت هملمند را با لحن طعنه آمیزی "نشانه ای از تمایل برادران ناراضی به مصالحه" خوانده و نوشته که "طالبان کرام او را بر اساس ترحم طالبانی" به دار آویختند".

روز اول اسد/مرداد داوود حمدی سخنگوی والی هملمند به بی بی سی گفت که طالبان یک کودک هشت ساله را در شهرک گرشک در ولایت هلمند به دار آویخته اند، اما قاری یوسف احمدی سخنگوی گروه طالبان گفته است که قتل این پسر کار طالبان نیست. این کودک پسر یک فرمانده محلی پلیس هلمند بوده است.

هشت صبح افزوده که "ظاهرا قباحت و زشتی" دیگر از بین رفته است و شورای عالی صلح هم حالا می تواند از پیشرفت روند صلح با "برادران ناراضی" (طالبان) و آمادگی آنها برای پیوستن به این روند سخن بگوید.

هشت صبح در مطلب دیگری از قول نادر نادری، سخنگوی کمیسیون حقوق بشر افغانستان نوشته که دولت در تامین امنیت شهروندان خود "ناکام" مانده است و برای این که طالبان به روند مصالحه بپیوندند، از نشان دادن واکنش تند در این گونه موارد خودداری می کند.

دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با صدور اعلامیه ای قتل این کودک را کار "تروریستها" دانسته و نوشته که این کودک پسر یک فرماده پلیس بود که پس از رد درخواست تروریستها مبنی بر تسلیم شدن این فرمانده به همراه یک وسیله نقلیه پلیس، تروریستها این پسر او را به دار آویختند. آقای کرزی قتل این پسر را ظالمانه خوانده و گفته که چنین جنایتی در هیچ دین و فرهنگی پذیرفتنی نیست. ماندگار با اشاره به قتل همین کودک در هملند نوشته که این رویداد نشان می دهد که طالبان از هر وسیله ای برای رسیدن به هدف خود استفاده می کنند و "استفاده از کودکانِ از همه چیز بی‌خبر، به شدت مخالف قوانین اسلامی و همه قانونهای روی زمین است".

ماندگار با لحن تندی پرسیده که آنهایی که ادعای اجرای شریعت اسلامی را دارند، چرا نمی‌دانند که پیامبر اسلام همواره در جنگهای صدر اسلام تاکید داشت که به کودکان و زنان آسیب نرسد. نویسنده افزوده که استفاده از قتل کودکان برای رسیدن به اهداف جنگی مغایر اسلام است.

سرمقاله نویس ماندگار مدعی است که در جنگ افغانستان از کودکان در انفجارهای انتحاری و خبرچینی هم استفاده می شود که این کار هم مخالف آموزه های دینی، حقوق بشر و پیمانهای بین المللی است. نویسنده تاکید کرده که همه طرفهای درگیر در جنگ باید کودکان را وسیله رسیدن به اهداف جنگی قرار ندهند.

روزنامه های دولتی چاپ کابل در صفحات نخست خود این خبر را چاپ کرده، اما از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده اند. انیس، هیواد و اصلاح قتل این پسر را به "تروریستها" نسبت داده اند. انیس نوشته که رئیس جمهوری به نیروهای امنیتی دستور داده که برای بازداشت عاملان قتل این کودک تلاش کنند.

مطالب مرتبط