کشته شدن حداقل ۳۵ پیکارجوی طالبان پاکستان در درگیری با ناتو

نیروهای ائتلاف تحت رهبری ناتو در افغانستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به نظر می‌رسد که حمله اخیر نیروهای ناتو، یک ضربه قابل توجه به پیکارجویان طالبان است که از پاکستان به داخل خاک افغانستان نفوذ می‌کنند

گزارش‌ها از پاکستان حاکیست که دست کم ۳۵ پیکارجوی طالبان پاکستان در جریان عملیات نظامی نیروهای تحت رهبری ناتو در داخل خاک افغانستان کشته و چند نفر از آنها نیز مجروح شده‌اند.

گفته می‌شود که این عده با عبور از مرز، وارد ولایت پکتیا در افغانستان شده بودند که مورد حمله نیروهای ناتو قرار گرفتند.

به نظر می‌رسد این حمله که در روزهای شنبه و یکشنبه گذشته به اجرا گذاشته شد، یک ضربه قابل توجه به پیکارجویانی است که با عبور از مناطق مرزی به شورشیان داخل خاک افغانستان کمک می‌کنند.

منابعی در منطقه قبیله نشین وزیرستان پاکستان به بی بی سی گفتند که بسیاری از جنگجویانی که در این حمله مجروح شده بودند، حالا به عقب بازگردانده شده‌اند.

گفته می شود که بعضی از مجروحان در میرانشاه، شهر اصلی وزیرستان شمالی، تحت درمان پزشکی قرار گرفته‌اند.

گزارش‌ها همچنین حاکیست که طالبان پاکستان تلاش می کنند تا افراد کشته شده خود را برای انجام مراسم خاکسپاری از افغانستان به عقب برگردانند.

بنابر این گزارش‌ها بسیاری از کشته شدگان و مجروحان حمله اخیر نیروهای ناتو، از پیکارجویان تحت فرمان حافظ گل بهادر و ملا نظیر دو فرمانده طالبان در وزیرستان بودند.

این دو فرمانده طالبان پاکستان به دلیل هدف قرار دادن نیروهای تحت رهبری ناتو در داخل خاک افغانستان، شهرت دارند.

ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد که به اعتقاد آنها این پیکارجویان توسط گروه حقانی به داخل افغانستان نفوذ کرده‌اند.

آمریکا گروه حقانی، را یک گروه ویژه از پیکارجویان خشن و بی‌رحم می‌داند که در وزیرستان مستقر هستند.

این جدیدترین مورد از نفوذ پیکارجویان طالبان از مرز پاکستان به داخل خاک افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که روابط میان آمریکا و پاکستان در حال حاضر به شدت تحت فشار قرار گرفته است.

همچنان این پرسش هنوز مطرح است که آیا پاکستان به عنوان بخشی از مشکلات افغانستان به شمار خواهد رفت و یا این که می‌تواند قسمتی از این مشکلات را از پیش پای افغان‌ها بردارد؟

مطالب مرتبط